• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai nustatė, kad dalis Honkongo yra įsikūrusi ant užgesusio ugnikalnio, kuris išsiveržė prieš 140 milijonų metų. Jis turėjo milžinišką poveikį aplinkai ir galbūt net prisidėjo prie dinozaurų išnykimo.

REKLAMA
REKLAMA

Per milijonus metų didelė dalis ugnikalnio nunyko, bet jo pėdsakai geriausiai matomi Honkongo rytinių salų virtinėje, kur puikuojasi dviejų metrų skersmens palinkusios kolonos. Tai vadinamojo supervulkano liekanos, o tokiais vadinami galintys išspjauti ne mažiau tūkstančio kubinių kilometrų pelenų.

REKLAMA

Tokį kiekį sunku įsivaizduoti, bet mokslininkai sako, kad prieš maždaug 140 milijonų metų, baigiantis Juros laikotarpiui, Honkongo ugnikalnis išspjovė dar daugiau pelenų, turėjo milžinišką poveikį aplinkai. Atšalusi lava virto uolomis, kurios pamažu nyko. Mokslininkai ramina, dabar Honkongui pavojus negresia.

REKLAMA
REKLAMA

„Nors Honkongo centras įsikūręs ant seno ugnikalnio, gyventojams nereikia nerimauti – jis beveik užgesęs ir daugiau neišsiverš“, – sako geologė Denise Tang.

Tyrimo vadovas Roderickas Sewellas teigia, kad atradimas skatina ieškoti toliau. Išvadą, jog čia būta superugnikalnio, jie padarė po kelerius metus trukusio darbo. Idėja tyrinėti olas kilo, kai sykį eidamas namo mokslininkas susimąstė apie neįprastą geologinį darinį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai pirmas ištyrinėtas ir nuodugniai aprašytas senovės superugnikalnio Pietryčių Kinijoje pavyzdys. Tikimės, kad bus atrasta ir kitų“, – sako geologas, tyrėjų grupės vadovas R. Sewellas.

Honkongo superugnikalnis buvo vidutinio dydžio. O paskutinį kartą pasaulyje toks ugnikalnis, pasak mokslininkų, buvo išsiveržęs prieš 26 tūkst. metų Naujojoje Zelandijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų