Veislių įvairovė
Agurkai skirstomi į ilgavaisius ir trumpavaisius. Trumpavaisiai agurkai pagal odelės tipą dar skiriami į smulkiai ir stambiai kauburiuotus. Be to, renkantis sėklas dar reikia pagalvoti, ar agurkus vartosite tik šviežius, o gal marinuosite ir rauginsite.
Nors Lietuvoje po truputį savo mėgėjus atranda ir ilgavaisiai agurkai, tačiau vis dar vieni dažniausiai auginamų ir labiausiai daržininkų mėgstamų yra trumpavaisių agurkų hibridai. Juos pritaikyti galima įvairiausiai: valgomi švieži, rauginami ar marinuojami. Veislių gausa didelė, tačiau patys populiariausi – puikaus skonio ‘Rodničiok natur H’, taip pat: ‘Mandy H’, ‘Merengue H’ ar ‘Madita H’, ‘Pasalimo H’, ‘Polan H’, ‘Atomic H’, ‘Mirabelle H’. Dar viena labai svarbi ypatybė, lemianti pasirinkimą – kai kurie agurkų hibridai yra savidulkiai, jiems apdulkinti nereikia bičių, pavyzdžiui: ‘Dirigent H’, ‘Pasamonte H’, ‘Puccini H’ ir kiti.
Neturintieji žemės sklypo, kai kuriuos agurkus gali auginti vazonuose – atviruose balkonuose. Namuose puikiai augs tokie ilgavaisių agurkų hibridai, kaip „Pony H“. Maždaug 12-14 cm ilgio vaisiai auginami ankstyvam derliui – daigai užauga per 25-30 dienų. L. Kunigiškytė pabrėžia, kad augalus daiginant žiemą, būtinas papildomas apšvietimas.
Auginimas ir priežiūra
Agurkai nėra tokie lepūs kaip egzotinės daržovės, tačiau keletą jų auginimo taisyklių reikėtų žinoti. Pirmiausia, atkreipkite dėmesį į informaciją pateiktą ant sėklų pakuotės – iliustracijoje matysite, kaip atrodys jūsų auginami agurkai, taip pat aprašyme pateikiama konkretesnė informacija apie veislę ar hibridą. Nuo to, kokią veislę ar rūšį išsirinksite, priklauso ne tik galimi jo apdorojimo būdai, bet ir auginimo vieta, sąlygos ir laikas, per kurį užauga derlius.
Svarbu atsiminti, kad agurkai – šilumamėgė kultūra. Į šaltą dirvą pasėti agurkai nedygsta, o sėklos gali ir supūti, jei dirva tuo metu kai sėjate ne tik šalta, bet ir labai drėgna. Todėl lauke agurkus reikėtų sėti kai dirvožemis 10 cm gylyje įšyla bent iki 12-14 laipsnių šilumos.
Kai kurie sodininkai agurkų derliumi nori džiaugtis anksčiau, todėl nelaukia, kol lauke oras bus pakankamai šiltas ir daigus sodina šiltnamyje, prieš tai juos paauginę namuose, ant palangės.
Agurkus daiginti ant palangės galima jau nuo balandžio mėnesio. Svarbu stebėti, kad daigai neaugtų pernelyg greitai, o esant būtinybei, augimo procesą galima pristabdyti laikant daigus 16-18 laipsnių šilumos temperatūroje. Maždaug 15 cm daigus jau galima perkelti į šiltnamį.
Auginant agurkus svarbu atminti, kad tinkamiausia temperatūra jiems augti yra 22-25 laipsniai šilumos: esant žemesnei nei 10 laipsnių šilumos temperatūrai, agurkų šaknys negali pasisavinti maisto medžiagų, tuo tarpu priešingu atveju, esant aukštai – 35 laipsnių šilumos temperatūrai – agurkų žiedadulkės tampa sterilios arba agurkai pradeda megzti deformuotus vaisius. Šios daržovės yra reiklios drėgmei, todėl laistyti reikia reguliariai šiltu vandeniu. Geriausiai auginimui tinka priemolio dirvos, kurių pH reakcija 6-7. Be to, svarbu akcentuoti, kad lauke į tą pačią vietoje agurkai gali būti auginami tik po 2-3 metų.