Mato iš Kaišiadorių istorija 2021 m. skambėjo ne tik Lietuvos interneto žiniasklaidoje, bet ir televizijoje.
Mato istorijos priešistorė
Lemtingą 2019 metų rugpjūtį Matas dirbo įmonėje, kuri teikė elektronines-inžinerines paslaugas. Vieną vakarą Matas su kita kolega Lentvario geležinkelio stotyje turėjo atlikti elektros linijos montavimo darbus.
Tąkart praleidę paskutinį traukinį, Matas su kolega bokšteliu pakilo iki laidų ir darbai prasidėjo – kolega rankomis laikė vielą, o Matas viena ranka dar valdė ir bokštelį. Staiga – blyksnis, po kurio Mato gyvenimas jau nebebuvo toks pats.
Įvykio vietoje Mato kolega žuvo, o pats vyras patyrė sunkius sužalojimus, dėl kurių vėliau neteko abiejų rankų.
Tuomet padėti Matui stojo visa Lietuva – žmonės ėmė aukoti pinigus, kad vyras galėtų laikui bėgant ir vėl įgyti galimybę valdyti abi rankas. Tai įgyvendinti Matui gali padėti bioninės, vadinamos roboto rankos.
Tačiau jų kaina buvo ganėtinai didžiulė. Pagal tuo metu numatytą sąmatą dešinės rankos bioninis protezas kainuotų apie 210 tūkst. eurų, tačiau reikalinga papildoma operacija, kuri kainuoja dar 60 tūkst. eur. Kairės rankos protezas – brangesnis, kadangi ranka trumpesnė, nėra alkūnės sąnario. Bendra bioninių rankų protezų kaina siekė apie 600 tūkst. eurų.
Visą Mato pasakojimą skaitykite čia.
Dalis svajonės išsipildė
Šiemet su M. Gudauskiu bendravome dar prieš jam išvykstant porai dienų į Austriją, kur bus matuojamas dešinės rankos bioninio protezo maketas.
Birželio mėnesį Matui buvo atlikta operacija – į dešinės rankos alkūnkaulį jam buvo įsukti du implantai, kurie bus reikalingi norint pritvirtinti bioninį protezą.
„Operacija praėjo sklandžiai. Gydytojas teigė, kad nors operacija ir buvo sudėtinga, tačiau ji pasisekė idealiai, o ir gyjymas buvo tobulas“, – dabar šypsosi pasakodamas Matas ir priduria, kad ir pats šiuo metu jaučiasi puikiai matydamas, kad reikalai po truputį pradėjo judėti į priekį.
Praėjusios savaitės sekmadienį Matas išvyko į Austriją, kur toliau jis tęsia vizitus pas specialistus, kurie bus atsakingi už bioninės rankos pritaikymą.
Šįkart Austrijoje Matas užtruko vos porą dienų, kadangi kol kas buvo kuriamas maketas, matuojamas reikalingos rankos ilgis, kad būtų galima pradėti gaminti tikrąjį rankos protezą.
„Pagal planą į Austriją ir vėl vyksiu po poros savaičių, tačiau jau ilgesniam laikui. Gydytojai patarė nusiteikti bent 10 dienų, nes pagaminus protezą prireiks laiko, kol su juo susidraugausiu išmoksiu jį valdyti, pritaikyti kasdienybei. Lauks ir treniruotės, kad jie paleistų mane, kaip sakant, jau pasiruošusį“, – šypsosi.
Pasak Mato, nors nuotaikos šiuo metu džiugios, vis tik teko susidurti ir su finansiniais sunkumais, kadangi per dvejus metus šiek tiek pasikeitė galutinė suma, kurią teko pakloti už dešinės rankios bioninį protezą:
„Ir implantacija, ir protezavimas galiausiai kainavo apie 297 tūkst. eurų. Dėl infliacijos per dvejus metus pabrango šiek tiek protezas, tačiau visa laimė, kad pasisekė, jog nesikeitė implantų ir operacijos kaina.“
Matas atviras – planuose yra ir svajonė turėti kairės rankos protezą, tačiau to pasiekti kol kas neleidžia finansai. Jis teigia, kad jo ir vėl lauktų toks pats kelias: operacija, vėliau – protezavimas, tačiau tokios procedūros bus gerokai brangesnės ir sudėtingesnės, kadangi kairė Mato ranka yra trumpesnė už dešinę.
Be to, pašnekovas taip pat tikisi, kad reabilitaciją jis galės atlikti gimtinėje, kadangi kitu atveju teks pakloti nemažus pinigus už apgyvendinimą Austrijoje ilgesniam laikui.
„Kol kas apie reabilitacijos galimybes nekalbėjau nei su Austrijos gydytojais, nei su protezuotoju. Žinoma, jeigu ji bus paskirta, tikiuosi, kad bus galimybė rinktis ją atlikti Lietuvoje. Aišku, jeigu nepavyks, labai neliūdėsiu ir tuomet atliksiu ją ten, nors ir bus labai brangu, tad vien dėl šios priežasties norėtųsi reabilitaciją atlikti gimtinėje“, – dalinasi.
Už viską labiau nori vėl vairuoti
Dar 2021 metais nuskambėjo žinia, kad dėl patirtos nelaimės Mato buvusi darbovietė atsisakė padėti vyrui. Negana to, įmonė iki šiol neigia bent mažiausią savo kaltę ir viskas sprendžiama teismų keliu, kurių galo nematyti iki pat dabar.
„Teismai nesibaigė, viskas tęsiasi toliau, labai iš lėto, tad nėra ką daugiau ir pasakyti. Vyksta posėdžiai. Jų, geriausiu atveju, būna vos vienas į mėnesį, dažniausiai – vienas į kelis. Apklausinėja liudininkus, o daugiau niekas taip ir neaiškėja.
Įmonė kratosi kaltės, tad dabar svarbu tą įrodyti. Galiu pasakyti tik tiek, kad yra labai nemalonu emociškai, sunku ten būti, bet vis tiek dalyvaujame, stebime, klausome ir laukiame, kas bus“, – pasakoja kaišiadoriškis apie daugiau nei dvejus metus trunkančią bylą.
Pasiteiravus, ką šiuo metu Matas veikia per dienas, galbūt jau susirado darbą, pašnekovas nusišypsodamas atsako: „Kol kas nedirbu, daugiau atradinėju save.“
Kiekvieną rytą M. Gudauskis keliasi kartu su tėvais, išlydi juos į darbus, o pats lieka namuose, kur užsiima mėgstamomis veiklomis.
„Mano geriausias draugas – kompiuteris. Dažniausiai domiuosi naujienomis, apie tai, kas man aktualu, pavyzdžiui, kompiuterine technika. Pažaidžiu žaidimus, kurie man yra ne tik įdomūs, bet ir tampa savotišku iššūkiu, ar sugebėsiu juos įveikti.
Vakarais su tėvais išeiname pasivaikščioti, susitinku su draugais. Stengiuosi kuo daugiau praleisti laiko lauke, gamtoje, vaikščioti, sportuoju. Pasportuoju ir namuose, nors ir neturiu ypatingų priemonių, tačiau padarau atsispaudimų ant jogos kamuolio, dirbu su pasipriešinimo gumomis. Kiekvieną dieną vis randu, ką galiu nuveikti“, – pasakoja toliau.
Vis dėlto, už viską labiau 33-ejų vyras laukia tos dienos, kada ir vėl galės vairuoti. O tai Matas galės padaryti jau visai netrukus, kadangi vos už kelių savaičių jis ir vėl turės dešinę ranką, kurią įgyti Matui padėjo jam neabejingi lietuviai.
„Vienas pirmųjų dalykų, ką padarysiu išmokęs valdyti protezą, tai bandysiu ir vėl išmokti vairuoti. Galbūt tam reikės kažkiek pritaikyti automobilį, tačiau jau laukiu nesulaukiu, kada tai bus, nes už viską labiau man norisi vėl vairuoti“, – atvirauja.
Prisidėti finansiškai prie galimybės Matui turėti kairiąją ranką galite štai šiais rekvizitais:
Luminor bank AB; Mato Gudauskio labdaros ir paramos fondas; Fondo kodas: 305715171 (galintiems skirti 1,2 proc. GMP); Sąskaita (IBAN) LT414010051005531665; PayPal: [email protected]