• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ruduo – populiariausias metas keliauti, kadangi visi nori pratęsti vasarą ir dar spėti paatostogauti ten, kur šilta. Be to, kelis kartus per mokslo metus atostogauja ir moksleiviai. Vis tik kelionės tokiu metu būna greitai išperkamos, taip pat pakyla ir kainos. 

Ruduo – populiariausias metas keliauti, kadangi visi nori pratęsti vasarą ir dar spėti paatostogauti ten, kur šilta. Be to, kelis kartus per mokslo metus atostogauja ir moksleiviai. Vis tik kelionės tokiu metu būna greitai išperkamos, taip pat pakyla ir kainos. 

REKLAMA

Pastarosios mokinių atostogos truko nuo spalio 26 d. iki lapkričio 4 d. Kitos artimiausios (Kalėdų) atostogos bus nuo gruodžio 24 d. iki sausio 8 d., o tuomet kelionė į užsienį vienam asmeniui vidutiniškai atsieina 1,3 tūkst. eurų.

Dėl šios priežasties kai kurie tėvai nusprendžia keliauti nebūtinai per moksleivių atostogas, o prieš ar po jų. Vis tik tokiu atveju galima sulaukti ne tik įvairių tarnybų dėmesio, bet ir baudų.

Daugiausia kelionių ir didžiausios kainos – per moksleivių rudens atostogas?

Kelionių agentūros „Novaturas“ atstovė Miglė Bielinytė pastebi, kad susidomėjimas kelionėmis per vaikų atostogas ir didžiausias metų šventes kasmet išauga net kelis kertus, o vietų greitai nebelieka. Tad tai turi įtakos ir kainų didėjimui.

REKLAMA
REKLAMA

Kelionių organizatoriaus „Teztour“ atstovė Inga Aukštuolytė irgi pabrėžė, kad kelionių paketai per mokinių atostogas išparduodami itin greitai, o paklausa rudenį išauga beveik dvigubai. Pvz., populiariausios krypties – Turkijos – viešbučiuose jau nebėra vietų.

REKLAMA

Anot jos, lietuviai savo atostogoms yra linkę netaupyti – keliaudami su vaikais jie nori maksimalaus komforto, todėl renkasi geresnius viešbučius, „viskas įskaičiuota“ paketus, ieško daugiau pramogų vaikams, pvz., šildomų baseinų ar vandens kalnelių.

I. Aukštuolytė atskleidė, kad vasarą kelionėms lietuviai vidutiniškai išleidžia apie 850–870 eurų, per rudens moksleivių atostogas – apie 950 eurų, o kalėdinio laikotarpio metu – apie 1,3 tūkst. eurų asmeniui.

REKLAMA
REKLAMA

„Natūralu, kad kelionių kainoms įtaką daro paklausa. Tad visuomet laimi tie, kurie keliones planuoja iš anksto, nes tuomet kainos būna patraukliausios.

Matome, kad startavus 2025 m. išankstiniams kelionių pardavimams visų pirma pildosi vietos būtent moksleivių atostogų datoms. Šiais metais fiksuojame dvigubai aktyvesnius pardavimus nei prieš metus“, – komentavo „Teztour“ atstovė.

Išleisti atostogų negali net mokykla – kokios baudos gresia?

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) primena, kad tėvai dėl ligos gali pateisinti 5 praleistas dienas per mėnesį, o dėl asmeninių priežasčių – 3 dienas per pusmetį arba 2 dienas per trimestrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot ministerijos, mokykla gali pateisinti ir daugiau praleistų dienų, bet tam turi būti objektyvios, pagrįstos priežastys.

Pvz., sporto varžybos, olimpiada arba laisvų dienų suteikimas, jei varžybos / olimpiada vyko per atostogas ar savaitgalį.

ŠMSM pabrėžė, kad net mokykla negali suteikti leidimo mokiniui atostogauti per pamokas, kadangi tai būtų žala pačiam mokiniui.

Ministerijos atstovai įspėja, kad tėvų vengimas leisti į mokyklą vaiką iki 16 m. ar kliudymas vaikui mokytis užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 140 iki 300 eurų. Pakartotinis nusižengimas – nuo 280 iki 600 eurų.

REKLAMA

„Tėvams taip pat gali būti taikoma administracinio poveikio priemonė – įpareigojimas dalyvauti prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose ar kursuose“, – pridūrė ŠMSM.

Išeitis šeimos atostogoms – mokymasis nuotoliu

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vyresnioji patarėja Sigita Mockienė taip pat teigė, kad kiekvienam vaikui yra svarbu mokytis, nes tai formuoja jo asmenybę.

REKLAMA

O tėvų atsakomybė yra užtikrinti vaiko teisę į mokslą, aktyviai dalyvauti jo ugdymo procese, rūpintis, kad jis nepraleistų pamokų.

Vis tik, anot S. Mockienės, kiekvienas vaikas turi teisę ir į kokybišką, turiningą poilsį, o kelionių užsienyje metu jis praplečia savo akiratį, įgyja naujų įspūdžių, įgūdžių ir žinių, pailsi nuo rutinos.

Dėl to šeimoms, nusprendusioms keliauti ne per mokinių atostogas, specialistė rekomenduoja vis tik pamėginti susitarti su mokykla ir paieškoti kompromiso, pvz., mokymasis nuotoliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VVTAĮT atstovė vardijo, kad tokiu atveju tėvai su mokytojais turėtų aptarti atostogų planus ir trukmę, atsižvelgti į vaiko amžių, pasiekimus, ugdymo programos sudėtingumą, artėjančius atsiskaitymus, pasirūpinti, kad grįžęs vaikas pasivytų savo klasės draugus.

Ko imamasi, jei vaikas praleidžia daug pamokų?

Anot ŠMSM, jei problemos neišeina išspręsti mokykloje ir vaikas praleidžia daugiau nei pusę pamokų be pateisinamos priežasties, mokyklos vadovas apie tai praneša mokyklos steigėjui (savivaldybei) ir Vaiko teisių apsaugos tarnybai.

REKLAMA

Tokiu atveju savivaldybė moksleiviui gali skirti įvairias priemones, pvz., įpareigoti tęsti mokymąsi, dalyvauti neformaliojo švietimo veikloje, kuri teigiamai veiktų elgesį, ir kt. 

O VVTAĮT specialistai tokiais atvejais atvyksta pas šeimą, bendrauja su vaiku ir tėvais, aiškinasi priežastis ir ieško geriausių sprendimų, padedančių užtikrinti vaiko teisę į mokslą.

Anot S. Mockienės, atvejai, kai mokyklos kreipiasi į tarnybą dėl dažnai praleidinėjamų pamokų, nėra itin dažni, bet jų pasitaiko.

REKLAMA

ŠMSM antrino, kad savivaldybė ar kitos institucijos įsikiša tik gana kraštutiniais atvejais, kai yra išnaudotos visos švietimo pagalbos vaikui teikimo galimybės:

„Tačiau tokiais atvejais pamokų praleidinėjimo priežastys dažniausiai nėra mokinių atostogos užsienio šalyse.“

Kilus klausimams atstovė kviečia pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais nemokamu tel. 0 800 10 800, rašyti žinutę svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O apie vaiko teisių pažeidimą pranešti artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą VVTAĮT interneto svetainėje arba skambinant numeriu 112.

Populiariausios kelionių kryptys šaltuoju sezonu

Vis tik „Teztour“ atstovė pastebi, kad tėveliai atsakingai žiūri į vaikų mokslą, todėl didžioji dalis šeimų į keliones vyksta jau prasidėjus atostogoms.

Anot I. Aukštuolytės, tiek rudenį, tiek žiemą žmonės nori pabėgti nuo darganotų orų, tad skrenda į Egiptą, Tenerifę, Madeirą. Žiemos pramogų mėgėjai renkasi slidinėjimo keliones į Austriją.

REKLAMA

„Novaturas“ atstovė papildė, kad žiemos švenčių metu populiarios kryptys be jau išvardytų yra Gran Kanarija, Dubajus. Populiarėja ir tolimesnės kryptis, pvz., Gambija, Dominikos Respublika, Tailandas, Vietnamas.

Pasak M. Bielinytės, šaltuoju metų laiku lietuviai linkę rinktis ir pažintines keliones su gidais, kurių metu aplanko Laplandiją, dėl kalėdinių mugių renkasi Vokietiją, Naujuosius metus sutinka Atėnuose, Paryžiuje, Romoje:

„Žiemos sezonu populiarus išlieka kruizas Nilu Egipte. Šioje kelionėje stengiamasi patirti kuo daugiau įspūdžių, tad keliautojus Egipte domina ir Kalėdų bei Naujųjų metų sutikimo variantai.“

sedi su vaikais namie, nes stebuklu salyje nenesa pajamos atostogauti svetur.. Atostogauja,kas turipinigo,kas neturi sedi namie ir atostogos buna rugpieniu kaime.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų