• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasarą neretai galima išgirsti perspėjimus, jog šis metų laikotarpis kelia grėsmę moters sveikatai: maudynės vandens telkiniuose gali sukelti įvairias lyties organų infekcijas, uždegimus, o itin šaltas jūros vanduo ir pakenkti šlapimo pūslei.

61

Vasarą neretai galima išgirsti perspėjimus, jog šis metų laikotarpis kelia grėsmę moters sveikatai: maudynės vandens telkiniuose gali sukelti įvairias lyties organų infekcijas, uždegimus, o itin šaltas jūros vanduo ir pakenkti šlapimo pūslei.

REKLAMA

Vis dėlto, ginekologė Ingrida Kravčenkienė tikina, kad daugelis iš šių teiginių yra plačiai paplitę mitai, tačiau perspėjimų, ko vasarą reikėtų pasisaugoti, vis tik yra.

„Infekcijos dėl maudynių vandens telkiniuose gresia visiems, ne tik moterims, kadangi didžiausia tikimybė kuo nors užsikrėsti yra prarijus vandens. Rekomenduočiau prieš ruošiantis maudynėms pasidomėti vandens telkinio higienos būklė, juk neretai higienistai karštomis dienomis skelbia, kur vanduo yra užterštas“, – pataria gydytoja.

Infekcijos, pasibaigiančios mirtimi

Vandens kokybė priklauso nuo to, koks yra vandens bakterinis užterštumas. Jei jis gana didelis, gydytojos teigimu, maudynės gali sukelti įvairius gerklės, nosies ar akių uždegiminius procesus.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, dažnai girdimą mitą, kad užterštas vanduo gali pakenkti moters lytinių organų sveikatai, ginekologė neigia. Norint išvengti užteršto vandens pavojų, esminis patarimas – maudantis nenardinant galvos.

REKLAMA

Vykstant atostogauti į šiltus kraštus, pasirodo, vandens telkiniuose gali tykoti dar didesni pavojai, besibaigiantys ir mirtimi.

„Pati pavojingiausia infekcija – pirmuonių infekcija, kuri ima ardyti žmogaus smegenis. Ja galima užsikrėsti šokant į vandenį, kada per nosį patenka vanduo, o tai juk tiesiausias kelias į smegenis. Deja, tačiau užsikrėtus šia pirmuonių infekcija žmogus žūva ir tokių atvejų kasmet pasaulyje užregistruojama“, – aiškina Ingrida Kravčenkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje tokios infekcijos negresia, jos būdingos šalims, kuriose ilgą laiką vyrauja aukšta temperatūra, sukurianti palankias sąlygas sparčiai daugintis pavojingiems pimuonims. Taigi, pasidomėti vandens telkinių higienine būkle būtina ir nuvykus į svečias šalis.

Maudynės baseine

Įvardintų rekomendacijų patariama laikytis ir maudantis baseinuose, kadangi juose esančios cheminės medžiagos taip pat kelia pavojų. Chloruotas vanduo neretai sukelia odos, makšties uždegimus, kitus pakitimus, kurie sąlygoja bakterijų pasikeitimą makštyje. Norint to išvengti, patartina išsimaudžius baseine iš karto nusiprausti po dušu bei persirengti kitus drabužius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ginekologė neslepia, kad vienas dažniausių pacienčių klausimų vasarą: ar galima maudytis menstruacijų metu? Tuomet gydytoja pabrėžia, kad menstruacinis kraujavimas yra įprasta moters gyvenimo dalis, todėl tai negali stabdyti maudytis, sportuoti, keliauti ar kitaip riboti įprasto aktyvumo.

„Mėnesinės – tai cikliškas pasikeitimas organizme, susijęs su vaisingumu ir jokios įtakos tiek moters imuninei sistemai, tiek kitoms funkcijoms, jis neturi. Todėl tikėti populiariais mitais, kad per mėnesines nerekomenduoja maudytis, tikėti neverta“, – sako medikė.

REKLAMA

Anot Ingridos Kravčenkienės, vyrauja klaidinga nuomonė, kad moterys besimaudydamos per lytinius organus gali lengvai užsikrėsti įvairiomis bakterijomis ar pasigauti infekciją.

„Tai unikalus organas, kuriame viskas vyksta iš viršaus žemyn, todėl vandens patekimas į makštį maudantis yra labai minimalus. Kūnui patekus į vandenį, viskas viduje yra labai apspaudžiama. Be to, plaukiojant vandenyje dėl pasikeitusio slėgio netgi mažiau išsiskiria menstruacinio kraujo“, – teigia ginekologė.

REKLAMA

Ko moterims karštomis vasaros dienomis reikėtų visiškai atsisakyti, ypač menstruacijų metu – tai sintetinių apatinių bei sintetinį paviršių turinčių įklotų.

Šie yra visiškai nepralaidūs orui, juose greičiau dauginasi bakterijos, galimi mikrofloros pasikeitimai, kurie iššaukia bakterinę vaginozę, grybelinę infekciją, uždegimus ar kitas problemas. Todėl vietoj sintetikos rekomenduojama rinktis medvilnę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šaltas vanduo pavojingas sveikatai?

Kitas dažnas įsitikinimas – jog itin šaltas vanduo taip pat gali pakenkti moters sveikatai, pavyzdžiui, maudantis šaltoje jūroje gresia šlapimo pūslės uždegimas, tačiau ir tai ginekologė argumentuotai neigia.

Jos teigimu, maudynės šaltame vandenyje kiekvieno sveikatai yra labai naudingos. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad bent tris kartus per savaitę maudantis šaltame vandenyje, organizme padidėja baltųjų kraujų kūnelių kiekis, kas padeda kovoti prieš infekcijas, sustiprina imuninę sistemą. Taip pat besimaudančių šaltame vandenyje miegas yra kur kas gilesnis bei ramesnis.

REKLAMA

„Būtent todėl rytais patartina maudytis po šaltu dušu, nes pradžioje tai suaktyvina nervų sistemą, o vėliau nuramina.

Šaltas vanduo padeda išvengti ir depresijos. Jis stimuliuoja paviršinius odos receptorius, taip skatindamas organizmo apsigynimo reakciją, o po šaltų maudynių jaučiamės lyg kažką laimėję ir taip išsiskiria labai daug laimės hormonų“, – aiškina medikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų