VUL Santaros klinikų, Pediatrijos centro Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėjos doc. dr. Ingos Ivaškevičienės aiškinimu, gimę vaikai niekuomet nėra susidūrę su įvairiais mikroorganizmais – virusais, bakterijomis ir kitais patogenais.
Taigi su jais susipažindama imuninė sistema ir yra „ištreniruojama“. „Todėl vaikai taip dažnai ir serga. Ir kol gyvuos žmonija, tol bus gyvos infekcinės ligos ir įvairūs sukėlėjai. Epidemiologinė užkrečiamų ligų situacija yra nuolat kintanti, tai – tarsi gyvas organizmas.
Štai po pandemijos matėme ir išgyvenome ne vieną skirtingos ligos protrūkį, pakilimus, kurie ne visada būdavo būdingi. Tai yra nuolat besikeičiantis procesas – tai vienos ligos ima viršų, tai kitos ir čia niekada nebus ramybės, visada turėsime, apie ką kalbėti“, – kalbėjo ji klinikų nuotolinės konferencijos metu.
Kurios infekcijos pavojingiausios?
Gydytoja pasakojo, kad patys mažiausi vaikai dažniausiai serga ūminėmis kvėpavimo takų ir žarnyno infekcijomis.
„Mažieji susipažįsta su aplinka dažniausiai per burną, taip nuo daiktų, rankų nešvarumai patenka į organizmą. Čia labiausiai dominuoja virusinės žarnyno infekcijos. Kitos labai dažnos ligos, sudarančios didelę vaikų ligų gydytojų darbo dalį, yra ūminės kvėpavimo takų ligos.
Svarbu suprasti, kad infekcinių ligų yra beprotiškai daug. Pavyzdžiui, vasarą buvo didelis sergančiųjų enterovirusine infekcija skaičius. Atrodytų, vienas pavadinimas, bet yra žinoma, kad šis virusas gali turėti apie 300 skirtingų tipų. Lygiai taip pat yra ir su pneumokokine infekcija – yra begalės skirtingų tipų, kalbant apie rotavirusinę infekciją – jos tipai netgi dar ne visi atrasti“, – kalbėjo I. Ivaškevičienė.
Jei paspaudus odą bėrimas neišnyksta arba uždėjus stiklinę per ją vis tiek lieka matomas, skubios pagalbos būtina kreiptis tuoj pat.
Pasak gydytojos, gamtoje cirkuliuoja milijonai skirtingų ligų sukėlėjų, tad akivaizdu, kad nuo jų visų vaikų apsaugoti neįmanoma. Tačiau gydytojai visada rekomenduoja paskiepyti vaikus.
„Tiesa, pagal tai, kas įtraukta į Lietuvos skiepų kalendorių, tai yra kompensuojamos vakcinos, galima apsaugoti vaikus tik nuo 15 ligų. Tačiau šios ligos yra labai grėsmingos, galinčios baigtis mirtimi arba sukelti labai sudėtingas komplikacijas, kurios gali palikti rimtus liekamuosius reiškinius.
Tuo metu, pavyzdžiui, rotavirusinė infekcija yra tokia, kuri kelia labai didelę žalą visuomenės sveikatai ir mūsų sveikatos apsaugos sistemai, nes būna daug sergančių vaikų, jie užkrauna gydymo įstaigas, gali dalintis infekcija vieni su kitais. Tada viskas rutuliojasi lyg sniego gniūžtė“, – kalbėjo gydytoja.
3 simptomai – pagrindiniai „banginiai“
Paklausta, į kokius simptomus kaip pavojingiausius reikėtų labiausiai atkreipti dėmesį, pašnekovė visų pirma įvardijo karščiavimą.
„Būna išimtinių atvejų, kai vaikas pradeda sirgti, bet dar nekarščiuoja, tačiau tik būna laiko klausimas, kada jis pradės karščiuoti. Paprastai medikų pagalba yra reikalinga tada, kai yra aukštas karščiavimas. Bet tik vaikui sukarščiavus nereikia skubėti lėkti ieškoti vaikų ligų gydytojų“, – komentavo I. Ivaškevičienė.
Ji kartu pasidalino trimis pagrindiniais „banginiais“ – atspirties taškais, į ką reikėtų atkreipti dėmesį susirgus vaikui:
„Visų pirma svarbu, kaip jis atrodo ir jaučiasi. Tai atspindi centrinės nervų sistemos būklę. Pavyzdžiui, jei vaikas nukritus temperatūrai jaučiasi gerai, nori užsiimti įprasta veikla, žaisti, tai neturėtų kelti nerimo.
Tačiau visai kita situacija, jei net nukritus temperatūrai vaikas lieka vangus, apatiškas, nesidomi aplinka, nenori užsiimti jam įprastomis veiklomis, tik gulėti, įsistebeilėja į vieną tašką – tokiais atvejais būtina atkreipti dėmesį.“
Visų pirma svarbu, kaip jis atrodo ir jaučiasi. Tai atspindi centrinės nervų sistemos būklę.
Antras svarbus dalykas – kvėpavimo sistema. Gydytojos aiškinimu, reikia pastebėti, kaip keičiasi vaiko kvėpavimas.
„Jei vaikas kvėpuoja labai dažnai, tam reikia papildomų pastangų, atsiranda neįprasti garsai įkvepiant ar iškvepiant, vaikas ieško patogesnės padėties, kad kvėpuoti būtų lengviau. Visa tai yra grėsmingi simptomai, kai reikia sureaguoti ir ieškoti pagalbos.
Trečias momentas yra kraujotaka. Vaikams jos būklę labai gerai atspindi odos būklė. Jei vaikas atrodo išblyškęs, papilkėjęs, neatrodo sveikas, oda atrodo lyg marmurinė, reikia atkreipti didesnį dėmesį“, – patarė I. Ivaškevičienė.
Siūlė įsiminti stiklinės metodą
Gydytoja įspėjo, kad pats grėsmingiausias simptomas, jei jis pasireiškia su karščiavimu, tai hemoraginis – neblykštantis, panašus į mėlynę – bėrimas.
„Jis gali būti labai mažas – vos 2–3 mm skersmens, bet jei paspaudus odą bėrimas neišnyksta arba uždėjus stiklinę per ją vis tiek lieka matomas, skubios pagalbos būtina kreiptis tuoj pat. Žinoti, kas yra hemoraginis bėrimas, yra labai svarbu, nes laiku sureagavus galima išgelbėti vaiko arba net ir suaugusiojo gyvybę“, – komentavo gydytoja.
Dar viena ligų grupė – viduriavimai ir vėmimai. Pasak gydytojos, tai pavojinga tuo, kad vaikas netenka skysčių ir elektrolitų, labai lengvai gali vystytis dehidratacija.
„Viena grėsmingiausių būklių čia yra inkstų nepakankamumas. Tad labai svarbu vaikui vos pradėjus vemti ar viduriuoti maksimaliai atstatyti skysčių balansą, tuose tarpuose, kai nevemia – girdyti. O jei to nepavyksta to padaryti, reikėtų ieškoti pagalbos – kreiptis į šeimos gydytoją ir priėmimą.
Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį, kaip vaikas šlapinasi. Nes jei netenkama skysčių, inkstai yra vienas pagrindinių organų, kuris gali nukentėti ir sukelti grėsmingas komplikacijas. Tą matome retai, bet tai pasitaiko – tokie atvejai būna labai pamokantys ir ne visada optimistiniai“, – pabrėžė I. Ivaškevičienė.
Pasak jos, atkūrus skysčių balansą viskas paprastai susitvarko. „Sutikę vemiantį, viduriuojantį vaiką vienas pirmųjų klausimų būna, kada vaikas šlapinosi paskutinį kartą. Jei prieš porą valandų, gana gausiai, galima atsikvėpti, bet jei sauskelnės pakeistos vakare, o ryte dar sausos, tai tikrai yra grėsmingas požymis“, – pasakojo gydytoja.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!