Pavardė ne tik nusako kilmę, bet ir turi savo reikšmę, apie tai portalui tv3.lt yra pasakojęs kalbininkas Kazimieras Garšva. Tuo pačiu primename ir kelis svarbius dalykus dėl pavardžių – kaip ją keisti gali ištekėjusios moterys.
Pavardžių TOP‘as Lietuvoje
Lietuvių pavardės formavosi 15–17 amžiaus Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, raštvedyboje greta lietuvių kalbos įsigalint lotynų, rusėnų, lenkų kalboms. Ir nors lietuvių nėra daug, tačiau vaikštančių su vienodais vardais ir pavardėmis – ne tiek jau mažai.Remdamasis gyventojų registro duomenimis, Lietuvos statistikos departamentas pateikė populiariausias šalies vyrų, moterų ir kūdikių pavardes.
2012 m. pradžioje buvo šios: vyrų – Kazlauskas, Jankauskas, Petrauskas, Stankevičius, Vasiliauskas, Žukauskas, Butkus, Paulauskas, Urbonas, Kavaliauskas. Moterų – Kazlauskienė, Jankauskienė, Petrauskienė, Stankevičienė, Vasiliauskienė, Paulauskienė, Žukauskienė, Urbonienė, Navickienė, Kavaliauskienė.
Populiariausios kūdikių pavardės 2011 m.: berniukų – Petrauskas, Jankauskas, Kazlauskas, Ramanauskas, Stankevičius, Žukauskas, Balčiūnas, Vasiliauskas, Urbonas, Pocius; mergaičių – Stankevičiūtė, Petrauskaitė, Kazlauskaitė, Butkutė, Jankauskaitė, Navickaitė, Pociūtė, Rimkutė, Ramanauskaitė, Balčiūnaitė.
O štai ir 50-tukas:
Įtakingiausių politikų pavardžių reikšmės
Pasak kalbininkų, lietuviškus vardus, pavardžių priesagas ypač aktualu išlaikyti tiems asmenims, kurių pavardžių šaknys galbūt yra svetimos kilmės.
„Iki 1940 metų, 345 šeimos turėjo ir Brazáusko pavardę, 159 – Grybáusko, 41 – Karbáuskio, 24 – Adamkẽvičiaus, 7 – Adamkãvičiaus ir t. t. Lietuvoje buvo dar keliolika pavardžių su šaknimi Gryb-: Grỹbas (149 šeimos, dalis taip pat vadinosi ir užrašytų Grybáuskais).
Pagal konkrečius grybų pavadinimus atsirado tik keli asmenvardžiai: Baravỹkas (56), Raudonikis (51) (šis asmenvardis pradžioje galėjo būti susietas ir su žmogaus raudonu, gražiu veidu)“, – portalui tv3.lt yra sakęs kalbininkas K. Garšva.
Populiariausi vardai Lietuvoje – ar jūsiškis šiame sąraše?
(16 nuotr.) 1. Matas (nuotr. Fotolia.com)
2. Lukas (nuotr. Fotolia.com)
3. Dominykas (nuotr. Fotolia.com)
4. Joris (nuotr. Fotolia.com)
5. Gabija (nuotr. Fotolia.com)
6. Viltė (nuotr. Fotolia.com)
7. Austėja (nuotr. Fotolia.com)
8. Kamilė (nuotr. Fotolia.com)
9. Amelija (nuotr. Fotolia.com)
10. Ema (nuotr. Fotolia.com)
11.Patricija (nuotr. Fotolia.com)
12. Barbora (nuotr. Fotolia.com)
13. Iglė (nuotr. Fotolia.com)
14. Katalėja (nuotr. Fotolia.com)
15. Paulina (nuotr. Fotolia.com)
16. Domas (nuotr. Fotolia.com)
Pagal įpratimą to meto žmonės pavardės galūnes galėjo painioti. Panašiai galėjo pasitaikyti ir su dabartinio Ramūno Karbauskio ir Seimo pirmininko pavardėmis.
„Karbáusko, Karbáuskio asmenvardžiai gali būti susiję su tarmišku žodžiu, reiškiančiu „krepšys“ ar gretimų tautų tikriniais vardais. Žemaitijoje tarp Tauragės ir Šiaulių gyvenę žmonės, turėję pavardę su kamienu Karb-ausk-, buvo pasidaliję pusiau: vieni buvo užrašyti su asmenvardžio galūne -as (45 šeimos), kiti – su asmenvardžio galūne -is (41 šeima)“, - sakė kalbininkas.
Pasak jo, Viktoro Pranckiečio pavardė – itin reta. Esą, anksčiau ją turėjo tik dvi šeimos (Kėdainių ir Šilalės rajonuose), o pavardės šaknis siejasi su asmenvardžiais Prañckus, Pranckėnas, Pranckáitis, Pranckẽvičiusi ir t.t.) ir Prañskus.
Visgi, K. Garšvos teigimu, rečiausia iš visų politikų pavardė – premjero Sauliaus Skvernelio.
„Ji reta (ją 1940 m. turėjo tik viena šeima Prienų rajone), bet neabejotinai lietuviška yra Skvernẽlio pavardė. Ji sietina su asmenvardžiu Skvernỹs (plg. skvernas „drabužio apatinis kampas; skiautė, lopas“) ir mažybine priesaga -ẽlis“, - sakė K. Garšva.
Kokią pavardę po vestuvių gali rinktis moterys?
Atrodo, kad pavardės pasirinkimas – visiškai asmeniškas ir laisvas dalykas. Ištekėjusios moterys Lietuvoje vis dažniau renkasi pavardes, kuriomis nenurodoma šeiminė padėtis. Visgi, galioja aiškios taisyklės ir moterys negali tiesiog pasirinkti gražiai skambančią pavardės versiją. Apie tai portalui tv3.lt yra pasakojusi Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Ilona Jurgutienė.
„Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2003 m. nutarime numatyta, kad tais atvejais, kai norima turėti (suteikti) pavardės formą, kuri nenurodytų šeiminės padėties, pavardė iš vyriškos pavardės gali būti daroma su galūne -ė, pvz.: Alminė (iš Alminas), Talmantė (iš Talmantas), Butkė (iš Butkus), Vaitiekė (iš Vaitiekus), Gudonė (iš Gudonis), Lebedė (iš Lebedys), Misevičė (iš Misevičius), Ambraziejė (iš Ambraziejus), Stundžė (iš Stundžia), Motuzė (iš Motuza).
Kai vyriška pavardė turi galūnę -ė, moteriška pavardė lieka nepakitusi, pvz.: Lapė, Kregždė. Taigi šiuo pagrindu moteris gali rinktis vyro pavardę tik su galūne -ė, bet nekeičiant vyro pavardės kitos dalies. Jeigu Vyro pavardė Bitinas, tai jo sutuoktinė gali pasirinkti pavardę Bitinienė arba Bitinė, jeigu vyro pavardė būtų Bitas (is), tai sutuoktinė galėtų rinktis – Bitienė ar Bitė.
Sužinokite, ką apie jūsų asmenybę sako pirmoji vardo raidė
(22 nuotr.) A, Ą: tai pati galingiausia raidė. Esate drąsus, sumanus ir ryžtingas žmogus. Pasitikite savo jėgomis ir įgūdžiais, patinka įvairūs nuotykiai ir mėgstate viskam vadovauti. (nuotr. Fotolia.com)
B: jausmus ir emocijas išmokote laikyti viduje. Žinote, kaip reikia rūpinis žmonėmis, tačiau kartais tampate gobšus. (nuotr. Fotolia.com)
C, Č: tai talentingi ir su kitais lengvai sutariantys asmenys. Jums patinka dalyvauti renginiuose ir bendrauti su žmonėmis, bet jei jus kas nors įskaudino, tampate aršus ir kerštingas. Jums svarbiausia – ištikimybė. (nuotr. Fotolia.com)
D: ši raidė simbolizuoja balansą, saugumą ir sunkų darbą, be to jūs mėgstate švarą. Jums svarbu gyvenime turėti tikslus ir jų siekti, tad puikiai tinkate lyderystės savybių reikalaujantiems darbams atlikti. (nuotr. Fotolia.com)
E, Ę, Ė: tai iš prigimties švelnūs ir užjausti sugebantys žmonės, o sudėtingas problemas jums išspręsti tikrai nėra sunku, nes gebate greitai galvoti. Žavių asmeninių savybių dėka lengvai įgyjate naujų draugų ir kolegų, bet kartais esate nepatikimi. (nuotr. Fotolia.com)
F: rūpestingas, atsakingas ir į šeimą orientuotas žmogus, kuris be galo romantiškas ir pasiryžęs kurti tobulus santykius, bet kartais vaikiškas elgesys paverčia jus labai kerštingais asmenimis. (nuotr. Fotolia.com)
G: tai kūrybingi ir instinktyvūs asmenys, mėgstantis, kad viskas vyktų pagal jų dūdelę. Kitų jums duotus patarimus netinkamai interpretuojate ir manote, jog jums norima pakenkti. Gyvenate pagal savo taisykles, esate apdovanoti protu ir greitu mąstymu. (nuotr. Fotolia.com)
H: gyvenate praktiškai, esate ambicijų kupinas ir mokate elgtis su pinigais, tad puikiai lyderiaujate. Kantrūs ir jautrūs asmenys, kurių vardas prasideda raide „H“, kad pasiektų tikslus, dirba labai sunkiai, bet santykiuose daugiausia rūpinatės savimi. (nuotr. Fotolia.com)
I, Į, Y: tai tyri ir geri, giliai mąstantys ir kitiems padėti linkę žmonės. Apdovanoti patraukliomis asmeninėmis savybėmis, dažniausiai kai kuriose situacijose jie galvoja netgi per daug, be to, jus labai lengva įžeisti. (nuotr. Fotolia.com)
J: labai ambicingi ir vadžias į savo rankas paimti linkę, savarankiški ir atkaklūs asmenys, kurie gyvenime nesustos, kol negaus to, kas jiems priklauso. (nuotr. Fotolia.com)
K: tai paslaptingi ir kuklūs žmonės, kurie daugeliu atveju nori būti dėmesio centre. Gyvenime siekiate balanso, harmonijos ir ramybės. Santykiuose pasikliaunate savimi ir nemėgstate žaidimų. (nuotr. Fotolia.com)
L: šios raidės savininkai į gyvenimą žiūri visai kitaip, o kiti juos laiko išskirtinėmis asmenybėmis. Jums partneris yra svarbiausias asmuo, o apdovanoti nuostabiu humoro jausmu šie žmonės į gyvenimą žiūri labai linksmai, tad būti šalia jų yra labai gera. (nuotr. Fotolia.com)
M: ištikimi, sunkiai dirbantys, pagal savo taisykles gyvenantys žmonės. Jei reikės kažkam įtikti, jie geriau su tais asmenimis net nebendraus, o netekę kantrybės jie taps labai agresyvūs. (nuotr. Fotolia.com)
N: gyvenime siekiate tobulumo, esate bendraujantis ir intuityvus. Vietoje to, kad sektumėte miniai iš paskos, einate savo, kad ir sunkesniu, keliu. (nuotr. Fotolia.com)
O: turite gerą širdį, mokate užjausti ir esate puikūs mylimieji. Be to, jumis galima lengvai pasitikėti, mėgstate gyventi pagal savo nustatytus pricipus ir siekti savų idealų. Jums tiktų mokytojo ar mokslininko darbas. (nuotr. Fotolia.com)
P: jūs esate smalsus ir įvairiais dalykais besidomintis asmuo, tačiau greitai užsispiriate. Jūsų tikslas – kitus daryti laimingais, bet kartais tampate savanaudis ir elgiatės kiek keistai. Turite neįprastą humoro jausmą. (nuotr. Fotolia.com)
R: jumyse daug išminties, užuojautos ir intuicijos. Gimę gydyti, jūs rūpinatės savo artimųjų gerove, o taikia prigimtimi naudojasi jūsų draugai, be to jūs greitai supykstate. (nuotr. Fotolia.com)
S, Š: be galo ištikimi, tačiau ne romantiški, gimę būti lyderiais. Žavesys ir charizma juos paverčia dėmesio centrais, kad ir kur benueitų. Sau išsikelia aukštus standartus, o noras praturtėti jiems yra svarbiau už viską. Žmonės jaučia jūsų šilumą. (nuotr. Fotolia.com)
T: puikios diplomatams tinkančios savybės jums padės greitai rasti išeitį bet kokioje situacijoje. Tikite sunkiu darbu, o ne sėkme, o dėl savo ramaus būdo ir noro padėti, jus mėgsta ir kiti. Jei kas nors vyksta ne pagal taisykles, tai jus siutina. (nuotr. Fotolia.com)
U, Ų, Ū: iš gyvenimo šie žmonės nori pasiimti geriausius jiems suteiktus dalykus, tad dėl prabangaus gyvenimo ir patogumų jie pasiryžę sunkiai dirbti. Palaiminti turėdami stiprią intuiciją ir aiškiaregystės dovanas, žinote, kada ir ką reikia daryti. (nuotr. Fotolia.com)
V: tai ištikimi, mylintys ir patys nuoširdžiausi žmonės pasaulyje. Pasižymintys puikia atmintimi, jie ilgai prisimins juos įskaudinusius asmenis. Santykiuose elgiatės egoistiškai, o po sunkių darbų atokvėpį randate kitų žmonių paskleistuose ganduose. (nuotr. Fotolia.com)
Z: šie žmonės pasižymi puikia ištverme ir kantrybe, kelia sau įvairius tikslus ir juos bando pasiekti, tad puikiai atliks vadybininko ir viršininko darbus. Kadangi esate diplomatiški ir optimistiški, žinote, kaip įkvėpti kitus. (nuotr. Fotolia.com)
Anksčiau minėtame VLKK nutarime ,,Dėl moterų pavardžių darymo“ nėra numatyta galimybė moteriai po santuokos pasirinkti vyriškos formos pavardę. Taigi Lietuvoje moteris santuokos sudarymo metu negali rinktis vyriškos formos pavardės. Taip pat susituokus užsienio valstybėje LR pilietei pavardė Lietuvoje būtų suteikiama pagal LR civilinius įstatymus.
2006 m. net Aukščiausiasis teismas nepatenkino dviejų LR piliečių, kurių pastovi gyvenamoji vieta yra Lietuvoje ir kurie susituokė užsienio valstybėje, prašymo moteriai po santuokos suteikti vyriškos formos pavardę.
Bet taisyklėse yra numatytas pavardės pakeitimo pagrindas - 9.6. pasikeitė pavardę užsienio valstybėje. Jeigu moteris pasikeistų pavardę užsienio valstybėje ir pateiktų pavardės keitimo dokumentą, tai pagal Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklių nuostatas Teisingumo ministerija svarstytų klausimą dėl moters pavardės pakeitimo Lietuvoje“, – teigė Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja.
Visgi, taisyklėse numatyta, kad kilus neaiškumų dėl asmenvardžių darybos, turi būti prašoma Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvados. Anot savivaldybės atstovės, su VLKK konsultuotis dėl žmogaus sugalvotos pavardės netenka, nes taisyklėse nėra numatytas toks pavardės keitimo pagrindas. Taigi pavardė nėra keičiama į pačio asmens susigalvotą pavardę.