Naujienų portalo tv3.lt skaitytojas Tomas pasakojo, kad neseniai pardavė būstą ir piktinosi, kad jį iš karto apmokestino valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).
„Butą buvome įsigiję ir ten gyvenome su šeima trumpiau nei 2 metus. Aš bute nebuvau registruotas, tik žmona su vaikais. Gyvenamąją vietą deklaravau kitur, kad lengviau vaikams gautume darželį.
Dabar pardavęs būstą sulaukiau VMI pranešimo, kad turiu sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Tik todėl, kad nebuvau savo namuose registruotas“, – pasakojo vyras.
Anot jo, tai yra kažkokia nesąmonė.
„Juk būste gyveno ir mano šeima, jie buvo jame registruoti. Gal galiu sumokėti bent pusę sumos? Juk tik aš nebuvau registruotas bute, kiti šeimos nariai – buvo“, – retoriškai klausė Tomas.
Mokestis ir jo išimtys
VMI Teisės departamento vadovė Rasa Virvilienė komentavo, kad GPM gyventojas turi mokėti tada, kai nekilnojamąjį turtą parduoda brangiau nei jį įsigijo.
„GPM skaičiuojamas nuo skirtumo tarp pardavimo ir įsigijimo kainų. Nekilnojamojo pardavimo pajamos apmokestinamos 15 arba 20 proc. pajamų mokesčio tarifu.
Jeigu nekilnojamojo turto pardavimo pajamos, kartu su kitomis, nesusijusiomis su darbo santykiais, pajamomis, neviršija 120 VDU (2024 m. 120 VDU – 228 324 eurai), tai jos apmokestinamos 15 proc. pajamų mokesčio tarifu, o, jei viršija, tai 120 VDU viršijanti minėtų pajamų dalis apmokestinama 20 proc. tarifu“, – skaičiavo VMI specialistė.
Ji pažymėjo, kad tam tikrais atvejais pardavus būstą mokesčio mokėti nereikia:
- kai nekilnojamas turtas išlaikytas 10 metų ir daugiau;
- parduotame būste bent pastaruosius 2 metus iki pardavimo buvo deklaruota gyventojo gyvenamoji vieta;
- gyvenamoji vieta buvo deklaruota trumpiau negu 2 metus, tačiau gautos būsto pardavimo pajamos per vienerius metus nuo būsto pardavimo yra panaudojamos kito gyvenamojo būsto įsigijimui, kuriame gyventojas deklaruoja gyvenamąją vietą.
„Paprastai kalbant, būstą pardavęs gyventojas mokesčio nemokės tais atvejais, kai taikoma kuri nors iš minėtų lengvatų, arba tuo atveju, jei jį pardavė pigiau nei pirko (arba už tą pačią kainą).
Tačiau minėtomis lengvatomis negali būti piktnaudžiaujama siekiant mokestinės naudos (pvz., gyventojo gyvenamoji vieta deklaruojama tik formaliai, o įsigytas būstas yra skirtas perpardavimui ir pan.)“ – komentavo R. Virvilienė.
Šeimos turto pardavimas
Anot R. Virvilienės, jei parduodamas būstas yra įsigytas sutuoktinių bendrosios jungtinės nuosavybės teise, laikoma, kad pajamas gauna lygiomis dalimis kiekvienas iš sutuoktinių (jei kitaip nenustatyta vedybų sutartyje).
Taigi, GPM taip pat kiekvienas turi atskirai sumokėti. Naujienų portalo tv3.lt portalo skaitytojo Tomo atveju, jis privalės mokėti mokestį, nes nebuvo bute registruotas. O žmona jo nemokės, nes parduodamame būste buvo registruota.
„Sprendžiant, ar kiekvieno iš sutuoktinių gautoms pajamoms gali būti taikoma NT pardavimo mokesčių lengvata, turi būti vertinama, ar kiekvienam iš sutuoktinių tenkanti pajamų dalis atitinka lengvatoms keliamas sąlygas.
Sutuoktinis, kurio pajamoms iš būsto pardavimo mokesčio lengvata netaikoma, iki kitų metų gegužės 1 d. turi deklaruoti praėjusiais kalendoriniais metais gautas pajamas ir sumokėti pajamų mokesčio deklaracijoje apskaičiuotą pajamų mokestį“, – sakė VMI specialistė.