Seimas neskuba parengti atsakymo Rusijos Dūmai dėl Lietuvai vakar pažertos kritikos. Pasigirsta kalbų, jog Lietuvai į Rusijos akibrokštus reaguoti iš viso neverta.
Tai paaiškėjo Seimo Užsienio reikalų komitetui (URK) pavedus parengti atsakymą Rusijos Dūmai dėl paraiškos apie tariamą Lietuvos veiksmų grėsmę Europos stabilumui ir saugumui.
Kaip portalui „Balsas.lt“ pranešė seniūnų sueigos narys Vytautas Bogušis, „reikia mums išreikšti poziciją ir tą turi padaryti Užsienio reikalų komitetas“.
Seimas plenariniame posėdyje dėl šio klausimo sutarė be diskusijų.
Reikia atšaldyti įkaitusią atmosferą
Liberalų sąjūdžio narys Petras Auštrevičius portalui „Balsas.lt“ teigė, jog komitetas yra įpareigotas pasiūlyti Seimui, kokiu būdu į pareiškimą reaguoti.
Klausimu, kokios pozicijos Lietuva turėtų laikytis Rusijos atžvilgiu, anot P.Auštrevičiaus, gali būti įvairių nuomonių. „Pats pareiškimas yra pakankamai sudėtingas ir jame minimas ne vienas mūsų santykių su Rusija aspektas“, sakė P. Auštrevičius.
Kadangi Rusijos Dūma pateikia savas įvykių interpretacijas, P. Auštrevičiaus teigimu, rasti vieną atsakymą, kuris tiktų visiems jų iškeltiems klausimams, bus pernelyg sudėtinga. „Turėsime įdomią diskusiją, po kurios mūsų atsakymas bus adekvatus“, - sakė P. Auštrevičius.
Paklaustas, ar diskusijos neužsitęs per ilgai, ir ar nederėtų Seimui priimti sprendimą greičiau, P. Auštrevičius sakė, kad „tarpas yra naudingas įkaitusiai atmosferai atšaldyti“.
Sureaguoti neverta?
„Tėvynės Sąjungos“ narys Audronius Ažubalis portalui „Balsas.lt“ teigė, kad komiteto užduotis – peržiūrėti Rusijos Dūmos pareiškimą ir rekomenduoti Seimui „ką toliau daryti, ir ar išvis ką nors reikia daryti“.
Pasak A. Ažubalio, sureaguoti į tokią Dūmos poziciją apskritai nėra verta. „Klausimas, ar Seimas turi nusileisti iki tokio lygio?“, - sakė parlamentaras.
Anot A. Ažubalio, Rusijos politika neperžengė psichologinio barjero, kuris skiria juos nuo sovietinių politikų. „Jie gyvena vakarykšte diena ir bijo blaiviai pažiūrėti į stalinistinį laikotarpį“, - teigė A. Ažubalis.
Nieko degančio nėra
Kaip portalui „Balsas.lt“ sakė Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas, „Seimas turi sureaguoti, o kaip jis greitai tą padarys – pamatysim“.
Anot Č. Juršėno, URK greičiausiai susirinks šitą klausimą svarstyti penktadienį. Seimas dirba iki 15 dienos, dėl to, anot jo pirmininko, laiko dar yra. „O kas čia dega?“, - stebėjosi Č. Juršėnas, paklaustas, kodėl Seimas nusprendė neskubėti priimti sprendimo.
Pasak Č. Juršėno, svarbu tinkamai reaguoti į Rusijos žemųjų parlamento rūmų pareiškimą, kadangi Lietuvai pažerti gausūs kaltinimai nėra pagrįsti.
Svarbiausia – solidumas
Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūno Valentino Mazuronio nuomone, Seimas elgiasi išmintingai neskubėdamas reaguoti į Dūmos pranešimą. „Aš tikrai nemanyčiau, kad čia reikėtų šokinėti kaip gaidžiam dėl vienokių ar kitokių kaimyninės valstybės parlamento pareiškimų“, - teigė jis portalui „Balsas.lt“.
V. Mazuronis sutinka, kad šiuo klausimu pirmiausia turėtų rūpintis URK. Anot liberaldemokrato, komiteto nariai „turėtų išnagrinėti, padiskutuoti ramiai, paieškoti, pamąstyti apie galimus reagavimo ar nereagavimo variantus ir kažkokius koncentruotus pasiūlymus pateikti visam Seimui“.
„Tvarkiečio“ nuomone, Seimui reikėtų išlaikyti rimtį ir nepulti stačia galva priiminėti sprendimų, kadangi tai nėra „super degantis reikalas. Jie ant mūsų pasakė taip, tai mes ant jų - kitaip...“ Pasak V. Mazuronio, toks Lietuvos parlamento elgesys nebūtų solidus.
„Mūsų reakcija turėtų būti rami, išlaikyta ir suderinta“, - samprotavo V. Mazuronis.
***
Dokumentą tikimasi parengti iki liepos mėnesio vidurio, tai yra iki Seimo pavasario sesijos pabaigos.
Seimas baigs posėdžiauti liepos 15 d.
Rusijos Dūma trečiadienį priėmė pareiškimą „Dėl Lietuvos Respublikos valdžios veiksmų, nukreiptų Rusijos ir Lietuvos santykiams bloginti", kuriuo kritikuoja Lietuvos valdžios poziciją Rusijos atžvilgiu ir pažymi, jog Lietuvos veiksmai gali kelti grėsmę stabilumui ir saugumui Europoje.
„Valstybės Dūma su nerimu pažymi, kad Lietuvos valdžia, pataikaudama tiems, kurie kursto Rusijai priešiškas nuotaikas Lietuvos visuomenėje, ir keldama specifiškai suprantamus transatlantinius interesus aukščiau globalinio saugumo ir visos Europos uždavinių, savo neatsakingais veiksmais gali sukelti grėsmę stabilumui ir saugumui Europoje, įšaldyti Europos bendradarbiavimo procese išryškėjusius poslinkius“, - sakoma Rusijos parlamento žemųjų rūmų pareiškime.
Dokumente aštriai kritikuojamas Seimo 2000 metais priimtas įstatymas dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo, prieš kelias savaites Seimo priimtas sovietinius simbolius draudžiantis įstatymas, taip pat - Lietuvos veto ES ir Rusijos deryboms, bei pasklidusios nepatvirtintos žinios apie tariamas JAV ir Lietuvos derybas dėl galimo priešraketinės gynybos skydo elementų dislokavimo Lietuvoje.