Dauguma Lenkijos gyventojų dar atsimena, kaip 1997 m. liepą Vroclavas ir kiti jų miestai atsidūrė po vandeniu. Tąkart Lenkiją užplūdusi stichija buvo tokia didelė ir galinga, kad gavo tūkstantmečio potvynio vardą.
Per potvynius Lenkijoje žuvo net 56 žmonės, o šaliai padaryta žala siekė apie tris milijonus eurų. Tai buvo daugiausia gyvybių ir nuostolių pareikalavusi gamtos stichija šalies istorijoje.
Nenorėdami, kad istorija pasikartotų, lenkai Vroclave, trečiajame pagal dydį Lenkijos mieste, kuriam ir vėl iškilusi grėsmė, pluša statydami barikadas. Viliasi, kad šįkart iš krantų besiveržiančią Odros upę pavyks pažaboti. Vienijasi visi – ir miesto gyventojai, ir pareigūnai, ir kariai. Karių labiausiai nuo potvynio nukentėjusiose teritorijoje dislokuota daugiau nei 14 tūkstančių.
„Tai yra pilietiškumo dalis, nes 1997 m. ir 2010 m., kai čia kilo potvyniai, Vroclavo žmonės parodė, kad geba susivienyti. Ir šiandien Vroclavo žmonės vėl stovi petys į petį. Ugniagesiai, policija, gelbėtojai, kariai, gyventojai – visi neša smėlio maišus, stato užtvaras“, – pasakoja savanoris Dominikas Klosowskis.
Kol vieni lenkai smėlių maišų atitvarus stato mieste, kiti darbuojasi jo prieigose ir krauna barikadas palei upę.
„Čia susirinkusieji neskaičiuoja laiko ir negaili jėgų. Žmonės net pasiima išeiginę, kad galėtų padėti. Aš irgi pasiėmiau laisvadienį“, – komentuoja savanoris Albertas Wrotnowskis.
Audra siaučia ir kitose šalyse
Audros Borisas sukelti potvyniai centrinėje ir rytų Europoje jau pražudė mažiausiai 23 žmones, Lenkijoje aukų – septynios, dar tiek pat Rumunijoje, penkios Austrijoje ir keturios Čekijoje.
Tiesa, stichija gali pasiglemžti ir daugiau gyvybių, nes, pavyzdžiui, Slovakija, Vengrija, Kroatija dar tik ruošiasi blogiausiam. Štai Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas įspėjo, kad artėja lemtingos dienos, kai vandens lygis Dunojuje ateinančiomis dienomis turėtų perkopti 8,5 metrų ribą.
O Italijos šiaurės rytuose esančiame Emilijos Romanijos regione namus paliko jau per tūkstantį žmonių, o gelbėtojams vaduoti pavojuje atsidūrusių žmonių teko skubėti daugiau nei 500 kartų.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.