• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Toksiški santykiai yra vieni iš labiausiai žalingų dalykų žmogaus gyvenime. Jie gali prasidėti nuo mažų įžeidimų ar bandymų valdyti, bet laikui bėgant gali peraugti į rimtą emocinį ar net fizinį smurtą.

Toksiški santykiai yra vieni iš labiausiai žalingų dalykų žmogaus gyvenime. Jie gali prasidėti nuo mažų įžeidimų ar bandymų valdyti, bet laikui bėgant gali peraugti į rimtą emocinį ar net fizinį smurtą.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt psichologas Aurimas Gudas atskleidžia, kaip reikėtų atpažinti toksiškus santykius ir kaip išeiti iš tokio tipo santykių.

Kaip atpažinti toksišką asmenį?

Toksiški santykiai yra tie, kuriuose žmonės nepalaiko vienas kito, nuolat kyla konfliktai, vienas siekia pakenkti kitam, dominuoja konkurencija, nepagarba ir santarvės trūkumas. Pagrindiniai tokių santykių požymiai yra psichologinis, o kartais ir fizinis smurtas.

Psichologo teigimu, dažniausiai toksiškų santykių „sukėlėjai“ yra kompleksinis reiškinys, apimantis tiek asmenines savybes, tiek konkrečius elgesio modelius ir situacinius veiksnius.

REKLAMA
REKLAMA

„Asmeninės savybės, kurios gali lemti toksiškus santykius yra narciziškumas, psichopatija, sociopatija, negebėjimas valdyti savo emocijų, pavyzdžiui, pykčio, neišgydytos traumų sukeltos žaizdos“, – sako specialistas.

REKLAMA

Pasak jo, elgesio modeliai, kurie gali lemti toksiškus santykius yra kontrolė ir manipuliacija, nepagarba, menkinimas, apsimetimas auka. Be to, link toksiškų santykių gali vesti ne tik asmeninės savybės ar elgesio modeliai, bet ir situaciniai veiksniai – stresas, nelaimės, problemos darbe.

Kalbėdamas apie tai, kaip atpažinti toksiškus santykius ankstyvose stadijose, kad būtų galima jų išvengti, A. Gudas pabrėžia, kad reikėtų įdėmiai stebėti kito žmogaus elgesį, pastebėti taip vadinamas raudonas vėliavas ir nebūti naiviam.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei žmogus su jumis elgiasi pagarbiai, bet kitus žmones apkalba, tyčiojasi iš kitų ar nepagarbiai elgiasi su kitais žmonėmis, pavyzdžiui, padavėjais, tai tikėtina, kad tik laiko klausimas kada jis panašiai pradės elgtis ir su jumis.

Taip pat reikėtų būti atsargiam, jei kitas žmogus muša gyvūnus, nes ateityje ranką gali pakelti ir prieš jus. Kiti ankstyvieji toksiško elgesio ženklai gali būti pavydas, perdėta kontrolė, nenuoširdumas, melas, nepripažinimas savo kaltės ir neatsiprašymas“, – atskleidžia psichologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Toksiškų santykių poveikis

Psichologo teigimu, toksiški santykiai gali turėti stiprų ir ilgalaikį neigiamą poveikį asmens psichinei sveikatai ir emocinei gerovei. Nuolatinis stresas, nesaugumas ir emocinis skausmas tokiose situacijose gali iššaukti daugybę problemų.

Toksiški santykiai netgi gali vesti prie potrauminio streso sindromo, depresijos, perdėtos baimės, atsiribojimo nuo visų žmonių ir nepasitikėjimo žmonėmis, emocinio išsekimo, priklausomybių.

REKLAMA

„Toksiški santykiai gali mažinti produktyvumą ir bloginti žmogaus gebėjimą sukaupti dėmesį. Emocinis išsekimas ar su santykiais susijusios problemos gali sukelti dažnus ligos ar neatvykimo į darbą atvejus, nes asmuo gali būti per daug emociškai ar fiziškai pavargęs, kad galėtų dirbti“, – pažymi specialistas.

A. Gudas teigia, kad asmuo, kuris patiria toksiškus santykius, gali tapti mažiau atsparus stresui darbe ir tai gali pabloginti santykius su kolegomis ar vadovybe: „Dėl sumažėjusio produktyvumo, blogėjančios darbo kokybės ir konfliktų su kolegomis ar vadovybe, asmuo gali prarasti galimybes tobulėti ir kilti karjeros laiptais“.

REKLAMA

Be to, pasak psichologo, toksiškumas gali neigiamai paveikti socialinius ryšius. Toksiški asmenys dažnai stengiasi izoliuoti kitą asmenį nuo jo socialinio tinklo, kad galėtų lengviau jį kontroliuoti. Tai gali sukelti atitolimą nuo draugų, šeimos ir artimųjų.

Išspręsti toksiškų santykių problemas – neįmanoma?

Specialistas atskleidžia, kad daugelis žmonių linkę nuvertinti toksiškumo mastą arba atsisako pripažinti, kad santykiai yra nesveiki. Jie gali racionalizuoti ar pateisinti partnerio elgesį, galvodami, kad „tai tik laikina“ arba „visi santykiai turi problemų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi tai veda prie nenoro imtis veiksmų ir nuolatinio atidėliojimo, tikintis, kad problemos savaime išsispręs.

„Daug žmonių tiki, kad gali pakeisti toksišką žmogų arba kad jis pasikeis savaime, jei tik bus pakankamai mylimas ar palaikomas. Tačiau toks požiūris dažnai sukelia nusivylimą, nes tikras pasikeitimas turi kilti iš paties žmogaus noro ir pastangų“, – pabrėžia jis.

Pasak specialisto, kartais toksiškus santykius geriau nutraukti, jei tik yra tokia galimybė, bet pirmiausia reikėtų pabandyti juos pataisyti.

REKLAMA

„Dažnai žmonės, bijodami konflikto, vengia atvirai ir tiesiogiai kalbėti apie savo jausmus, poreikius ar ribas. Tai gali lemti nesusipratimus ir gilinti problemą. Žmonės neskaito minčių, todėl svarbu kitam pasakyti kaip jaučiamės, ko norime ar kas mums nepatinka“, – pabrėžia A. Gudas ir priduria, kad žmogus dažnai tikisi greito rezultato ir nededa pakankamai pastangų.

Nors dažnai žmonės tikisi, kad vienas pokalbis ar vienkartinė konsultacija išspręs visus santykių klausimus, visgi toksiški santykiai dažnai yra ilgalaikių problemų rezultatas, kuriems spręsti reikia laiko, pastangų ir nuoseklumo.

REKLAMA

Specialistas teigia, kad kai kurie žmonės bando pagerinti santykius per dovanas, keliones ar kitas materialines priemones, tačiau tokie bandymai dažnai tik maskuoja problemas, o ne jas sprendžia.

Kaip nutraukti toksiškus santykius?

Esant toksiškuose santykiuose ir norint iš jų išeiti, pasak psichologo, yra svarbiausias pirmas žingsnis – sąžiningai pripažinti, kad santykiai yra toksiški. Tačiau tai gali būti sunku, nes dažnai žmonės įsitraukia į toksiškus elgesio modelius ar pateisina juos dėl baimės ar priklausomybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pabandykite objektyviai pažvelgti į savo santykius ir įvertinti, kaip dažnai jaučiatės nelaimingi, įskaudinti, nesaugūs ar ignoruojami. Atminkite, kad sveiki santykiai turėtų būti pagrįsti pagarba, parama ir abipuse pagarba.

Aiškiai suvokite, ko jums reikia iš santykių, ir kokios jūsų ribos. Įsitikinkite, kad jūsų ribos yra gerbiamos, o jei ne – tai yra rimtas signalas apie nesveiką santykių dinamiką. Kalbėkite apie savo poreikius ir ribas su kitu žmogumi“, – patarimą siunčia psichologas.

REKLAMA

Jis taip pat pabrėžia, kad aiškus ženklas, jog pokyčiai yra būtini, yra tada, kai pastebite, kad jūsų poreikiai nuolat ignoruojami arba menkinami.

„Komunikacija yra vienas svarbiausių veiksnių santykiuose. Siekite atvirumo ir sąžiningumo. Vietoje kaltinimo ar kritikos, naudokite „Aš“ pareiškimus, pavyzdžiui, sakykite: „Aš jaučiuosi įskaudintas, kai mane ignoruoji“.

Venkite pernelyg emocingos ar agresyvios komunikacijos, kuri gali dar labiau padidinti įtampą. Pabandykite ramiai ir konstruktyviai išreikšti savo jausmus bei poreikius“, – teigia A. Gudas ir priduria, kad jeigu santykių nepavyksta pagerinti – reikia ieškoti profesionalios pagalbos.

Psichologas gali padėti spręsti toksiškų santykių problemas įvairiais būdais, teikdamas tiek individualią, tiek porų terapiją. Jo tikslas yra suteikti klientui įžvalgų, palaikymo ir praktinių įgūdžių, kurie padėtų suprasti santykių dinamiką, ugdyti sveikesnius elgesio modelius ir spręsti giluminio pobūdžio problemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų