Naujienų portalui tv3.lt televizijos laidų vedėjas atskleidė, kad rezultatai pasirodė netikėti dėl kelių priežasčių. Viena iš jų – vos per 200 balsų, 7 proc. ribą peržengė Ramūno Karbauskio „valstiečiai“ (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), – tv3.lt).
„Jų pretenzijos dalyvauti sudarant koaliciją ir kuriant Vyriausybę, dabar matosi labai apmalšusios. Šiandien matėsi iš spaudos konferencijos, kurioje dalyvavo Ignas Vėgėlė ir Ramūnas Karbauskis.
Jie tarpusavyje susipešė. Buvo juokinga stebėti, kaip I. Vėgėlė aiškino, kad „su jo pagalba šiaip ne taip perlipo 7 proc., nes be jų net 5 proc. nebūtų surinkę.“ Yra daug įdomios įtampos. Tos dvi savaitės prieš antrąjį turą bus labai įdomios, kalbant apie būsimąją koaliciją ir jos kontūrus“, – pabrėžia pašnekovas.
Prognozavo panašius rezultatus
Paklaustas, ar šiemet tikėjosi tokių rinkimų rezultatų, A. Valinskas pripažino, kad iš pradžių buvo gana skeptiškas, tačiau galiausiai politinio „miško sanitaro“ vaidmenį atliko partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
„Panašiai ir prognozavau. Aš irgi buvau labai skeptiškas, nes buvo ant ribos dėl Laisvės partijos. Tos liūdniausios prognozės, deja, jiems virto realybe ir jie nesurinko to pusės procentų.
Kaip ir prognozavau, politinio „miško sanitaro“ vaidmenį atliko Remigijus Žemaitaitis, nes jo partija nulesė nuo visų kitų marginalų (kraštutinių partijų, – tv3.lt) visus balsus, nepateko niekas visiškai“, – atskleidžia jis.
Pasak A. Valinsko, Lietuvos regionų partija pasirodė labai silpnai, o dabar tampa aišku, kad suformuoti koaliciją iš trijų partijų bus sudėtinga dėl nepakankamo jų palaikymo.
„Prieš rinkimus prezidentas G. Nausėda pasikvietė poną Pinskų asmeniniam susitikimui, o konservatoriams laiko nerado, bet dabar matematiškai kaip ir aišku, kad vargiai susidėlios koalicija iš trijų partijų. Ko gero, reikės laukti dėlionės“, – pažymi jis.
A. Valinskas teigia, kad socialdemokratai ir Skvernelio „demokratai“ greičiausiai kvies į koaliciją Liberalų sajūdį, kas sudarytų 72 balsus, tačiau tai nėra stabili koalicija – reikia apie 80 balsų. Jis sako, kad todėl S. Skvernelis, perlipęs per savo ambicijas, turės įsileisti „valstiečius“, kuriuos jau kviečia Vilija Blinkevičiūtė: „Tokia turėtų būti koalicija iš keturių segmentų“.
A. Valinsko teigimu, šie rinkimai žymi dviejų partijų dominavimo pabaigą. Nors artimiausi treji metai bus be reikšmingų rinkimų, išskyrus savivaldos rinkimus, partijoms norint išlaikyti savo vienybę, teks dirbti labai rimtai ir energingai. Jis priduria, kad tai bus didelis iššūkis siekiant išlikimo.
„Galime kelti kryžių ant dviejų partijų kapelių – tai yra Darbo partija, nekalbant apie tai, kad jie kaip koalicija turėjo surinkti 7 proc., jie iki 5, net pusės nesurinko proc. O Laisvės partija, deja, kad ir kaip gaila bebūtų.
Labai aiškus rinkėjų pasirinkimas konkrečiai Vilniuje, kad Liberalų sąjūdis gavo trigubai daugiau balsų negu prieš tai rinkimuose. Vadinasi, Laisvės partijos rinkėjai nusisuko nuo tos partijos, kuria jie tikėjo, ir kuriai, deja, tų pažadų nepavyko įgyvendinti“, – pažymi televizijos laidų vedėjas.
A. Valinskas: „R. Žemaitaičio įdirbio nuopelnas yra labai akivaizdus“
Paklaustas apie tai, ką galvoja apie šių metų R. Žemaitaičio „fenomeną“, A. Valinskas sako, kad jis atsiriboja nuo to, ką jis kalba, nes girdėjo iš daugybės diskusijose dalyvavusių politikų, kad jo kampanija yra paremta melu ir šmeižtu.
„Kalbant apie jo veikimo principą, kad jis labai energingai pusę metų prieš rinkimus dirbo, ir tas nuopelnas įdirbio yra labai akivaizdus. Šito galėčiau palinkėti visų kitų partijų vadovams, nes nemaža dalis jų, atrodo, kad jie labai reiškiasi interneto platybėse, portaluose, feisbuke, bet R. Žemaitaitis irgi tą daro, plius jis pasijungia labai paprastą, visiems seną, kaip pasaulis, principą – „kiek rankų prieš rinkimus paspausi, tiek balsų ir gausi“ – jis tą ir darė“, – pasakoja A. Valinskas.
Vyras sako puikiai suprantantis partijos „Nemuno aušros“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio taktiką, nes pats prieš 2008 metų rinkimus taip darė – turėdavo po 5-6 susirinkimus per dieną, pora mėnesių, kiekvieną dieną, todėl žino, ką tai reiškia fiziškai.
„Taip, kaip jis energingai darė, aš jam pritariu. Tai, ką jis kalba, šneka ir tai, kad žmogus Konstitucinio teismo pripažintas sulaužęs priesaiką, vėl grįžta į Seimą, man atrodo yra šioks toks „nonsencas“ (nesąmonė, – tv3.lt)“, – teigia jis ir priduria, kad čia dar bus įdomybių.
Stebėjosi G. Landsbergio pasyvumu
A. Valinsko manymu, šie rinkimai Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui – paskutiniai kaip partijos pirmininko, nes lapkričio mėnesį bus nerespublikiniai, bet dar vieni – buvusios valdančiosios Konservatorių partijos vadovų rinkimai.
„Man nepateisinamas kitas dalykas, visiškas G. Landsbergio pasyvumas prieš rinkimus. Aš kaip suprantu, tai yra jų konsultantų primesta mintis, kad jis kuo mažiau maskatuotųsi prieš rinkimus debatuose ir ekranuose, nes jie puikiai supranta, kad G. Landsbergio ne tik kalbos, bet ir pats vaizdelis, Lietuvos žmones erzina“, – sako A. Valinskas.
Pasak jo, situacija atrodo keistai, nes nors G. Landsbergiui buvo patarta nesiimti aktyvių veiksmų, jis vis tiek yra vienas iš sąrašo lyderių, antras numeris ir partijos pirmininkas, tačiau jis visai nesirodo, nesireiškia viešai ir nedalyvauja diskusijose.
„Tokia situacija iš tikrųjų paradoksali, bet galima padėti kryžiuką ne tik ant Darbo partijos, Laisvės partijos karjeros, bet ir ant buvusio partijos pirmininko G. Landsbergio“, – priduria jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!