Džiūstanti burna yra neįtikėtinai dažnas simptomas, kurio daugelis paprastai nepastebi. Tačiau, pasak odontologo, tai gali būti net penkių rimtų ligų pavojaus signalas.
Dažnai tai gali išduoti gerybines ligas, kai senstant gaminasi mažiau seilių, arba tai gali būti susiję su kitomis problemomis, pavyzdžiui, knarkimu, vaistų vartojimu, rūkymu ar per dideliu suvartojamu alkoholio kiekiu.
Atkreipkite dėmesi į savo burną
Tačiau prasta burnos sveikata taip pat gali būti rimtų ir gyvybei pavojingų ligų, tokių kaip diabetas, insultas ir net ŽIV, požymis. Gydytojas Azad Eyrumlu, privačios odontologijos įmonės „Banning Dental Group“ atstovas, teigė, kad nuolatinis burnos sausumas dažnai gali būti ženklas, jog organizme kažkas negerai, rašo mirror.co.uk.
„Sausa burna gali būti ženklas, kad kažkas oganizme yra negerai, – teigė jis. – Tai gali pasireikšti tokiais simptomais kaip blogas burnos kvapas, lipnumo pojūtis burnoje, sausa ar skaudanti gerklė, sunkumas kramtant ar ryjant.
Taip pasireiškia tam tikros sveikatos būklės, pavyzdžiui, insultas, diabetas ar Alzheimerio liga, o šie simptomai taip pat gali būti autoimuninių sutrikimų, pavyzdžiui, ŽIV ar Sjögreno sindromo, požymis.“
„Kai lankotės pas odontologą, mes rūpinamės ne tik jūsų burnos sveikata. Esame apmokyti, kaip pastebėti ir tam tikras platesnio masto bendrosios sveikatos problemas, – pridūrė A. Eyrumlu. – Labai svarbu atidžiai sekti savo sveikatos būklę, o jei pastebėjote nuolatinius burnos sausumo simptomus, praneškite apie tai savo šeimos gydytojui.“
Ką išduoda džiūstanti burna
Burnos džiūvimas gali pranešti apie šias ligas:
- cukrinį diabetą;
- insultą;
- ŽIV;
- Alzheimerio ligą;
- Sjögreno sindromą.
Būklė, kai liaukos negamina pakankamai seilių, kad burna būtų drėgna, vadinama kserostomija. Nors niekada nesusimąstome apie jų svarbą, seilės yra labai svarbios burnos sveikatai, nes padeda neutralizuoti bakterijų gaminamas rūgštis ir nuplauti maisto daleles.
Be to, jos yra labai svarbios siekiant išvengti dantų ėduonies, taip pat jose yra svarbių fermentų, padedančių virškinimo procesui ir užtikrinančių, kad organizmas gautų reikiamų vitaminų ir maistinių medžiagų.
Rekomenduojama kas šešis mėnesius apsilankyti pas odontologą, kad įsitikintumėte, jog burnos higiena yra tinkama, ir pastebėtumėte bet kokias kylančias problemas.
Specialistai rekomenduoja dantis valyti du kartus per dieną po dvi minutes dantų pastomis, kurių sudėtyje yra fluoro, taip pat reguliariai naudoti tarpdančio siūlą ir burnos skalavimo skystį.