Nuo šių metų pradžios jau fiksuota pusantro tūkstančio susirgimų atvejų. Medikai sako, kad panikuoti nereikėtų, tačiau gydyti savo sergančius vaikus turime iškart, mat liga gali sukelti ir rimtas komplikacijas.
Mama Simona su vyru į polikliniką atvedė savo blogai besijaučiantį sūnelį Roką. Gydytoja stengiasi apžiūrėti negaluojantį vaiką. Roko gerklė gydytojai nepatinka. Tačiau greičiausiai vaikas susirgo peršalimo liga. Laimei, ne užkrečiama.
Šiuo laikotarpiu itin padaugėjo skarlatinos atvejų. Užsikrečia ištisos darželių grupės. Roko mama džiaugiasi, kad kol kas pavyko skarlatinos išvengti.
„Taip, buvo, keliose grupėse. Jeigu neklystu, trijose. Labai krito vaikai. Kaip lapai, kaip auklėtojai minėjo. Tiesiog temperatūros aukštos. Gerklyčių skausmas. Kosuliukas. Nu va tokie požymiai. Bėrimai kai kuriems netgi pasirodė. Vaikai labai sunkiai valgė, temperatūros labai sunkiai krito“, – kalba panevėžietė Simona.
Ir iš tiesų, šį sezoną skarlatina serga rekordiškai daug vaikų. Tokių skaičių dvejus metus nebuvo matyti. Vien nuo šių naujųjų jau fiksuota pusantro tūkstančio susirgimo atvejų. Dažniausiai tai 3–8-erių amžiaus vaikai.
„Dalijasi žaislais, galbūt kažką suvalgo kartu, pasidalina kokį maistą, iš to paties puodelio atsigeria. Ir tą bakteriją vienas kitam taip ir perduoda“, – aiškina vaikų ligų gydytoja Aida Gurevičienė.
Gydytojai pasakoja ir kaip atpažinti, kad tai ne paprastas peršalimas, bet ūmi skarlatinos infekcija.
„Kartu eina ir tonzilitas, tai yra gerklės tonzilių uždegimas. Pūlinga angina ir karščiavimas aukštas. Tik skarlatina skiriasi tuo, kad atsiranda ir bėrimas odoje, liežuvio pokyčiai. Braškės, avietinis liežuvis, įraudęs toks, kaip atrodo pabertas, ir, aišku, bėrimas odoje atsiranda“, – teigia A. Gurevičienė.
Mažylius auginančios mamos baiminasi, kad vaikai užsikrės darželių grupėse, tačiau supranta, kad šimtu procentu nuo to neapsisaugos.
„Buvo pas vyresniuosius, bet pas mažiukus tai ne. Tai mūsų nepalietė. Kol kas ramu“, – sako panevėžietė Rūta.
„Kartais ir nuvedus vaiką į darželį yra pastebėti požymiai. Tai čia nesi apsaugotas“, – kalba panevėžietė Karolina.
Deja, bet skiepų nuo skarlatinos nėra. Liga gydoma antibiotikais.
„Galima suvaldyti, pagydyti vaiką antibiotikais. Jei vaikas ar suaugęs gauna antibiotikus, paskirtus gydytojų, tai po poros laiko, po 24 valandų, jis tampa jau nebeužkrečiamas“, – aiškina NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus gydytoja Daiva Razmuvienė.
Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad po pandemijos skarlatina sparčiai išplito visoje Europoje. Tačiau prieš pandemiją esą buvo lygiai pat. Todėl nerimauti nereikėtų.
„Tai nekelia jokios grėsmės. Nes tas streptokokas, jis nėra kažkaip pakitęs. Kažkokios mutacijos įvykusios. Tiesiog tas pats streptokokas. Na, trupučiuką leido sau paplisti plačiau popandeminiu laikotarpiu“, – sako D. Razmuvienė.
Tiesa, kartais laiku negydoma skarlatina gali sukelti ir komplikacijų ypač pavojingų vaikams.
„Ji pavojinga dėl savo komplikacijų, jeigu mes negydome vaiko. Tiek raumens, širdies uždegimai, tiek kitos bakterinės komplikacijos. Otitai, sinusitai, smegenų uždegimai. Taip pat gali komplikuotis į sąnarių uždegimus“, – teigia A. Gurevičienė.
Epidemiologai kaip ir prie visų užkrečiamųjų ligų prevencijos pataria kuo kruopščiau laikytis higienos, vėdinti ir drėkinti savo namus.