Bendras pieno produktų kainų lygis Europoje dėl per mažos pasiūlos išlieka itin aukštas. Pieno perdirbėjai žada, kad situacija stabilizuosis, tačiau ekonomistai sako, kad pieno produktų kainos ir toliau kils.
Gyventojai dairosi vietos parduotuvėje, ieško geresnių kainų, didesnių nuolaidų, stengiasi be reikalo neišlaidauti:
„Prekybininkai per daug pasidarė godūs, verkia. Oi, mes „tipo“ bankrutuosim, bet kažkaip per tuos 30 viršaus metų nebankrutavo.“
„[Kainos] žvėriškos. Aš į rajoną nuvažiuoju, ten pigiau.“
Gyventojams užkliūva pieno produktų kainos, kurios šiuo metu laikosi aukštame lygyje:
„Pieno produktai labiausiai, mano galva, pabrango, o naudojama daugiausiai.“
„Žinokit, viskas pabrango. Sviestas tai jau stipriai. Sviestas stipriai.“
„Nieko baisaus, viskas gerai. Nesvarbu, kad ir „biškį“ brangiau, bet turim, ką pavalgyti. Ačiū Dievui.“
Brangsta dėl mažos pasiūlos
Dalis pieno produktų per metus pastebimai pabrango. Žemės ūkio duomenų centro skaičiai rodo, kad mažmeninė 10 ar 15 procentų riebumo grietinės kilogramo kaina Lietuvos parduotuvėse per metus vidutiniškai padidėjo 14 procentų – iki 5 eurų.
Kilogramas liesos varškės per metus pabrango beveik euru – iki 6,74 eurų. Kaina padidėjo 11 procentų. Kilogramas sūrio „Gouda“ taip per metus Lietuvos parduotuvėse vidutiniškai pabrango 11 procentų. Kaina šoktelėjo iki beveik 13 eurų.
Aukštos pieno produktų kainos laikosi ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Priežastis – didelė paklausa ir per maža pasiūla.
„Europoje dalinai dėl mėlynojo liežuvio ligos, tokiose didelėse šalyse, kaip Olandija, Vokietija, buvo primelžta mažiau pieno negu normaliai ir tas iššaukė pieno trūkumą. Kaip trūkumas, taip ir kainos kyla“, – aiškino „Rokiškio sūrio“ vadovas Dalius Trumpa.
„Didmeninė pieno kaina yra padidėjusi visoje Europoje. Tai tęsiasi ilgiau nei metus. <...> Vasarį žaliavinio pieno supirkimo kaina buvo 30 procentų didesnė nei prieš metus. Supirkimo kainos rekordinės“, – sakė SEB ekonomistas Tadas Povilauskas.
Aukštos pieno produktų kainos laikosi ir dėl to, kad europiečiai šias prekes toliau vartoja tais pačiais tempais, nepaisant didelės jų kainos.
„Prieš keletą metų sviestas susigrąžino vardą, kaip norima priemonė konditerijoje, kaip riebalas, kurį žmonės naudoja. Europoje yra toliau augantis sūrių suvartojimas“, – kalbėjo ekonomistas.
Kainos stipriai keistis neturėtų
Perdirbėjai akcentuoja, kad pieno kainos artimiausiais mėnesiais keistis smarkiai neturėtų.
„Šios dienos duomenimis, produktų brangimui ekonominių priežasčių nėra“, – tikino D. Trumpa.
„Sudėtinga aišku prognozuoti, bet aš galvoju, kad situacija šiuo metu stabili“, – antrino „Vilkyškių pieninės“ generalinis direktorius Gintaras Bertašius.
„Šiuo metu bent jau tikrai nebrangs pieno produktai, sviesto galbūt yra šioks toks trūkumas rinkoje – ne parduotuvėse, rinkoje prieš Velykas – bet praėjus Velykoms aš tikiuosi, kad ir sviesto kaina turėtų po truputį pradėti pigti. O šiuo metu jeigu į brangimą kažkokį, tai sūris ir sūrio gaminiai“, – sakė „Norfos mažmenos“ valdybos pirmininkas Dainius Dundulis.
Ekonomistas Tadas Povilauskas tikina, kad pieno produktai Lietuvoje gali būti ir brangesni, vertinant, kiek verslui padidėjo gamybos kaštai.
„Tos kainos mažmeninėje rinkoje galėjo augti ir daugiau. Kadangi pieno perdirbėjams buvo pakankamai gera proga pernai uždirbti iš eksporto, tai jie neleidžia kainoms pernelyg įsibėgėti ir Lietuvoje. Iš vidaus prekybos nemanau, kad yra labai pelninga veikla“, – kalbėjo T. Povilauskas.
Dėl to ekonomistai prognozuoja, kad pieno produktų kainos šiemet dar gali didėti.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:




























































































































































































































































2021. Kainos kyla dėl pandemijos.
2022. Kainos kyla dėl karo Ukrainoje.
2023. Kainos kyla dėl karo Izraelyje. 2024. Kainos kyla dėl Trampo politikos.
2025....kainos kyla....???? eikite nh