• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mitybos specialistė Rasa savo socialiniame tinkle paskelbė, kad prasidėjo persimonų sezonas bei atsakė, koks paslaptingas persimonų pasaulis slepiasi po jų spalvinga oda.

Mitybos specialistė Rasa savo socialiniame tinkle paskelbė, kad prasidėjo persimonų sezonas bei atsakė, koks paslaptingas persimonų pasaulis slepiasi po jų spalvinga oda.

REKLAMA

Persimonai yra labai naudingi mūsų organizmui, o mitybos specialistė išskyrė 5 svarbiausias naudas:

  1. Vitamino A gausa: vienas persimonas slepia daugiau nei 50 proc. vitamino A dienos normos. Jūsų akys ir oda tikrai dėkoja už šią spalvingą dozę!
  2.  Vitaminas C: užkandžiavimas persimonu ne tik skanus, bet ir sveikas – jame yra daugiau nei 20 proc. vitamino C dienos normos. Jūsų imuninė sistema jums už tai padėkos.
  3.  Vaisiuose gausu kitų vitaminų ir mineralų: vitamino E, B6, magnio, kalio, vario ir geležies.
  4. Skaidulų šaltinis: vienas persimonas pasižymi apie 6 g skaidulų (paros skaidulų norma yra apie 20-25 g). Jūsų virškinimo sistema dėkinga!
  5. Persimonuose gausu bioflavonoidų, tokių kaip kvercetinas ir kempferolis.

„Primenu, kad persimonus kaip ir kitus vaisius, geriausia valgyti pirmoje dienos pusėje. Tai geriausias pasirinkimas priešpiečiams“, – rašo Rasa.

Naudingi širdies ir žarnyno veiklai 

Persimonai paplitę nuo Šiaurės Amerikos iki Japonijos, o Graikijoje jie išdidžiai vadinami „dievų vaisiais“. Lietuvoje šaltąjį sezoną didieji persimonai patenka į populiariausiųjų vaisių TOP 5-uką, sudarydami rimtą konkurenciją netgi mandarinams. Parduotuvių lentynas pasiekę spalio mėnesį, jie lietuvių graibstyte graibstomi visą šaltąjį sezoną. 

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau dietistė Živilė Dumbraitė akcentavo, kad persimonuose esančios medžiagos mūsų organizmui teikia daug naudos. 

REKLAMA

„Persimonuose gausu vitamino C ir net 50 proc. rekomenduojamos vitamino A paros normos. Be gausybės gerųjų savybių, minėti vitaminai stiprina imuninę sistemą, o tai mums ypač svarbu rudenį ir žiemą. Valgydami persimonus taip pat gauname virškinimą gerinančių skaidulų ir kalio – medžiagos, naudingos širdies ir kraujagyslių sistemai“, – atkreipė dėmesį Ž. Dumbraitė. 

Jeigu skubate į treniruotę ar ilgą darbo dieną pristigote jėgų, galite suvalgyti persimoną – būdamas natūralus angliavandenių šaltinis, šis vaisius padės palaikyti energiją. Ryškiaspalviuose persimonuose yra ir beta karoteno, kuris vertinamas kaip veiksmingas antioksidantas, organizme naikinantis laisvuosius radikalus, pažeidžiančius ląsteles.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, būtent beta karotenas suteikia vaisiui ir ryškią oranžinę spalvą. Vaisiuose esančias medžiagas papildo geležis ir kalcis, kurių gyvybiškai reikia norint, kad organizmo darbas gerai funkcionuotų. 

Dera su citrusiniais vaisiais 

Kai švieži ir sunokę persimonai valgomi vieni – jie atstoja desertą. Tačiau prekybos tinklo IKI maisto ekspertė Vilma Juodkazienė anksčiau pastebėjo, kad šie vaisiai gali papildyti ir salotų, pyragų, net makaronų, troškinių ar sriubų skonius. Persimonus puikiai dera valgyti ir su rūgščiais citrusiniais vaisiais. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai rudenį ar žiemą pasiilgsite vasaros, į dubenį pripjaustykite persimonų, obuolių, priberkite granatų sėklų, tokias salotas pagardinkite apšlakstydami citrinų sultimis, šaukštu medaus ir mėtomis – gėrėsitės spalva ir skoniu. O ar kada ragavote tirštą persimonų kokteilį? Persimonus trinkite ir vėliau plakite su kokosų pienu ir tarkuotu šviežiu imbieru. Tai bus skanus ir sveikas žiemos gėrimas. 

REKLAMA

„Lietuvoje plačiausiai paplitusios dvi persimonų rūšys – plokštieji, savo forma šiek tiek primenantys pomidorus, ir populiarieji didieji persimonai. Būtent šios rūšies persimonus lietuviai yra labiausiai pamėgę ir noriai perka vos jų sezonui prasidėjus” , – pastebi V. Juodkazienė. 

Teigiama, kad mažesni persimonai yra saldesni, dažniau valgomi tada, kai yra kietesni ir traškūs. Didesni persimonai, jeigu dar ne visiškai sunokę, yra šiek tiek kartesnio skonio dėl jų sudėtyje esančių taninų. Tad patariama šiuos vaisius visiškai sunokinti. 

REKLAMA

Naudingos gudrybės virtuvėje 

Ką daryti, jei nusipirkote dar neprinokusių didžiųjų persimonų? Pasinaudokite gudrybe: sudėkite juos į popierinį maišelį kartu su obuoliais ar bananais. Pastarieji vaisiai išskiria etileno dujas, dėl kurių ir kiti vaisiai ar daržovės suminkštėja. O jei norite, kad jau sunokę persimonai kuo ilgiau būtų švieži ir išsaugotų maistines medžiagas, laikykite juos šaldytuve. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Didžiuosius persimonus patogu valgyti pjaustytus griežinėliais, o plokščiuosius galima ir nesmulkintus. Persimonai naudingi organizmui, bet prisiminti auksinę taisyklę nepakenks – svarbiausia saikas“, – atkreipė dėmesį maisto ekspertė. 

Per dieną rekomenduojama suvalgyti ne daugiau kaip du persimonus. Juk saldūs jie dėl to, kad turi nemažai natūralaus vaisių cukraus, fruktozės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų