Jos vardas Kateryna. Ji įstojo į kariuomenę praėjusiais metais, baigusi muzikos studijas ir, būdama vos 21 metų, kovoja už savo gyvybę kartu su didvyriškos Ukrainos kovotojų grupe, desperatiškai stojusia į paskutinę kovą apgultame fabrike, rašo dailymail.co.uk
Jos didingas dainavimas nepaprastame vaizdo įraše, nufilmuotame kažkur tunelių ir rūsių slėnyje po besidriekiančia Azovstal plieno gamykla uostamiesčio pakraštyje, tapo socialinių tinklų hitu Ukrainoje.
Vadina plienine paukšte
Filmuotą medžiagą, kurioje Kateryna su ginklu rankoje dainuoja dvi dainas, praėjusį ketvirtadienį paskelbė kitas įstrigęs kovotojas Nikas Markas – ji greitai buvo pripažinta visoje šalyje kaip „Plieninė paukštė“ dėl savo buvimo vietos ir karinio slapyvardžio „Paukštė“.
Kai iš gamyklos buvo evakuoti paskutiniai civiliai, apsuptų Ukrainos karių lyderiai surengė internetinę spaudos konferenciją, kurioje paskelbė, kad kovos iki pat mirties prieš Putino pajėgas.
„Kol gyvi, kovosime, kad atmuštume rusų okupantus“, – sakė Azovo pulko vado pavaduotojas kapitonas Svjatoslavas Palamaras.
Gamykloje vis dar gali būti iki 2000 Ukrainos karių. Jų pasipriešinimas sulaikė Rusijos pajėgas ir sužlugdė Putino siekį užimti miestą prieš Pergalės dienos paradą.
Kenčia maisto, vaistų ir amunicijos stygių
Manoma, kad po didžiule gamykla, kuri buvo pastatyta XX amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje, yra daugybė sunkiai sužeistų vyrų. Kovotojai, kurių ryžtingą gynybą sveikino Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kenčia nuo maisto, vaistų ir amunicijos stygiaus.
Kateryna, kurios dainavimas ją pavertė nacionalinio pasipriešinimo simboliu, yra kilusi iš Sosnivkos, mažo kaimelio šalies vakaruose, kur ji, kūrybinga studentė, garsėjo savo meile menui ir pozityvia dvasia.
Ji rašė dainas, koncertavo ir skelbė eilėraščius laikraštyje. Baigusi dainavimo skyrių meno koledže Vakarų Ukrainos Ternopilio mieste, prieš prisijungdama prie karinių pajėgų, ji dirbo motociklų parduotuvėje Kijeve.
„Visada kalbėdavome apie sceną, meną ir kasdienybę“, – sako Bohdanas Mayukas, vienas iš Katerynos mokytojų.
„Ji paliko muziką dėl kito tikslo, užpildžiusio jos sielą. Ji galėjo eiti į pasimatymus, bet vietoj to pasirinko kulkosvaidį ir kamufliažą. Kateryna labai stipri dvasia – karė be lašelio baimės kraujyje“.
Kiti sakė, kad ją visada žavėjo savo tautos istorija ir žmogaus teisės, o gyvendama Kijeve mergina dalyvaudavo mitinguose.
„Kartą ji buvo smarkiai sumušta per mitingą, bet niekada nepasidavė“, – prisimena jos draugė Valeria Panasyuk.
Dalyvavo viename kruviniausių karo mūšių
Praėjusių metų pavasarį Kateryna bičiulei pasakė, kad planuoja stoti į kovą su Rusijos remiamais separatistais Rytų Ukrainos Donbaso srityje.
Išklausiusi medicinos kursus, kad nesukeltų nerimo savo tėvams, ji pasakė, kad dirba ligoninėje, tačiau netrukus, kai dukra pasiekė fronto liniją, jie sužinojo tiesą.
Tačiau net jos artimiausi draugai nesuvokė jos padėties rimtumo, kol praėjusią savaitę nepasirodė vaizdo įrašas, atskleidžiantis, kad ji dalyvavo viename kruviniausių karo mūšių.
„Aš buvau šokiruotas. Negalėjau pagalvoti, kad ji yra Mariupolyje“, – sakė Panasyukas. Kijevo vyriausybė pranešė, kad visi civiliai buvo evakuoti iš gamyklos bunkerių tinklo po to, kai savaitgalį išgelbėjo 300 moterų, vaikų ir pagyvenusių žmonių.
Po to Rusijos pajėgos ir toliau bandė šturmuoti patalpas. Užkariavus Mariupolį, Maskva gautų sausumos tiltą tarp Krymo, kurį ji neteisėtai aneksavo 2014 metais, ir Donbaso srities.
Tačiau įstrigusių karių šeimos prašo tarptautinės pagalbos. Julija Fedosiuk, kurios vyras Arsenijus yra tarp sužeistų Ukrainos kovotojų, kai sviedinys sužalojo jo koją, sako, kad gamykloje yra 600 karių su sunkiais sužeidimais, kai kuriems iš jų buvo atliktos grubios amputacijos.
„Kasdien miršta vienas ar du kovotojai. Žmonių kūnai pūva, jiems išsivysto sepsis. O medicininės pagalbos tiesiog nėra – padėtis katastrofiška. Taip, jie turėjo greitosios pagalbos medikus, bet daugelis jų jau mirė. Be to, nėra kuo operuoti“.
Fedosiuk priduria, kad kariai geria nešvarų vandenį iš plieno gamyklos. „Kalbant apie maistą, jie turi tik grūdus ir makaronus“, ‒ sako ji.