Prisijaukinti ir pamilti šį žaidimą lietuviams padėjo Šarūnas Marčiulionis ir Andrejus Zadneprovskis. Garsūs Lietuvos sportininkai, visiškai atsitiktinai susitikę Vilniaus oro uoste, pasidalino savo patirtimi ir nusprendė vystyti padelį Lietuvoje.
Netrukus buvo įkurta Lietuvos padelio federacija, o šiandien mūsų šalyje padelio kortų skaičius didėja tokiais tempais, kad Tarptautinė padelio federacija (FIP) Lietuvą įvardina kaip vieną iš Centrinės ir Rytų Europos valstybių, kurioje padelis vystosi sparčiausiai.
Padelio plėtra įgauna pagreitį
Netolimoje ateityje padelis turėtų tapti olimpine sporto šaka, o tai suteikia dar daugiau vilčių ir motyvacijos geriausiems Lietuvos padėlio žaidėjams.
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su Lietuvos padelio federacijos prezidentu Liutauru Radzevičiumi ir šį sportą Lietuvoje išpopuliarinusiu Š. Marčiulioniu.
Lietuvos padelio ateičiai neabejingi vyrai pasidalino savo mintimis ir ateities vizijomis.
„Jeigu atvirai, tai nelabai matau priežasčių, kodėl padelis kažkam turėtų nepatikti“, – su šypsena veide pokalbį pradėjo Š. Marčiulionis.
„Tai – energija ir tobulėjimas. Kai tu matai, kaip greitai žmonės šiame sporte tobulėja... Jie skrenda į Ispanijas ir kitas šalis, dalyvauja turnyuose ir čia yra labai daug perspektyvų.“
„Mums pavyko suformuoti tradiciją. Padelio bendruomenė labai draugiška, kas labai matosi įvairiuose turnyruose. Pradžia yra padaryta labai gera – tiek Vilniuje, tiek kituose miestuose. Dabar reikia dar labiau plėsti masiškumą ir ugdyti meistriškumą. Kol kas padelis Lietuvoje praktiškai išsilaiko iš privataus kapitalo, bet tai turėtų pasikeisti, kai padelis taps Tarptautinio olimpinio komiteto šeimos nariu. Jaunos kartos negalima auginti visavertiškai, jeigu prie to neprisidedama valstybės lygiu“, – kalbėjo vienas geriausių visų laikų Lietuvos krepšininkų Š. Marčiulionis.
Horizonte – olimpinė šeima
Šiemet savo 60-metį paminėjęs Š. Marčiulionis yra puikios fizinės formos, todėl paklausėme, kiek laiko jis skiria sporto šakai, kurią pats Lietuvoje ir išpopuliarino.
„Viskas priklauso nuo mano kelio. Vieną dieną galiu žaisti 2 val. ir daugiau, bet tada reikės bent 2 dienų atsistatymui. Aišku, tai labai smagus sportas, bet reikia žiūrėti į savo sveikatą ir jos galimybes.“
Tuo metu Lietuvos padelio federacijos prezidentas L. Radzevičius, kalbėdamas apie šios sporto šakos padėtį mūsų šalyje, sakė:
„Spartus padelio augimas Lietuvoje prasidėjo 2019 m. Mūsų jaunimo, moterų ir vyrų rinktinės pradėjo dalyvauti Europos čempionatuose. 2024 m. pradžioje Lietuvoje jau buvo 176 padelio kortai ir tai iš esmės įvyko privataus verslo investicijų dėka. Tiesa, Lietuvoje yra apie 20 kortų, kuriuos įrengė miesto savivaldybės. Pavyzdžiui, Užupyje šiandien padelio kortais galima naudotis visiškai nemokamai.“
Kol kas padelio federacija iš Lietuvos valstybės biudžeto per pastarąjį dešimtmetį nėra gavusi nė cento, kadangi padelis kol kas nėra olimpinė sporto šaka, o federacijos prezidentas ir kiti darbuotojai iš esmės dirba visuomeniniais pagrindais.
„Šiais metais gruodžio 31 d. tarptautinė padelio federacija pateiks dokumentus Tarptautiniam olimpiniam komitetui. Tikiuosi, kad 2025 m. tapsime TOK dalimi. Los Andželo programoje padelio kol kas nėra, bet 2032 m. Brisbano olimpinių žaidynių programoje padelis jau tikrai galėtų atsirasti“, – kalbėjo prezidentas.
„Šiuo metu Tarpautinę padelio federaciją sudaro 65 šalys. Mes buvome vieni iš pirmųjų Rytų Europos šalių, kurios pradėjo žaisti padelį ir įstojo į Tarptautinę federaciją, kai jai priklausė tik 35 valstybės. Šiandien padelį pasaulyje žaidžia daugiau kaip 100 šalių.“
Pradėti – labai paprasta
L. Radzevičiaus paklausėme, per kiek laiko, „pradėjus nuo nulio“, galima pramokti žaisti padelį.
„Žaidžiant padelį pakaktų 10 treniruočių. Jei šios treniruotės būtų su treneriu, tai po metų ar dviejų jau būtų galima dalyvauti turnyruose. Padelis yra madingas todėl, nes jis yra lengviau įsisąmoninamas nei kitos sporto šakos. Pavyzdžiui teniso mėgėjų lygmeny iš 10 žmonių 7 vyrai ir 3 moterys.
Padelyje šie skaičiai išsilygina. Padelis yra malonus žaisti tiek ryte, tiek vakare. Pavyzdžiui, Klaipėdoje padelis aktyviai žaidžiamas kasdien nuo 06:00 val. ryto iki 23:00 val. vakaro. Apibendrinant, šiuo metu norinčių žaisti yra daugiau nei yra arenų.“
Kokią Lietuvos padelio ateitį mato Š. Marčiulionis?
„Aš manau, kad savo darbus per pastaruosius 10 metų jau padariau. Tikrai nesiruošiu būti viso to smaigaly. Džiaugiuosi, kad žmonės pamatė, koks smagus tai žaidimas. Tų iniciatyvų ir naujų projektų lauksiu iš kitų žmonių. Aišku, federacijos vadovai jau dabar dirba gerai – šaunuoliai.“
„Padelyje reikia teisingų verslo žmonių, kurie matytų dešimties ir daugiau metų perspektyvą ir sugebėtų ją nubrėžti kitiems. Viskas kainuoja, todėl norint siekti aukštų rezultatų, ateityje bus reikalingas nepalyginamai didesnis šios sporto šakos finansavimas.“
Tuo metu L. Radzevičius, paklaustas, ką per ateinantį laikytų Lietuvos padelio sėkme, atsakė:
„Tikiuosi, per 5 metus išspręsime infrastruktūros ir trenerių rengimo klausimus. Kiekvienoje bazėje turėtų dirbti 5–10 trenerių, kurie būtų baigę tarptautinius kursus ir turėtų sukaupę solidžios patirties.“