• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasarai įpusėjus Lietuvoje daugėja sergančių erkiniu encefalitu. Vien šį birželį užfiksuoti 125 atvejai – net dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu laiku. Nuo erkinio encefalito šį birželį jau mirė du žmonės, o iš viso šiais metais – 5 žmonės.

Vasarai įpusėjus Lietuvoje daugėja sergančių erkiniu encefalitu. Vien šį birželį užfiksuoti 125 atvejai – net dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu laiku. Nuo erkinio encefalito šį birželį jau mirė du žmonės, o iš viso šiais metais – 5 žmonės.

REKLAMA

Gydytojai specialistai pabrėžia ir tai, kad didžioji dalis ligoninėse šiuo metu gydomų pacientų – nepasiskiepiję. Pasak medikų, encefalitas pažeidžia galvos smegenis ir periferinius nervus, o pradžioje simptomai dažnai primena gripą.

Rodytųsi net ir saugus pasivaikščiojimas parke gali baigtis nemaloniu erkės įsisiurbimu ar net rimta liga. Medikų duomenimis, per birželį Lietuvoje nustatyti net 125 erkinio encefalito atvejai. Pasirodo, sergamumas erkiniu encefalitu sparčiai auga. Jei praėjusių metų birželį užfiksuoti 59 atvejai, šių – net dvigubai daugiau, o šiais metais net 59 žmonės gydyti ligoninėje.  

„Prasideda pačios įvairiausios išvykos į gamtą: ir poilsinės, ir darbinės. Prasideda grybų sezonas, uogų sezonas ir labai daug laiko žmonės praleidžia miške“, – paaiškino Visuomenės sveikatos centro atstovė Milda Žygutienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Susirgimų daugėja

Erkinio encefalito susirgimo atvejų daugėja ne pirmus metus. Pernai jų užfiksuota daugiau nei 2022-aisiais – susirgimų skaičius šoktelėjo net 260-imt. Pasak medikų, erkinis encefalitas – sunki virusinė liga, kuri pažeidžia galvos smegenis, jų dangalus ir periferinius nervus. O encefalitas klastingas tuo, kad simptomai ypač primena gripą. 

REKLAMA

„Viso kūno skausmas, raumenų, kaulų skausmas, jėgų nebuvimas, didelis bendras silpnumas. Aišku, tai yra ir aukšta šokinėjanti temperatūra“, – vardijo „Baltijos Amerikos klinikų“ šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė. 

„Ypač būdinga, kad žmogus negali tiesiai eiti – mėto į šonus, stebime rankų pirštų drebulį, net ir akių vokų, liežuvio drebulį“, – pabrėžė Santaros klinikų infekcinių ligų skyriaus vedėja Birutė Zablockienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Daugėja ir mirusiųjų. Nuo erkinio encefalito birželio mėnesį mirė 2 žmonės. Vienas mirusiųjų priklausė amžiaus grupei nuo 70-ties iki 80-ties metų, kitas – 80–90 m. grupei. Iš viso šiemet jau mirė 5 žmonės, kai per visus 2023-iuosius – vos 2. 

„Paprastai tokie asmenys tokiam amžiuje turi gretutinių ligų ir susirgus erkiniu encefalitu, ko gero, organizmas jau nebeatlaiko“, – svarstė M. Žygutienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su šia liga susidūrę žmonės pasakoja, kad artimieji sunkiai sirgo: 

„Mano labai artimų draugų tarpe serga, turi problemų. – Encefalitu? – Taip. – Sunki būklė? – Buvo sunki, dabar po truputį gerėja. Metus laiko praktiškai praleido ligoninėj.“ 

„Yra sirgusi mano teta, ji Ukmergėj gyvena, bet, ačiū Dievui, baigėsi gana neblogai. Sunki buvo būklė – ir temperatūra aukšta, ir gulėjo ligoninėj.“ 

REKLAMA

Kai kurie skiepą gaus nemokamai

Medikai tvirtina, kad didžioji dalis infekciniuose skyriuose gulinčių pacientų yra nesiskiepiję nuo erkinio encefalito. Taip pat pabrėžia, kodėl svarbu skiepytis.  

„Geriau apsisaugoti ir, vis dėlto, tą imunitetą susikurti, sudaryti nepersirgus, bet, na taip, neskausmingai“, – patarė B. Zablockienė. 

„Jeigu Laimo ligai mes turime gydymą, yra antibiotikai ir tam tikras laiko tarpas, kai liga yra išgydoma, erkinio encefalito atveju nėra specifinio gydymo“, – teigė „Baltijos Amerikos klinikų“ šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė. 

REKLAMA

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pabrėžia, jog kai kuriems bus galima gauti skiepą neišleidžiant nė vieno cento.  

„Nuo rugsėjo 1 dienos tie asmenys, kuriems tuo metu bus nuo 50 iki 55 metų, galės pasiskiepyti nemokamai“, – tvirtino M. Žygutienė.  

Tyrimai rodo, kad maždaug trečdalis žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, pasveiksta ne visiškai. Dažniausiai žmonės nebegali susikaupti, turi miego sutrikimų, galvos skausmų, o retesniais atvejais – gali grėsti ir paralyžius. 

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.

tv3.lt

Skiepas nuo ligos neapsaugoja, kaip ir nuo mirties, o va su šalutiniais poveikiais gali tekti gyventi visą likusį gyvenimą. Man po šitų sušiktų skiepų didelės problemos, o išsiskiepinti galimybių nėra. Prieš skiepijantis susipažinkit su šalutiniais, nes galit būti tas vienas iš šimto. Žmonės užgriuvusias sveikatos problemas nurašo kam tik nori, bet tik ne skiepams.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų