• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atsitikus eismo įvykiui, kurio kaltininkas – ne jūs, jūsų automobilis buvo taip apgadintas, kad jį teks kuriam laikui palikti autoservise ir tai sutrikdys jūsų kasdienį gyvenimą.  Tačiau ar žinojote, kad turite galimybę to išvengti? Draudimo teisės ekspertai primena, kad galite pasinaudoti teise gauti pakaitinį automobilį nemokamai arba su tuo susijusių išlaidų, pavyzdžiui, už automobilio nuomą, atlyginimą. O jei draudimo kompanija tai suteikti atsisako, turite teisę ginčytis.

Atsitikus eismo įvykiui, kurio kaltininkas – ne jūs, jūsų automobilis buvo taip apgadintas, kad jį teks kuriam laikui palikti autoservise ir tai sutrikdys jūsų kasdienį gyvenimą.  Tačiau ar žinojote, kad turite galimybę to išvengti? Draudimo teisės ekspertai primena, kad galite pasinaudoti teise gauti pakaitinį automobilį nemokamai arba su tuo susijusių išlaidų, pavyzdžiui, už automobilio nuomą, atlyginimą. O jei draudimo kompanija tai suteikti atsisako, turite teisę ginčytis.

REKLAMA

Nors daugelis vairuotojų yra gerai supažindinti su privalomojo civilinės atsakomybės draudimo būtinybe, mažai kas žino apie visus draudimo bendrovių įsipareigojimus atsitikus eismo įvykiui. Neaiškumo nekyla jeigu dėl kito vairuotojo kaltės pažeidžiamas jūsų draustas automobilis – žinome, kad draudimo kompanija, kurioje apsidraudęs įvykio kaltininkas, privalo jums atlyginti nuostolius. Tačiau toli gražu ne visi žino, jog nuostolius apima ir pakaitinio automobilio suteikimas arba jo nuomos kaštų padengimas, jei transporto priemonė jums yra būtina tuo laikotarpiu, kai jūsų automobilis taisomas po autoįvykio.

Pasak advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ teisininko Konrado Žitkovskio, pagrindinis eismo įvykius kelyje ir jų pagrindu atsirandančios žalos atlyginimą reglamentuoja Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymas (TPVCAPDĮ), o papildomu pagrindu – Civilinis kodeksas ir Draudimo įstatymas. Taip pat įstatymo galią turi ir teisėtai sudaryta bei galiojanti tiek privalomojo, tiek savanoriško draudimo sutartis tarp draudiko ir vairuotojo. Kalbant apie eismo įvykius, ji yra itin svarbus teisių ir pareigų šaltinis.

REKLAMA
REKLAMA

„Pakaitinio automobilio suteikimo klausimai yra neretai įtraukiami į savanoriškoje draudimo sutartyje išdėstytų sąlygų sąrašą. O arši tarpusavio konkurencija draudimo bendroves verčia nertis iš kailio, siūlant vairuotojams kuo patrauklesnes sutartis su plačiausia įmanoma apsauga už mažiausią įmanomą įkainį, tad vairuotojams yra iš ko rinktis“, - sako K. Žitkovskis.

REKLAMA

Pakaitinio automobilio galima prašyti ir neturint tam sutartinio pagrindo 

Kalbant apie privalomąjį draudimą, kuriuo draustas automobilis dėl kito eismo dalyvio kaltės patenka į autoįvykį, čia svarbu paminėti, kad nei TPVCAPDĮ, nei kiti teisės aktai draudimo srityje nenumato draudikams tiesiogiai pareigos suteikti žalą patyrusio vairuotojo automobiliui pakaitinę transporto priemonę. Tačiau jūs vis tiek turite teisę jį gauti, nes pagal įstatymą, tarp eismo įvykio bei nukentėjusio vairuotojo transporto priemonės netekimo egzistuoja pakankamas priežastinis ryšys, sudarantis pagrindą kreiptis į eismo įvykio kaltininko draudiką dėl pakaitinės transporto priemonės suteikimo. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kai kreipiatės į draudimo įmonę, kurioje draustas eismo įvykio kaltininkas, dėl žalos atlyginimo, iškart klauskite darbuotojo apie pakaitinį automobilį. Draudikui negalint suteikti pakaitinės transporto priemonės dėl vienokių ar kitokių priežasčių, jūs galite alternatyviai prašyti kompensuoti savarankiškai sudarytos pakaitinio automobilio nuomos sutarties kaštus.“ – paaiškina K. Žitkovskis.

Apie nuomos kaštų kompensaciją informacijos trūksta

Kad lietuviai vis dažniau patys kreipiasi dėl pakaitinio automobilio nuomos atsitikus eismo įvykiui, patvirtina ir automobilių nuomos platformos „SIGVI“  bendraįkūrėjas ir vadovas Vytis Šliažas. Tačiau, pasak jo, labai nedaug vairuotojų žino, jog jiems tokioje situacijoje priklauso kompensacija už pakaitinio automobilio nuomą tokioje situacijoje.  „Kai į mus kreipiasi klientas dėl automobilio nuomos ir užsimena apie tai, kad jo transporto priemonė yra remontuojame, mes paklausiame, gal kartais jis nukentėjo autoįvykyje.  Nemaža dalis vairuotojų labai stebisi išgirdę,  kad jiems priklauso pakaitinis automobilis arba jo nuomos kompensavimas“, - tvirtina V.Šliažas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pats pakaitinio automobilio pasiėmimas yra greitas ir paprastas. „Mums užtenka tik informacijos ir draudiminio įvykio žalos numerio. Visą procesą mes sureguliuojame tiesiogiai su draudiku, vairuotojui reikia tik atvykti ir nemokamai pasiimti automobilį“, - sako V.Šliažas. 

Ar yra apibrėžtos ribos pakaitinio automobilio vertei?

Dar vienas kylantis klausimas, kokį pakaitinį automobilį vairuotojas gali gauti? Ar jis gali prašyti panašaus į jo turimą? Pasak teisininko, automobilio požymiai priklauso nuo to, kaip vairuotojas susitars su draudiku.  „Paprastai, draudimo kompanijos, norėdamos valdyti rizikas, siekia kuo išsamiau apibrėžti visus gyvenimiškus atvejus, galinčius daryti įtaką draudikų sutartimi prisiimamoms pareigoms“ , - sako teisininkas.

REKLAMA

Pakaitinis automobilis turėtų atitikti eismo įvykio metu apgadintos transporto priemonės charakteristikas ar būti daugmaž ekvivalentiškas. Priešingu atveju, pasak K. Žitkovskio, gali kilti pagrįstų abejonių, ar nuo eismo įvykio nukentėjusiam ir pakaitinio automobilio poreikį jaučiančiam vairuotojui būti atlyginama visa, dėl eismo įvykio faktiškai patirta žala. 

Kai kurios draudimo kompanijos tokiose situacijose įsipareigoja suteikti ekonominės klasės pakaitinį automobilį, net jei jūsiškis yra aukštesnės klasės. Tačiau palieka teisę bandyti išsamiai pagrįsti, kodėl jums reikia būtent tokios pačios kaip jūsų klasės transporto priemonės. Vis dėlto, ar jūsų pateiktos priežastys taps pagrindu jį suteikti, sprendžia draudikas.

REKLAMA

„SIGVI“ vadovas V. Šliažas sako, kad praktikoje dažniausiai yra kompensuojama  25 -30 eurų suma už automobilio nuoma dienai. „Tačiau mes visada stengiamės pasiklausti kliento, kokį automobilį jis yra įpratęs vairuoti, kad jam būtų kuo mažesnis stresas ir diskomfortas persėsti į kitą. Atsitikus autoįvykiui visi būname paveikti emocijų ir papildomų rūpesčių norisi kuo mažiau“, - pažymi autonuomos ekspertas.

Nepamirškime galimybės kreiptis dėl ginčo

O ką daryti jei draudimo kompanija vis dėlto atsisakė jums skirti pakaitinį automobilį arba kompensuoti jo nuomos išlaidas? Pasak teisininko K. Žitkovskio, retas vairuotojas žino apie galimybę kreiptis į Lietuvos banką dėl ginčo nagrinėjimo neteismine tvarka. „Neigiamą draudiko sprendimą gavusiems vartotojams nevertėtų nukabinti nosies ir jei manote, jog draudiko atsisakymas buvo nepagrįstas, o jūsų bei jūsų šeimos gyvenimas be automobilio iš tiesų stringa,  galite kreiptis dėl pažeistų teisių gynimo nemokamai“, - pabrėžia K. Žitkovskis.

REKLAMAAutobilis.lt
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų