• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalies eglynus siaubia vabalai. Į medžius įsimetė žievėgraužiai ir jų tokia galybė, kad miškininkai sako, jog seniai taip nebuvo. Efektyviausias būdas kovoti su kenkėjais – kirsti pažeistus plotus.

Šalies eglynus siaubia vabalai. Į medžius įsimetė žievėgraužiai ir jų tokia galybė, kad miškininkai sako, jog seniai taip nebuvo. Efektyviausias būdas kovoti su kenkėjais – kirsti pažeistus plotus.

REKLAMA

Dešimtys hektarų eglynų jau iškirsta, o kiek dar reikės iškirsti – niekas nesiima spėlioti.

Kazlų Rūdos miškininkai apžiūrinėja vieną iš urėdijai priklausančių miškų: vaizdas nedžiugus – eglynas sparčiai nyksta. Medžiai neseni, tačiau daug jų bus išpjauta. Miškų urėdijos Kazlų Rūdos padaliniui priklausančius miškus niokoja žievėgraužiai. Kiek vienoje eglėje gali būti šių vabalų – galima tik spėlioti.

Žievėgraužių populiacija šiemet labai didelė. Iki šiol Kazlų Rūdos miškininkams jau teko išpjauti kelias dešimtis hektarų eglynų, miškai dar ir toliau bus kertami. Tai veiksmingiausias būdas, anot miškininkų, kovoti su žievėgraužiais: medžius, kuriuose apsigyvenę vabalai, nupjauti ir išvežti iš miško.

REKLAMA
REKLAMA

„Galima mišką gelbėti kertant pavienius užpultus medžius, bet masė tų vabalų nepuola pavienių, bet puola ištisus medynus.<...> Jau dabar gal prieš 20 metų buvo, kad būtų toks intensyvus puolimas miško“, – pasakoja miško apsaugos specialistas Renatas Budrys.

REKLAMA

Žievėgraužiai tipografai – eglių kenkėjai. Kitų medžių šie vabalai nepuola. Jie įsitaiso po žieve, dauginasi, graužia medį, kol šis nudžiūsta.

Suvalkijos egles nuo kenkėjų miškininkai bando saugoti ir specialiomis gaudyklėmis.

Į gaudyklę įdėtas žievėgraužiams patrauklus kvapas. Jie susivilioja, įskrenda į gaudyklę, o iš ten jau nėra galimybės ištrūkti. Tačiau tokia kova nelygi, pripažįsta ir miškininkai. Vien gaudyklėmis esą neįmanoma su milijonine armija vabalų kovoti.

REKLAMA
REKLAMA

Juolab, kad nauja kenkėjų minia gali atsikraustyti, tarkim, iš šalia esančio privataus miško. Kazlų Rūdos girininkas ragina privačių miškų savininkus apžiūrėti valdas: ar nėra įsimetusių žievėgraužių.

„Būtinai, nedelsiant. Net jei tai nėra grynas eglynas, ber yra eglės sudėtyje, būtinai reikia pasižiūrėti. Ir nebūtinai galvoti, kad mano miškas dar pakankamai jaunas ir nieko nebus. Reikia vis tiek sekti, pasižiūrėti ir kaip įmanoma greičiau užkardyti“, – teigia girininkas Algimantas Kazakevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Eglių kenkėjams šių metų oras labai palankus daugintis, sako miškininkai. Žievėgraužiai puola ne tik Suvalkijos eglynus, išdžiuvę ir pažeisti miškai kertami taip pat kituose Lietuvos regionuose. Miškai sudaro beveik 34 procentus bendro šalies ploto.

„Kazlų Rūdos regioninis padalinys valdo 53 tūkstančius hektarų valstybinio miško, kur patikėjimo teise priklauso valstybinei miškų urėdijai“, – pasakoja padalinio vadovė Rūta Varnagirienė.

Tokį didelį žievėgraužių antplūdį miškininkai prisimena prieš pora dešimtmečių metų. Tuomet vabalai smarkiai buvo užpuolę eglynus prie Marijampolės. Pavasarį iškirstus plotus urėdijos turės atsodinti.

Plačiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Kiek IKEA Gentvilui sumokėjo?
korupcionieriai ir banditai
korupcionieriai ir banditai
labai jau išmintinga, nėra medžių-nėra problemos. o kiaulių maras išnyko, kai uždraudė žmonėms auginti?
Lietuvos miskus, ezerus
Lietuvos miskus, ezerus
puola verslininkai, valdininkeliai, esa geriausias budas apsisaugoti, kirsti...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų