• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis ilgiau laiką leidžiant sėdint ir mažai judant, nugaros bei sąnarių skausmai tampa ne tik vyresnių, bet ir jaunesnių žmonių problema. Ortopedas Juozas Belickas sako, kad šie skausmai gali būti labai susiję – kartais kelių sąnarius galime jausti dėl stuburo problemų.

Vis ilgiau laiką leidžiant sėdint ir mažai judant, nugaros bei sąnarių skausmai tampa ne tik vyresnių, bet ir jaunesnių žmonių problema. Ortopedas Juozas Belickas sako, kad šie skausmai gali būti labai susiję – kartais kelių sąnarius galime jausti dėl stuburo problemų.

REKLAMA

„Gijos“ klinikų ortopedas traumatologas dr. Juozas Belickas paneigė stereotipą, kad sąnarių bėdos gali kamuoti tik senyvo amžiaus žmones.

„Skausmą sukeliančių priežasčių gali būti galybė. Pavyzdžiui, skausmą kelių sąnariuose galime jausti dėl stuburo problemų. Kartais jis kyla ir dėl senų, tinkamai neišgydytų traumų“, – pripažino gydytojas.

Specialistas pabrėžia, kad didžiausia problema sąnariams yra per didelė fizinė apkrova. Jei po ilgo sėdėjimo staiga sugalvojame organizmą gausiai apkrauti fizine veikla, vėliau galime jausti neigiamus padarinius savo sąnariams.

REKLAMA
REKLAMA

„Itin svarbu sportuojant nepersistengti ir protingai apskaičiuoti savo galimybes. Darbo dienomis prie kompiuterio biure prasėdėjęs šiuolaikinis žmogus, atėjus savaitgaliui, puola sportuoti, užsiiminėti lauko pramogomis. Krūviams kūną reikia tinkamai paruošti, neskubėti, apšilti – nesušilusius sąnarius lengviau ištinka traumos“, – įsitikinęs J. Belickas.

REKLAMA

Dėl ko atsiranda sąnarių skausmai?

Sąnarių skausmas keičiantis metų laikams ypač paūmėja dėl nepastovių orų ar netgi netinkamos mitybos. Specialistas perspėja, kad reikėtų susirūpinti, jei girdite sąnarių traškesį – jis byloja apie sąnario paviršiaus pokyčius.

„Traškesys, girdimas sąnariui judant, gali būti artrozės, degeneracinių pokyčių, apnašų, uždegimo, menisko įtrūkio signalas. Tikslią priežastį gali nustatyti tik specialistas, todėl nereikėtų pasikliauti vien reklamuojamais preparatais“, – įspėja gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA

Nors sąnarių dilimas – skausmingas procesas, tačiau jo gydymas gali būti stebėtinai malonus. Specialistas sako, kad dažnai taikomas masažinis gydymas, lazeriai ar net įvairiausios vonios:

„Tik nustačius tikslią diagnozę galima skirti konkretų gydymą, kuris gali būti netgi malonus – tai purvo ir parafino aplikacijos, povandeniniai masažai, gydymas magnetu, lazeriu ar ultragarsu, trumpųjų bangų ar biotrono spinduliais, vaistažolių, Negyvosios jūros, aromatinių druskų vonios. Tokie paprasti būdai dažnai būna itin efektyvūs.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistai nuo skausmo, įvairūs kompresai ar antiuždegiminiai tepalai dažniausiai tik trumpam palengvina nemalonius simptomus, tačiau problemos negydo iš esmės.  Gydydamiesi netinkamomis priemonėmis gali sąnarį traumuoti dar labiau, dėl ko gali kilti kitos ligos, pavyzdžiui, artrozė, arba sąnario kremzlės irimas. Dėl to sąnarį dažnai tenka pakeisti dirbtiniu.

REKLAMA

Jei jaučiamas nestiprus sąnario skausmas, kurį laiką galima sportuoti saikingai. Tačiau anot specialisto, jei skauda ilgą laiką, būtina kreiptis į medikus.

Svarbu paminėti, kad ir gerai sąnarių būklei yra būtini mikroelementai bei vitaminai A, C, E, cinkas bei selenas, kurių gausu vaisiuose ir daržovėse. Taip pat vertėtų į racioną įtraukti daugiau žuvies, riešutų, kanapių sėklų, kuriuose gausu omega-3 riebalų rūgščių.

REKLAMA

Neteisinga laikysena – peilis stuburui

Tikriausiai vieša paslaptis, kad netinkama laikysena bei neteisingas sunkių daiktų nešiojimas turi daug įtakos nugaros būklei. Specialistas sako, kad dėl to gali įtrūkti tarpslanksteliniai diskai:

„Keliant sunkų svorį, stiprūs skausmai atsiranda įtrūkus tarpslanksteliniam diskui. Ilgai darbuojantis pasilenkus ar toje pačioje padėtyje, greitai pervargstama, pertempiami nugaros raumenys, todėl taip pat ima skaudėti. Vyresnio amžiaus žmonėms net mažiausias krūvis gali sukelti apatinės nugaros dalies skausmą, nes senstant tarpslanksteliniai diskai praranda elastingumą, o stuburą fiksuojantys raumenys nusilpsta“, - teigia J. Belickas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norint išvengti aštraus nugaros skausmo, svarbu stiprinti nugaros bei kitus raumenis.

„Daug judėkite, dažniau pasivaikščiokite – kasdien skirkite bent 10–15 minučių stuburo mankštai. Netrukus pastebėsite, kad darbai sode ar darže einasi lengviau. O jei seniai nemankštinote nugaros raumenų, dirbkite palengva, darykite ilgesnes pertraukėles, per jas pasirąžykite, ištempkite į viršų rankas, išjudinkite nugaros raumenis.“

REKLAMA

Labai svarbi ir kojų padėtis, kad nugara visą laiką darant darbus nebūtų sulenkta. „Sunkius daiktus reikia nešti išsitiesus ir laikyti juos kuo arčiau kūno. Keliant ką nors sunkaus reikia nedaryti staigių judesių, rankos turi būti sulenktos, o nugara – tiesi.

Ką nors nešant ar keliant svorį turi būti jaučiami kojų, o ne nugaros raumenys, abi rankos vienodai apkrautos. Jeigu dirbant tenka ilgai būti nepatogioje padėtyje, rekomenduojama bent kas valandą daryti trumpas pertraukėles, pasimankštinti.“

REKLAMA

Jis priduria, kad reikia vengti ilgo tupėjimo ar klūpėjimo ar sėdėjimo ant šaltos žemės, nes tai irgi gali sukelti nemalonius skausmus.

„Taip pat labai svarbu dažnai keisti kūno padėtį – ilgai netupėti, neklūpėti, nebūti pasilenkus. Reikėtų neskubėti nusimesti šiltų drabužių, nugara turi būti pakankamai šiltai uždengta. Jokiu būdu nesėsti ant šaltos žemės, nes tai gali sukelti nemenkus nugaros skausmus“, - teigia specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip gydyti nugarą?

Gydytojas pataria, kad norint sumažinti nugaros skausmus, vertėtų išbandyti šiltas vonias. Jose reikėtų atgulti taip, kad stuburas būtų tiesus. Galima išbandyti ir prausimąsi šiltuose dušuose, šilto vandens srovę nukreipiant į skaudamą vietą.

Taip pat prie šiltų kompresų padeda ir vaistažolių vonios, kurios gali padėti pagerinti kraujotaką, slopinti skausmą. Naudoti rekomenduojama ramunėles, eglės žievę, spyglius, kaštonus ar net jūros druską. Pagelbėti gali ir šilti kompresai. Jais šildyti rekomenduojama apie 20-30 minučių.

Nugaros skausmui gydyti labiausiai tinka geliai ir tepalai, kuriuose yra sudedamųjų medžiagų, plečiančių kraujagysles ir gerinančių pažeistos vietos kraujotaką, mentolio. Pastarasis veikia dirginamai ir greitai malšina skausmą. Daugumos tepalų sudėtyje yra vaistinių medžiagų, kurios turi uždegimą ir skausmą malšinantį poveikį, tad išnyksta raumenų spazmai, pažeistoje vietoje normalizuojasi kraujotaka. Profesionalus masažas taip pat dažnai padeda numalšinti skausmą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų