Kada reikėtų keisti akumuliatorių, kaip ilgesniam laikui užtikrinti jo funkcionalumą ir kaip atpažinti pirmuosius požymius, rodančius, kad artėja laikas, kai akumuliatorius bus nebetinkamas naudoti?
Iš ko galima suprasti, kad akumuliatoriaus dienos jau suskaičiuotos?
„Inter Cars Lietuva“ akumuliatorių grupės specialistas Paulius Vitkauskas sako, kad akumuliatoriaus būklę galima atpažinti pagal keletą požymių. Svarbu stebėti automobilio veikimą ir laiku reaguoti į pirmuosius ženklus, rašoma pranešime spaudai.
„Pagrindinis signalas, kad akumuliatorius artėja prie gyvavimo pabaigos, – sunkesnis variklio paleidimas. Jei užvesdami automobilį pastebite, kad starteris veikia lėčiau, akumuliatorius greičiausiai prarado dalį savo talpos.
Taip pat pastebėsite, kad automobilio šviesos ar prietaisų skydelyje esančios lemputės pradeda mirksėti arba jų skleidžiama šviesa ima silpti“, – teigia specialistas.
Be to, daugelis modernių automobilių yra aprūpinti įspėjamosiomis lemputėmis, kurios įsijungia, kai akumuliatoriuje sumažėja įtampa, arba parodo kitus gedimo požymius.
Kas lemia akumuliatoriaus nusidėvėjimą?
Akumuliatoriaus gyvavimo laiką lemia keli veiksniai. „Pagrindiniai elementai, kurie daro įtaką akumuliatoriaus ilgaamžiškumui, yra važiavimo įpročiai, temperatūros svyravimai ir priežiūros lygis.
Pavyzdžiui, dažni trumpi važiavimai neleidžia akumuliatoriui visiškai įsikrauti, o tai gali sukelti greitesnį talpos praradimą. Be to, labai aukšta arba žema temperatūra turi neigiamą poveikį akumuliatoriaus veikimui“, – aiškina P. Vitkauskas.
Pasak jo, akumuliatoriui gali pakenkti ir netinkama priežiūra, pavyzdžiui, nenuvalyti kontaktai arba nesukontroliuotas elektrolito lygis (jei tai nėra sandarus modelis).
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į akumuliatoriaus būklę, jei automobilis ilgą laiką nebuvo naudojamas, nes tai gali sukelti savaiminį akumuliatoriaus išsikrovimą.
Kada keisti automobilio akumuliatorių?
Tikslaus laiko, kada reikėtų keisti akumuliatorių, nustatyti neįmanoma, nes tai priklauso nuo eksploatacijos sąlygų ir akumuliatoriaus tipo. Įprastai akumuliatorius tarnauja apie 4-6 metus. Kad užtikrinti sklandų akumuliatoriaus veikimą rekomenduojama reguliariai tikrinti jo būklę.
P. Vitkauskas pabrėžia, kad ypač svarbu patikrinti akumuliatoriaus būklę prieš žiemą. Žiemą akumuliatoriui tenka didesnė apkrova, nes šaltis ir papildomos energijos poreikis (pavyzdžiui, šildymas) gali dar labiau apsunkinti jo darbą. Todėl prieš prasidedant šalčiams vertėtų apsilankyti autoservise ir patikrinti akumuliatoriaus įkrovą bei bendrą būklę.
Kaip užtikrinti, kad akumuliatorius gyvuotų ilgiau?
Naudokite automobilį reguliariai. Jei automobilis dažnai stovi nenaudojamas, akumuliatorius gali savaime išsikrauti. Jei planuojate ilgą laiką nevažinėti, vertėtų jį atjungti arba naudoti išorinį įkroviklį.
Palaikykite švarą. Akumuliatoriaus kontaktus reikia reguliariai valyti, kad būtų išvengta oksidacijos. Valydami kontaktus užtikrinsite gerą energijos perdavimą ir ilgiau išlaikysite akumuliatoriaus efektyvumą.
Kai lankotės autoservise dėl alyvos keitimo, padangų montavimo ar kito remonto, paprašykite, kad autoservisas taip pat patikrintų ir akumuliatoriaus būklę. Tik reguliariai tikrindami ir prižiūrėdami akumuliatoriaus būklę užtikrinsite ilgą jo tarnavimo laiką.