• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaulietė Lina Puidokienė, būdama vos 45-erių, išgirdo šokiruojančią diagnozę – kairės krūties pirmos stadijos vėžys. Kaip pati pasakoja, liga buvo aptikta visiškai atsitiktinai. Moteris nesijautė blogai ir niekada nesiskundė specifiniais simptomais, kurie būtų rodę rimtą sveikatos problemą.

Šiaulietė Lina Puidokienė, būdama vos 45-erių, išgirdo šokiruojančią diagnozę – kairės krūties pirmos stadijos vėžys. Kaip pati pasakoja, liga buvo aptikta visiškai atsitiktinai. Moteris nesijautė blogai ir niekada nesiskundė specifiniais simptomais, kurie būtų rodę rimtą sveikatos problemą.

REKLAMA

„Man jį rado atsitiktinai, kai įtarė peritonitą. Skaudėjo dešinėje pusėje, o vėliau skausmas persimetė į visą pilvą.

Chirurgas nusprendė siųsti kompiuterinei tomografijai, kurią atliko visam kūnui. Tik taip ir buvo atrasta liga“, – prisimena Lina. „Jokio guziuko, jokių kitų požymių – nieko nejaučiau. Tiesiog pilvo skausmas buvo toks stiprus, kad net suriesdavo.“

Atliekami genetiniai tyrimai

Diagnozė, išgirsta gegužės mėnesį, tapo tikru išbandymu emocine prasme. Iš pradžių Linai buvo šokas, bet tada suprato: viskas bus gerai, rado vėžį, taikys gydymą, darys biopsiją.

REKLAMA
REKLAMA

„Kažkaip susitvarkiau su emocijomis. Bet kai neseniai apsilankiau pas radioterapeutą onkologą ir jis papasakojo galimus variantus, tai buvo dar didesnis šokas.

REKLAMA

Rekomendavo pašalinti krūtis, netgi kiaušides, tačiau tai buvo tik siūlymai, sprendimas dar laukia. Chemoterapijos iš viso nesitikėjau – galvojau, kad man taikys tik spindulinę terapiją, o tada išgirdau apie chemoterapiją ir tai mane dar labiau šokiravo“, – prisimena moteris.

Linos gydymo planas dar tik pradedamas dėlioti. Šiuo metu yra atliekami genetiniai tyrimai. Pagal tai, ką Lina matė e.sveikatoje, tikėtina, kad bus taikoma chemoterapija, o vėliau – spindulinė terapija, jei genetiniai tyrimai nepatvirtins kito varianto.

REKLAMA
REKLAMA

Nors ligos priežastys dar bus tiriamos, Lina išreiškia savo mintis apie tai, kad liga gali jaunėti.

„Liga labai jaunėja. Mamogramos paprastai daromos nuo 50 metų, o man dar tik 45. Net nebuvo planuota tirti krūtis – tik pilvą ir mažąjį dubenį. Tai buvo atsitiktinumas. Jei ne chirurgas, kuris siuntė atlikti kompiuterinę tomografiją, nežinau, kas būtų buvę po metų ar dviejų“, – tikina moteris.

Stengiasi žiūrėti optimistiškai

Lina prisimena ir kitas sveikatos problemas, į kurias niekas neatkreipė dėmesio:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Anksčiau pastebėjau hormoninius sutrikimus. Mano kūnas tai susitraukdavo, tai išsipūsdavo. Dietos nepadėdavo, nors stengiausi laikytis sveikos mitybos. Pajutau, kad kažkas negerai su hormonais.“

Nepaisant šoko, Lina stengiasi optimistiškai žiūrėti į ateitį. Savo artimiesiems stengiasi viską paaiškinti optimistiškai – kad viskas bus gerai, kad nėra nieko baisaus.

Dukra sureagavo labai jautriai, sūnus taip pat, bet kadangi pati Lina optimistiškai žiūrėjo į šią situaciją, šeima ją palaikė ir gan gerai priėmė šią naujieną. „Svarbiausia yra nepalūžti, nes jei palūšiu aš, palūš ir mano artimieji.“

REKLAMA

Krūties vėžio simptomai

Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga. Kasmet mūsų šalyje diagnozuojama apie pusantro tūkstančio naujų krūties vėžio atvejų. Pasak medikų, norint sėkmingai išgydyti šią ligą, labai svarbu pirmuosius ženklus pastebėti kuo anksčiau.

Liga klastinga tuo, kad atsiradęs labai nedidelis piktybinis mazgelis krūtyje nesukelia jokių simptomų ir dažniausiai yra neapčiuopiamas pirštais. Tokie nedideli mazgeliai gali būti aptikti tik atliekant mamografiją ar krūties echoskopiją. Jei navikas paaugęs, gydytojas ar pati moteris apčiuopia neskausmingą mazgelį krūtyje.

REKLAMA

Priklausomai nuo to, kokios apimties, kurioje krūties vietoje mazgas aptiktas, ar augdamas įauga į odą, ar piktybinis procesas įsiskverbęs į visą krūtį (uždegiminė vėžio forma), gali būti jaučiami tokie simptomai:

  • pakitęs krūties dydis ir forma,
  • pakitusi, primenanti citrinos žievelę, oda virš naviko,
  • sustandėjusi krūtis,
  • spenelis įtrauktas į krūties vidų,
  • spenelio sritis išberta, primenanti odos egzemą,
  • retais atvejais kraujingos išskyros iš spenelio,
  • apčiuopiami padidėję pažasties limfmazgiai.

Krūties skausmas yra retas krūties vėžio simptomas ir yra juntamas nebent vėžiui labai išplitus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prevencinės priemonės

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, jog trečdalis visų susirgimo vėžiu atvejų yra išvengiami. Siekiant sumažinti tikimybę susirgti įvairiomis ligomis, tarp jų ir krūties ligomis, bei jaustis geriau, pirmiausia rekomenduojama kasdieniame gyvenime vadovautis sveiko gyvenimo principais.

Svarbiausi veiksniai, lemiantys geresnę krūtų sveikatą, yra fizinis aktyvumas, sveika mityba ir optimalaus kūno svorio išlaikymas. Nepakankamas fizinis aktyvumas yra svarbiausias antsvorio ir nutukimo rizikos veiksnys.

REKLAMA

PSO duomenimis, per metus pasaulyje antsvoris, nutukimas ir nepakankamas fizinis aktyvumas kartu nulemia 19 proc. mirčių nuo krūties vėžio.

Antsvorio turinčios (kūno masės indeksas (KMI) 25 ir daugiau) ir nutukusios (KMI 30 ir daugiau) moterys turi didesnę riziką susirgti krūties vėžiu pomenopauziniu laikotarpiu, o moterų, kurių KMI 18,5–24,9, rizika susirgti krūties vėžiu ženkliai mažesnė.

Todėl siekiant efektyviai sumažinti nepakankamo fizinio aktyvumo sukeliamą krūties vėžio riziką, rekomenduojama kasdien bent 30–60 minučių užsiimti fizine veikla.

REKLAMA

Kitas žingsnis sveikos gyvensenos link yra sveikos mitybos principų laikymasis. Vienas pagrindinių sveikos mitybos principų – nuosaikumas. Jo esmė yra ta, kad net ir būtinos maisto medžiagos, jeigu jų vartojama per daug, gali turėti neigiamą poveikį sveikatai.

Įvairumo principas teigia, jog reikia valgyti įvairų maistą, t. y. augalinius ir gyvūninius maisto produktus rekomenduojamomis porcijomis.

Mitybos subalansavimo principas nurodo, kad itin svarbu yra tinkamas baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų santykis bei optimalus energijos kiekis maisto produktuose. Maisto medžiagų poreikis priklauso nuo žmogaus amžiaus, lyties, atliekamo darbo sunkumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų