Kas glūdi paslaptingame urvų pasaulyje? Ir kada išties apsimoka lįsti po žeme?
Nusprendėme praskleisti olų karalijos šydą ir atrinkti verčiausius aplankymo objektus:
1. Cacahuamilpa kavernos (Meksika)
Cacahuamilpa grota yra laikoma viena įstabiausių pasaulyje. Ji nuo Meksiko miesto yra nutolusi per dvi su puse valandos kelio. Pavadinimas tuo tarpu, išvertus iš Nahuatlių kalbos, reiškia „riešutų žemę“.
Smalsius lankytojus šis gamtos stebuklas pasitinka kerinčiais stalagmitais ir stalaktitais bei iki 82 metrų siekiančiomis ertmėmis. Cacahuamilpa grota buvo atrasta dar 1835 metais, o visuomenei atverta – 1920-aisiais. Dabar Cacahuamilpa kavernoms yra suteiktas nacionalinio parko statusas.
2. Jeitos grota (Libanas)
Jeito grotą turistai atras per 20 kilometrų nuo Beiruto, Nahr al-Kalb slėnyje. Vanduo, kantriai ėdęs klintis, čia sukūrė puikiausiai pasaulio katedrai prilygstančius skliautus. O kur dar įvairiausių dydžių ir spalvų uolų dariniai..
Iš viso grota driekiasi 9000 metrų. Ji – svarbiausias Libano turizmo objektas, sukuriantis daugybę darbo vietų. Būtent iš šios grotos įsčių plūsta versmė, kuri tenkina 1,5 mln. gyventojų turinčio Libano sostinės Beiruto vandens reikmes. Maža to, prieš porą metų ši grota buvo paskelbta kaip viena iš 28-ių naujųjų pasaulio stebuklų finalisčių.
3. Mogao olos (Kinija)
Mogao urvų kompleksas, dar vadinamas tūkstančio Budų olomis, yra įsikūręs Kinijoje, netoli Dunhuango miesto. Šis urvų kompleksas nėra natūralus, jį žmonės be atokvėpio kasė nuo Rytinių ir Vakarinių Dzinų iki Juanų dinastijos (IV – XIV a.).
Šiuo metu 45000 kv. m. plotą užimančiuose urvuose galima atrasti įspūdingų freskų bei daugiau nei 2000 statulų. Todėl nenuostabu, kad Mogao urvai dažnai yra įvardijami kaip didžiausias pasaulyje budistinio meno lobynas. Nuo 1987 m. kompleksas yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą.
4. Stebuklų grota (Ispanija)
Stebuklų grotą (Gruta de las Maravillas – isp.) keliautojai suras, pavažiavę 89 kilometrus nuo Sevilijos, Aracenoje. Ji buvo aptikta 1886-aisiais, o nuo 1914-ųjų grota gali grožėtis plačioji publika. Kaip bebūtų, apžiūrėti leidžiama tik 1200 metrų olos atkarpą iš 2130-ies. Stebuklų grota be stalaktitų ir stalagmitų simfonijos, keliautoją pavergia viduje tyvuliuojančiais melsvais ežerėliais.
5. Mira D'aire urvai (Portugalija)
Mira D'aire yra didžiausias olų kompleksas Portugalijoje. Požeminiai turai po ją atveria spalvotai tikrą apšviestų kavernų karaliją. Paskutinė kaverna glūdi net 110 metrų gilyje. Ji turistus nustebins didžiuliu ežeru ir dirbtinai įrengtais kriokliais bei fontanais. Iš klaidžiųjų olų kelią lauk rasti padės liftas, keliantis požemio svečius atgal į žemės paviršių.
6. Užkerėtas šulinys (Chapada Diamantina nacionalinis parkas, Brazilija)
Užkerėtas šulinys glūdi per 400-us kilometrų nuo Salvadoro, Bahijos valstijos administracinio centro. Šis baseinas yra nugrimzdęs į 120 metrų gylį, o vanduo jame toks skaidrus, kad matyti dugne gulintys akmenys bei senovinių medžių šaknys.
Saulėtą dieną per Užkerėtojo šulinio uolų plyšius persismelkianti šviesa jo paviršiuje sukuria siurrealistinį žydrą švytėjimą. Kaip bebūtų, turistų srautai įduboje yra smarkiai ribojami dėl aplinkos apsaugos ir trapios ekosistemos.
7. Naica kristalai (Meksika)
Galima drąsiai teigti, kad ši ola – pati naujausia visame sąraše. Ją Čihuahua dykumoje 2000 m. atsitiktinai užtiko du kalnakasiai.
Naica oloje galima pamatyti vienus iš didžiausių natūralių kristalų žemėje: permatomos ledinės adatos siekia 100 metrų ir sveria 55 tonas.
8. Mėlynojo ežero ola (Brazilija)
Mėlynojo ežero ola yra laikoma didžiausiu planetos užtvindytu urvu. Ji žavi ne tik pasigėrėjimo vertomis geologinėmis įdomybėmis, bet ir ežero mėliu. Mėlynasis ežeras grotos viduje siekia 70-ies metrų gylį. Įėjimą į šį gamtos stebuklą 1924 m. netikėtai atrado vietinis indėnas.
Norinčius sužinoti daugiau apie urvų pasaulį kviečiame apsilankyti Lietuvos speleologų internetinėje svetainėje.