Europos Sąjungos ir Rusijos santykių formulė „santykiai kaip visada“ yra nebeįmanoma. Tokią poziciją esą šiandien išreiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas, praneša „Euobserver.com“.
ES turėtų pagalvoti apie diplomatines sankcijas Rusijai ir paspartinti Gruzijos bei Ukrainos narystę ES ir NATO struktūrose tam, kad parodytų Maskvai, jog ši demonstruodama savo raumenis nieko nepasieks, „Euobserver.com“ cituoja Lietuvos užsienio reikalų ministrą.
P. Vaitiekūnas interviu metu korespondentui iš Briuselio Andrew Rettmanui šiandien teigė, jog reikia liautis apsimetinėjus, kad ES toliau tęs savo pragmatišką politiką su Maskva, kurioje viršų ima verslo interesai.
Straipsnyje „ES ir Rusijos „santykiai kaip visada“- nebeįmanomi, sako Lietuva“ (EU-Russia 'business as usual' impossible, Lithuania says) P. Vaitiekūnas cituojamas teigiant, kad Rusijos agresija Gruzijos atžvilgiu sužlugdė ES ir Rusijos partnerystę.
Nepaisant Prancūzijos ir Rusijos susitarimo išvesti karinius dalinius, rusų tankai vis dar yra už 45 kilometrų nuo Gruzijos sostinės Tbilisio.
Straipsnyje pažymima, kad nuo tada, kai Rusijos armija įžengė į Gruziją, Vokietija ir Prancūzija atsisakė pasmerkti Rusijos veiksmus, tačiau buvusios Sovietų Sąjungos valstybės, tarp kurių yra Lietuva, iškart stojo palaikyti Gruzijos.
P. Vaitiekūnas įtakingam naujienų portalui pabrėžė, jog rugsėjo 5 dieną vyksiančiame ES užsienio reikalų ministrų susitikime būtina diskutuoti „iš esmės“ apie galimas ES sankcijas Rusijai.
P. Vaitiekūnas sako, kad ES turėtų gerai pasverti, ar įmanoma tęsti derybas dėl naujų ES – Rusijos sutarčių ir dialogo vizų klausimais, ir teigia, jog tarp ES valstybių esama nesutarimo daugeliu klausimų, įskaitant ir įvykius Gruzijoje.
Lietuvos užsienio reikalų ministras ragina Europą stebėti, kaip laikomasi susitarimo nutraukti ugnį, o ilguoju laikotarpiu – paspartinti Gruzijos integraciją į NATO ir ES struktūras tam, kad parodytų Rusijai, jog ši negali sabotuoti provakarietiškų vyriausybių.
Europos Sąjungai ministras siūlo suartinti Ukrainą, Moldovą ir Azerbaidžaną, kad būtų išvengta panašių į Pietų Osetijos scenarijų kituose konfliktiniuose regionuose.