Kaip pranešė sveikatos apsaugos viceministras Edgaras Narkevičius, sutartis su gamintoju jau pasirašyta, o vaistai fiziškai jau yra Lietuvoje.
„Turime gerų naujienų – sutartis su gamintoju dėl vaistų, kurie bus įtraukti į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, cistinei fibrozei gydyti yra pasirašyta. Jau turime ministro pasirašytą įsakymą dėl kompensuojamųjų vaistų sąrašų patvirtinimo pakeitimo. Paskutinis dalykas, ką reikia padaryti, paruošti kainyno pakeitimo įsakymą ir numatyti įsigaliojimo datą. Techniškai vaistai irgi jau yra Lietuvoje“, – pranešė jis Seimo Sveikatos reikalų komitete.
Valstybinės ligonių kasos vadovas Gytis Bendorius nurodė, kad greičiausiai vaistai pasiekiami turėtų būti jau kitą savaitę.
„Kaip minėta, vaistai jau yra Lietuvoje ir greičiausia tvarka per tris darbo dienas įsigalios kompensuojamųjų vaistų sąrašo pakeitimas. Tad kitą pirmadienį jis jau galėtų galioti ir vaistai fiziškai gali būti vaistinėse“, – gerą žinią pranešė jis.
Žinia prilygsta stebuklui
Portalas tv3.lt primena, kad cistine fibroze sergančiųjų šeimos dar prieš kurį laiką aktyviai kilo į kovą, kad be galo brangūs, bet būtini vaistai taptų prieinami visiems.
„Esu ta mama, kuri jau 1,5 metų pati perka dukrai vaistus, gydymui jau išleidome virš 200 tūkst. Ši žinia, kurią dabar pasakėte, turbūt ir man, ir visiems kitiems pacientams, kurie laukia šių vaistų, prilygsta stebuklui. Noriu padėkoti visiems, kurie prisidėjo ir gelbėjo einant šiuo sunkiu keliu. Išties 5 metai buvo labai sunkūs ir skaudus, netekome ir praradome labai daug. Bet, kaip sakau, deja, taip yra, kad turime prarasti daugiau tam, kad pasiektume vieną gerą tikslą“, – kalbėjo cistine fibroze sergančios 18-metės mama Ramunė Sabokaitienė.
Ji pridūrė, kad pasirašymo etapas yra labai džiaugsmingas, bet labai tikimi tolimesnės greitos reakcijos, greito sprendimo.
„Nes visi suprantame, kad to laiko mes neturime ir kiekviena diena, minutė labai reikšminga. Kalbant mano atveju, vaistų mes turime vienai savaitei, o reikia gydymo tęstinumo, surinkti lėšas galimybių nebeturiu. Prašau kažkokiu būdu raskite pagreitintų sprendimų, galimybių, kad šie vaistai kuo greičiau mus pasiektų ir neturėtume sustojimo finišo tiesiojoje“, – vylėsi moteris.
Cistinė fibrozė yra genetinė liga, pažeidžianti visų gleives gaminančių liaukų veiklą. Sutirštėjusios ir klampios liaukų gleivės užkemša įvairių organų, taip pat ir gyvybiškai svarbių plaučių ar kasos, latakus, o tai sukelia ne tik kvėpavimo, bet ir virškinimo sutrikimus. Be to, cistine fibroze sergančių asmenų virškinimo sistema nesugeba apdoroti maisto.
Pasak Cistinės fibrozės asociacijos pirmininkės Lijanos Kazlauskienės, pernai sergančių šia liga Lietuvoje buvo apie 90 asmenų.