Nauja tendencija medicinos pasaulyje galima laikyti ligų „jaunėjimą“: ne vienas medikas pastebėjo, kad vis dažniau į jų kabinetus atkeliauja suaugusieji ir net vaikai, kankinami ligų, kuriomis, remiantis medicinos teorija, serga kur kas vyresni žmonės.
Lietuvoje jau žinomas atvejis, kuomet išsėtine skleroze, kuria įprastai suserga dvidešimtmečiai-trisdešimtmečiai, susirgo septynerių metų mergaitė, be to, Vilniaus „Žvėryno Natūralios medicinos centro“ ir Kauno natūralios medicinos centro „Echoton“ vadovė gydytoja Jelena Tulčina pasakojo, kad jai teko matyti ir pusantrų metukų vaiką, kenčiantį nuo reumatoidinio artrito.
Nutukimas ir cukrinis diabetas
Pasak J. Tulčinos, dažniausiai vaikai kenčia nuo nutukimo. „Niekada anksčiau nebuvo tiek nutukusių vaikų“, – stebėjosi specialistė.
Teisingai sakoma, kad vaikai tunka dėl netinkamos mitybos, bet retas kuris susimąsto, kad netinkama mityba prasideda ne gimus vaikui, o dar jam esant motinos įsčiose. „Mamos neatkreipia dėmesio į tai, ką valgo, ruošdamosios pastoti, pastojusios. Valgo įvairiausius chemiškai apdorotus, turinčius įvairiausių priedų, hormonų maisto produktus. Tokių „papildų“ ypač gausu pieno produktuose, mėsoje – pasakojo J. Tulčina. – Ne tik būsimos mamos svoris pradeda staigiai didėti, bet ir nešiojamo vaiko.“
Pasak J. Tulčinos, netinkama mityba lemia polinkį į cukrinį diabetą dar pačioje vaikystėje. „Yra labai daug įrodymų, kad pirmojo tipo diabetas atsiranda dėl dirbtinio maitinimo – kai mama, nebegalėdama kūdikio žindyti pati, maitina jį karvės pienu. Šiame piene esančios medžiagos neigiamai veikia vaikelio kasą ir galiausiai susergama diabetu“, – pasakojo gydytoja.
Septynmečiams – kraujagyslių operacijos
Natūralios medicinos centrų įkūrėja pasakojo, kad nuolat valgant netinkamą organizmui maistą, vaikų kraujas ima tirštėti. „Vaikai daug valgo pieno produktų, miltinių patiekalų, saldumynų, maisto, kuriame daug gyvulinės kilmės baltymų. Svoris vis auga, o kraujas tirštėja, darosi nešvarus“, – aiškino gydytoja.
Netinkamai valgančių vaikų storoji žarna tampa tarsi kanalizacijos vamzdžiu, į kurį sukrenta viskas, kas nesuvirškinta skrandyje. „Kas toliau? Atsiranda kraujagyslių problemos. Ar galite įsivaizduoti, kad jau septynerių metų vaikams Amerikoje atliekami šuntavimai (aortos–koronarinės jungties operacijos – Balsas.lt)? – retoriškai klausė gydytoja. – Netinkama mityba – didelė bėda.“
Kasmet suserga vis daugiau vaikų
Paprašyta išvardyti, kokios ligos sparčiausiai „jaunėja“, J. Tulčina ilgai negalvojo. „Visos alergijos, bronchinė astma, alerginės slogos, dermatitai, žvynelinė, migrena, reumatoidiniai artritai, nutukimas. Netgi vidurių užkietėjimas pastaruoju metu tampa vis didesne problema, mat vaikai valgo per mažai ląstelienos, daržovių, vaisių. Anksčiau to nebūdavo“, – pasakojo specialistė.
Gydytoja prisiminė, kaip prieš penkerius metus jos vadovaujami centrai sukvietė visus į specialią konferenciją, kurioje paviešino dešimt metų kauptus duomenis apie vaikų susirgimų tendencijas. „Paaiškėjo, kad kasmet suserga vis daugiau vaikų“, – konstatavo gydytoja.
Reumatoidinis artritas – pusantrų metų vaikui
„Širdies kaujagyslių ligomis sirgti turėtų tikrai vyresnio amžiaus žmonės, taip pat – ir turėti antsvorio problemų. Dar viena didžiulė problema – reumatoidiniai artritai, arba sąnarių uždegimai“, – pasakojo J. Tulčina. Gydytoja prisiminė, kad jos vadovaujamuose centruose toks reumatoidinis artritas buvo nustatytas netgi pusantrų metų vaikui. Tuo tarpu įprastai tokia liga būdinga vyresniems nei 30-ies metų žmonėms.
„Vaikui buvo diagnozuotas tokios stadijos reumatoidinis artritas, kai gydymui skiriami hormoniniai preparatai. Tokiais vaistais gydomi suaugusieji esant labai sunkioms ligoms, o čia – pusantrų metukų vaikas“, – pasakojo specialistė.
Anot jos, gausūs alerginiai susirgimai, odos ligos, operuojami adenoidai ir tonzilės rodo itin prastą situaciją. Netgi dėl prastos laikysenos, silpno stuburo galima būtų kaltinti netinkamą mitybą. „Greitas maistas nuodija kraują, o kraujas juk maitina raumenis. Jeigu kraujas visą laiką toksiškas, reiškia, silpsta raumenys, kurie prilaiko kaulus, stuburą. Šitaip jie ima krypti. Išeina toks užburtas ratas“, – sakė gydytoja.
Kaip saugotis „jaunėjančių“ ligų
Bendrais bruožais apibūdinti dabartinių septynmečių biologinį amžių J. Tulčina nesiryžo. „Kažkokio bendro kriterijaus nėra, kad būtų galima tą amžių nustatyti. Tačiau įsivaizduokite septynmetį vaiką, kuris yra nutukęs, serga artritu ir turi žvynelinę. Baisu. To anksčiau Lietuvoje nebūdavo“, – tikino specialistė.
Vis dėlto išvengti „jaunėti“ linkusių ligų įmanoma – tik, pasak J. Tulčinos, pradėti saugotis reikia dar prieš susilaukiant atžalos. „Pirmiausia reikia aiškinti, kaip žmonės turi pasikeisti ruošdamiesi susilaukti vaiko. Juk dauguma mamų net pastoti negali dėl to, kad organizmas yra užterštas, – tikino gydytoja. – Tokios poros lankosi pas specialistus, kurie nesuranda jokios priežasties, dėl kurios nepavyksta pastoti. O galiausiai užtenka pakeisti mitybą, išvalyti organizmą ir pastojama.“
Pasak J. Tulčinos, kai tėvai ima maitintis sveikai, taip pat pradeda valgyti ir vaikai. „Ne todėl, kad jiems skanu, o todėl, kad tėvų autoritetas gyvenimo pradžioje yra labai stiprus. Jeigu vaikas pripras valgyti jam naudingus produktus, vėliau nekils problemų kontroliuojant savo mitybą“, – tikino natūralios medicinos specialistė.