Remiantis būsto draudimo bendrovės „Home Protect“ atliktu el. prekybos svetainės „eBay“ tyrimu, pernai naudotų žaislų buvo parduota už šimtus tūkstančius eurų.
Ir nebūtinai tai turi būti labai reti daiktai – daugelis tų, už kuriuos paklojamos didžiausios sumos, yra tiesiog senos žaislų versijos, kurių nebegalima įsigyti parduotuvėse.
Vieni populiariausių žaislų, už kuriuos prašoma didelių sumų, yra senovinės lėlės „Barbie“ ir „Bratz“, „My Little Pony“ (liet. mano mažasis ponis) figūrėlės, seni „Lego“ rinkiniai, „Playmobil“ ir „Sylvannian“ šeimų rinkiniai bei mylimi „Beanie Baby“ pliušiniai žaislai.
„Šiame amžiuje, kai nostalgija yra pelningesnė nei bet kada anksčiau, ypač atgimstant tokiems prekių ženklams, kaip Barbė, dar niekada nebuvo geresnio laiko pasipelnyti iš savo vaikystės favoritų.
Ši auganti tendencija <...> atskleidžia, kad kai kurie žaislai yra ne tik sentimentalūs daiktai, bet ir vertingas turtas“, – kalbėjo „Home Protect“ vartotojų apsaugos ekspertas Davidas Joysonas.
Vertingiausi pernai per „eBay“ parduoti žaislai
Brangiausias 2024 m. parduotas žaislas buvo „Lego Star Wars Cloud City 10123“ rinkinys, perparduotas už 2 050 svarų sterlingų, t. y. už 2464 eurus.
2003 m. rinkinys yra laikomas gana retu, o geros būklės dėžutė ir visos nepamestos detalės jo kainą tik padidina.
Toliau sekė „Lego“ piratų laivas „Skull's Eye Schooner“, už kurio komplektą gauta 1 700 svarų sterlingų, t. y. apie 2043 eurus.
Tuo metu „Lego Star Wars Ultimate Collectors Millenium Falcon“ buvo parduotas už 1 120 svarų sterlingų (apie 1346 eurus), „Lego Star Wars Death Star II“ – už 1 040 svarų sterlingų (apie 1250 eurų), o „Lego Castle Crusader‘s Cart“ – už 795 svarus sterlingų (apie 956 eurus).
Turint omenyje, kad dauguma šių rinkinių iš pradžių kainavo mažiau nei 100 svarų sterlingų (apie 120 eurų), pardavėjai už senus žaislus galėjo gauti didžiulį pelną.
Pvz., „Lego Star Wars Cloud City“ 2003-aisiais buvo pardavinėjamas už 99,99 svarų sterlingų (apie 120,18 euro), o tai reiškia, kad jis buvo perparduotas su 1 950 proc. antkainiu.
Už Barbės žirgą – virš 1 tūkst. eurų
Po to, kai 2023 m. buvo išleistas itin populiarus Barbės filmas, „Barbie“ žaislų populiarumas vėl labai išaugo.
Pvz., originalus 2001-ųjų metų Barbės žirgas „Meadow Mares Butterfly“ neatidarytoje dėžutėje pernai „eBay“ buvo parduotas už 928 svarus sterlingų (apie 1115 eurų).
Žinoma, jo vertę pakėlė tai, kad jis buvo nepriekaištingos būklės ir originalioje, neatidarytoje dėžutėje.
O už nepriekaištingos būklės žaislus paprastai mokama daugiau nei už daiktus, kurie atrodo akivaizdžiai naudoti arba neturi originalios pakuotės.
2000-ųjų leidimo Barbė „Silkstone Fashion Model“, apsirengusi kaip menininkė, su juoda berete, šviesiais plaukais, dryžuota palaidine ir dailės reikmenimis 2024 m. buvo parduota už 300 svarų sterlingų (apie 361 eurą).
Mažasis ponis už daugiau nei 1,2 tūkst. eurų
Praėjusiais metais už itin populiarią „Mano mažasis ponis“ figūrėlę „Orange Cotton Candy My Little Pony“ buvo gauta net 1 022,48 svarų sterlingų, kas yra 1228,97 euro.
Šis senovinis žaislas su plokščia pėda ir nepažymėta kanopa buvo parduotas už didžiulę sumą po 25 pasiūlymų, nors net neturėjo originalios dėžutės.
„Tai rodo, kad už retus ir unikalius daiktus kolekcionieriai yra pasirengę sumokėti didžiausią kainą, net jei jie neturi puikios pakuotės“, – teigė D. Joysonas.
Vis tik tai nebuvo vienintelis žaislas iš „My Little Pony“ kolekcijos, už kurį pavyko uždirbti didžiulę sumą.
Pvz., naudotas „My Little Pony“ advento kalendorius „G1 MLP Advent Calendar“ buvo perparduotas už 94 svarus sterlingų (apie 113 eurų) net ir be originalios dėžutės.
Už pliušinius žaislus – po 600 ar 500 eurų
2024 m. net už 475 svarus sterlingų (apie 571 eurą) per „eBay“ buvo parduotas nepriekaištingos būklės pliušinis meškiukas „TY Beanie Babies Billionaire 14“.
Ypač reta pliušinio meškiuko versija, vadinama „employee exclusive“ (liet. išskirtine darbuotojo versija), buvo dėvėta, tačiau su originalia pakuote.
Tarp kitų pernai geriausiai parduotų „Beanie Babies“ meškiukų buvo „Billionaire 13“ ir „Billionaire 7“ meškiukai, už kuriuos pirkėjai paklojo atitinkamai 455 ir 399,99 svaro sterlingų (apie 546,89 ir 480,77 euro).
Už „Tush T Rex“ buvo sumokėti 92 svarai sterlingų (apie 110,58 euro), o labai retas 2003 m. „Dusty Chicago Cubs“ meškiukas buvo parduotas už 75 svarus sterlingų (apie 90 eurų).
Visi jie buvo naudoti, tačiau originaliose pakuotėse.
„Bratz“ lėlės ir kiti žaislai
Kiti seni žaislai, už kuriuos „eBay“ prašoma didelių sumų, yra „Bratz“ lėlės, „Playmobil“ rinkiniai, „Furby“ žaislai ir „Sylvanian Families“ rinkiniai.
Pernai už kolekcinę „Bratz“ lėlę buvo gauti 539 svarai sterlingų (647,85 euro), o pirmos eros „Furby“ žaislas buvo parduotas už 199 svarus sterlingų (apie 239 eurus).
„Jei susidūrėte su daiktu, kuris, jūsų manymu, gali būti vertingas, pasirūpinkite, kad jis būtų profesionaliai įvertintas.
Kitos galimybės – vykti į žaislų ar kolekcionuojamų daiktų mugę arba susisiekti su kolekcionuojamų daiktų pardavėjais“, – patarė D. Joysonas.