Ginekologė Vitalija Druktenytė pasakoja, kad sergant endometrioze, gimdoje esančios ląstelės per kiaušintakius patenka į pilvo ertmę ir ten implantuojasi bei sukelia nebakterinį uždegimą. Tokiu būdu ši liga išprovokuoja lėtinius dubens skausmus, nevaisingumą bei mėnesinių ciklo sutrikimus.
„Liga gali prasidėti ypač anksti, net atsiradus pirmosioms mėnesinėms. Be to, nemažas procentas endometriozės užuomazgų pastebima pacientėms iki 15-16 metų“, – teigia ginekologė.
Galima susirgti dar paauglystėje
Endometriozė su metais progresuoja, todėl kol moteris turi menstruacijų ciklą ir jos organizmas gamina moteriškus hormonus – estrogenus, tol yra tikimybė susirgti šia liga. Taip pat jei liga susergama kur kas anksčiau, iki pat menopauzės galimas endometriozės progresavimas.
Tam, kad klastingą ligą pastebėti laiku, būtina žinoti pirmuosius jos požymius.
„Pirmieji ir pagrindiniai ligos požymiai yra tepliojimas prieš arba po mėnesinių rudomis, kraujingomis išskyromis. Kiti ligą išduodantys simptomai – lėtiniai dubens skausmai, skausmingos mėnesinės ar skausmingi lytiniai santykiai.
Taip pat sergant endometrioze gali kankinti skausmingas tuštinimasis arba šlapinimasis. Vėliau atsiranda nevaisingumas, dėl kurio dažnai į medikus ir kreipiasi jaunos moterys“, – skaitytojas perspėja Vitalija Druktenytė.
Uždelsus gydymą laukia rimtos pasekmės
Gydytoja nuramina, kad pastebėjus ligą laiku, ją galima pristabdyti. Jei endometriozė diagnozuojama jauname amžiuje ir moteris neplanuoja nėštumo, gydymui skiriamos kontraceptinės tabletės, kurių sudėtyje yra medžiaga, skirta būtent endometriozei gydyti.
„Šios specialios kontraceptinės tabletės šiandien tikriausiai yra efektyviausias endometriozės gydymo būdas. Žinoma, yra ir kitų gydymo metodų, tačiau jų pasirinkimas priklauso nuo pacientės planų turėti vaikų.
Jei moteris ateityje neplanuoja nėštumo, gydymui skiriami ir stipresni vaistai, taip pat galimos ir į gimdos ertmę įdedamos hormoninės spiralės“, – aiškina Vitalija Druktenytė.
Atvejais, kada moteris pastebėjusi endometriozės simptomams laiku nesikreipia į gydytojus arba diagnozavus ligą nesilaiko medikų rekomendacijų, galimos sunkios pasekmės. „Kalbant apie gydytojų rekomendacijų nesilaikymą, tai dažnai būdinga moterims, kurios tiki alternatyvia medicina. Tuomet liga progresuoja ir vėliau gali padėti tik operacinis gydymas“, – sako ginekologė.
Specialistė teigia, kad operacinio gydymo metu bandoma suardyti endometriozės židinius, tačiau išsaugoti vaisingumą ne visada pavyksta.
„Vis dėlto, būna situacijų, kada techniškai endometriozės židinių pašalinti nepavyksta ir tokiais atvejais gali nukentėti vaisingumas, sutrikti menstruacijų ciklas, atsirasti varginantys nereguliarūs kraujavimai ir lėtiniai dubens skausmai“, – pabrėžia gydytoja.
Uždelsta ligos diagnozė ir gydymas sugriauna ne tik šeimos kūrimo planus, tačiau ir apsunkina moters socialinį gyvenimą, kada dėl nuolatinio skausmo mažėja darbingumas ir gyvenimo kokybė. Dėl šių rizikų ginekologė ragina moteris nedelsti ir tik pastebėjus pirmuosius galimus simptomus, apsilankyti pas gydytoją apžiūrai.