„Šiame susitarime taip pat specifiškai apibrėžėme mūsų glaudų bendradarbiavimą kriptovaliutų sektoriaus priežiūros srityje. Kitais metais įsigalioja tarptautinis Europos Sąjungos (ES) lygmeniu reglamentas, MiCA reglamentas, kuriuo kriptovaliutų sektorius bus prilygintas finansų sektoriui“, – pirmadienį žurnalistams kalbėjo S. Krėpšta.
„Metų pradžioje Lietuvoje veikė daugiau nei 600 (kriptovaliutų – ELTA) bendrovių, bet po FNTT vertinimo, pasikeitus įstatymui, šis skaičius sumažėjo iki 300. (...) Tikimės, kad kitais metais galime sulaukti 100 ir galbūt dar daugiau paraiškų“, – prognozavo jis.
Pasak LB valdybos nario, yra suprantamos kriptovaliutų sektoriaus rizikos pinigų plovimo srityje ir atliekant kitas nusikalstamas veikas. Anot jo, šis reguliavimas galėtų padėti suvaldyti šias rizikas, nes licencijos veiklai bus skiriamos tik po detalaus patikrinimo.
„Kadangi Lietuvoje veikia labai daug bendrovių, dalis iš jų turi tuščios kriauklės požymių. Tai yra fiktyvios bendrovės, nevykdančios veiklos, per licencijavimo procesą nuo kitų metų nuodugniai žiūrėsime ir tikrinsime ar jos atitinka reikalavimus ir suteiksime licenciją tik toms įstaigoms, kurios bus pasiruošusios ir atitiks visus reikalavimus“, – teigė S. Krėpšta.
ELTA primena, kad liepą Seimas priėmė įstatymo pataisas, leisiančias griežčiau reguliuoti virtualių valiutų rinką, nustatyti kriptoturto paslaugų teikėjų veiklos priežiūros institucijas ir užtikrinti reguliavimo nuoseklumą.
Iki priimant įstatymą, depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorių ir virtualiųjų valiutų keityklų operatorių veikla Lietuvoje nebuvo licencijuojama. Paskirtoji priežiūros institucija yra Lietuvos bankas (LB), kuris atliks kriptoturto paslaugų teikėjų priežiūros ir kitas priskirtas funkcijas.
Kartu su FNTT, LB taip pat vykdys kriptoturto paslaugų teikėjų pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priežiūrą. Kriptoturto paslaugų tiekėjams įtvirtinti išsamesni pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos reikalavimai.
Siekiant užtikrinti finansines paslaugas teikiantiems rinkoms dalyviams teisinį aiškumą dėl institucinio investuotojo sąvokos taikymo ir pašalinti praktikoje pastebėtus finansų maklerio įmonių teisinio reglamentavimo trūkumus. Tokioms įmonėms taip pat nustatomi nuosavų lėšų reikalavimai, siekiant tinkamai taikyti pertvarkymo režimą.
Priėmus pakeitimus, Lietuvos įstatymas buvo pritaikytas prie MiCA reglamento. Pereinamasis laikotarpis jo taikymui numatytas iki 2026 metų liepos.
MiCA reglamento tikslas – nustatyti vienodus reikalavimus kriptoturto veiklai visoje Europoje, bei skatinti inovacijas, tuo pat metu išlaikant finansinį stabilumą ir apsaugant vartotojus nuo rizikų.