Praėjusių švenčių metu tikriausiai ne vienas šildėmės ne tik prie liepsnojančio židinio, bet ir kilnodami stipresnio ar silpnesnio gėrimo taureles, ir manydami, kad būtent jos pakelia nuotaiką, padeda rasti draugų ar net sušildo. Deja, melavome ne tik sau, bet ir kitiems.
Alkoholis – ne brolis
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, alkoholio gaminiai daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių yra tarp daugiausiai reklamuojamų produktų. Jau ne kartą yra girdėtos gydytojų, mokslininkų rekomendacijos vengti alkoholio, bet panašu, kad reklamomis žmonės labiau pasitiki nei sveikatos specialistais. Tai įrodo ir pošventiniai nušalimai, apsinuodijimai ir pan.
Alkoholis ne tik nešildo, bet ir trukdo žmogui teisingai suvokti savo kūno temperatūrą. Žinoma, vos išgėrus, jaučiame šilumą odos paviršiuje, bet tai yra tik dėl to, kad plečiasi odos kraujagyslės, į odos paviršių patenka daugiau kraujo ir oda laikinai sušyla. Tiesa, kaip greit kūną tokiu būdu apšildėme, taip greit ta šiluma ir dings.
Išgėrus alkoholinių gėrimų, organizmas praranda įprastą jautrumą šalčiui ir nebereaguoja į kraujagyslių susitraukimus ar sumažėjusią kūno temperatūrą, todėl ne tik nebesušylame, bet ir turime visai nelauktą progą sušalti.
Kodėl nušąlame galūnes?
Po didžiųjų žiemos švenčių dažnai girdime „gerai“ pašventusių žmonių nusiskundimus dėl sušalusių pėdų ar rankų. Nėra ko pykti – taip išgelbėjote savo gyvybę, nes organizmas, bandydamas jus apsaugoti, sukoncentruoja visą šilumą gyvybiniuose organuose.
Taupydamas šilumą, jis nebeskleidžia jos į galūnes, taip išsaugodamas pagrindinius organus, kurių neaprūpinimas šiluma būtų pražūtingas.