„Daugelio tyrimų metu rentgeno spinduliuotės yra gana mažos ir nežalingos. Be abejo, būna atvejų, kada siekiant pacientams nustatyti diagnozę tyrimą prireikia daryti daugiau kartų ir žmogus gauna didesnę apšvitinimo dozę.
Visgi, nepaisant to, procedūros nauda tiriant ligą būna kur kas didesnė, nei patiriama žala“, – sako Nijolė Kriovaitė.
Kada draudžiama naudoti rentgeno aparatus
Specialistė tvirtina, kad už poveikį žmogaus sveikatai atliekant rentgeno tyrimus visuomet yra atsakingas gydytojas, paskiriantis šią procedūrą, bei tyrimą atliekantis radiologas.
Pasak Nijolės Kriovaitės, šiandien rentgeno aparatai yra itin modernūs ir jei anksčiau šie tyrimai keldavo abejones dėl žalos sveikatai, dabar medicinos pažangos dėka esant būtinybei rentgeno tyrimus galima atlikti tiek kartų, kiek reikia.
„Rentgeno aparatai periodiškai yra tikrinami teisės aktų nustatyta tvarka, jie taip pat turi atitikti ir higienos normas bei reikalavimus. Jei taip nėra, aparatais paprasčiausiai uždraudžiama naudotis, o tai kontroliuoja radiacinės aplinkos centras“, – aiškina vyresnioji radiologijos laborantė.
Kam tyrimas pavojingas?
Rentgeno tyrimų nerekomenduojama atlikti nėščioms moterims. Vis dėlto, specialistės teigimu, jei gydytojas nustato, kad diagnostinio tyrimo klinikinė nauda bus didesnė už spinduliuotės sukeltą potencialią riziką – tyrimai būna atliekami.
„Nėštumo metu dėl rentgeno tyrimo kiekvieną atvejį svarbu apsvarstyti individualiai. Be to, net jei tik įtariate nėštumą prieš rentgeno tyrimą apie tai būtina užsiminti gydytojui, kadangi pirmaisiais nėštumo mėnesiais vaisiui rentgeno spinduliuotė ypač pavojinga“, – nurodo Nijolė Kriovaitė.