Gydytoja dietologė Barbora Jarašūnė sako, kad sėdant prie Velykų stalo, svarbu įsivertinti, kokie patiekalai mūsų dar laukia ir atsižvelgiant į tai, pasirinkti, kiek kiaušinių sau galime leisti suvalgyti.
„Jei atsisėdus prie vaišių stalo valgome margučius, tačiau tuo pačiu metu orkaitėje kepa kalakutas, reikėtų numatyti kelis žingsnius į priekį. Jei žinome, kad vėliau valgysime mėsos ar žuvies patiekalą, patarčiau apsiriboti vienu kiaušiniu. Kitu atveju, jei valgome tik kiaušinius, prie jų renkamės daržoves, duonos produktus, margučių galima suvalgyti ir daugiau, pavyzdžiui, du arba tris“, – kalba dietologė.
Specialistė akcentuoja, kad šios rekomendacijos tinka sveikiems žmonėms, tačiau tiems, kurie dėl sveikatos sutrikimų privalo riboti suvartojamų riebalų arba baltymų kiekį, reikalingos gydytojų konsultacijos.
Ar verta bijoti cholesterolio?
Vaikams iki 4-5 metų amžiaus, pasak dietologės, prie Velykų stalo pakanka suvalgyti vieną kiaušinį, o vyresniems vaikams, priklausomai nuo apetito, galima ir daugiau.
„Vis dėlto, kad ir kiek vaikui būtų metų, jei vėliau laukia koks nors mėsos patiekalas, užtektų ir vieno kiaušinio. Taip išvengsite persivalgymo. Mitybos požiūriu, vienas kiaušinis atitinka maždaug 30 g. mėsos, tad jei vaikas suvalgo du kiaušinius, gaunasi beveik pilna mėsos porcija“, – aiškina Barbora Jarašūnė.
Galime pastebėti, kad neretai valgant kiaušinius žmonės atsisako trynių ir renkasi tik baltymus, tačiau dietologės teigimu, kiaušinis – gamtos tvarinys, kuris jau sukurtas su dvejais tarpusavyje susijusiais elementais – baltymu ir tryniu, tad kurio nors vieno atsisakyti nevertėtų.
„Žmonės dažnai bijo kiaušinio trynio dėl cholesterolio, kurio viename trynyje yra apie 200 mg. Vis dėlto, seniau buvusios rekomendacijos, kad kiaušinių vartojimą būtina riboti dėl cholesterolio – nebeegzistuoja.
Padidėjusį cholesterolio kiekį lemia tai, kiek mes su maistu gauname gyvūninės kilmės sočiųjų riebalų. Jei žiūrėtume tik į trynį, sočiųjų riebalų jame nėra daug – tik pusantro gramo“, – tikina gydytoja dietologė.
Anot specialistės, rūpinantis cholesteroliu, reikėtų labiau atkreipti dėmesį į tai, kokį maistą renkamės valgyti kartu su kiaušiniu, kadangi neretai tai būna riebios mėsos, majonezas, sviestas, o šie produktai turi kur kas didesnį sočiųjų riebalų kiekį.
Valgyti dažytus kiaušinius – bloga mintis?
Kadangi Velykų šventei dažniausiai ruošiamasi iš anksto, kartais tenka valgyti ir ne visiškai šviežiai išvirtus kiaušinius. Dėl šios priežasties dietologė pataria įsidėmėti, kad virtą kiaušinį, kuris yra laikomas kambario temperatūroje ir kurio lukštas nėra suskilęs, reikėtų suvalgyti per dvi dienas. Kitu atveju, jei išvirti kiaušiniai yra laikomi šaldytuve, rekomenduojama juos suvalgyti per tris dienas.
Marginant kiaušinius dažnai nusidažo ir pats kiaušinio baltymas, todėl dietologė pabrėžia, jog renkantis, kaip puošime kiaušinius, būtina naudoti maistinius dažus, o dar geriau – kiaušinius dažyti natūraliomis priemonėmis.
„Jei ir dažote kiaušinį maistiniais dažais, tačiau lukštas įskyla ir kiaušinio baltymas intensyviai nusidažo – tokio kiaušinio geriau būtų atsisakyti, ypač į alergiją linkusiems asmenims ar vaikams. Labiausiai patarčiau kiaušinius marginti natūraliais būdais: svogūno lukštais, mėlynuoju kopūstu, įvairiomis žolelėmis“, – patarimais dalinasi Barbora Jarašūnė.
Sužinokite, ar nesate alergiškas
Nors kiaušinio maistinė vertė nenuginčijama, jam taip pat galima būti ir alergiškam. Alergologė ir klinikinė imunologė Neringa Stirbienė įvardina, kad reakcijos į maistą gali būti alerginės ir nealerginės kilmės.
Alerginės kilmės reakcijos dažniausiai atsiranda itin greitai, per pirmąsias porą valandų nuo valgymo. Jos pasireiškia odos paraudimais, bėrimais, pasunkėjusio kvėpavimo, kosuliu ar dusuliu.
„Sunkesniais atvejais alergija gali pasireikšti ir kraujospūdžio sumažėjimu ar kitomis gyvybei pavojingomis būklėmis. Dažniausiai kiaušinis yra kūdikių ir mažų vaikų alergenas, vėliau vaikai šią alergiją išauga ir suaugę gali valgyti kiaušinius be jokių apribojimų“, – sako Neringa Stirbienė.
Panašios organizmo reakcijos į kiaušinius taip pat gali būti ir nealerginės, pavyzdžiui, kada kiaušinis buvo nešviežias arba užkrėstas kokiais nors mikroorganizmais.
Specialistė akcentuoja, kad šios rekomendacijos tinka sveikiems žmonėms, tačiau tiems, kurie dėl sveikatos sutrikimų privalo riboti suvartojamų riebalų arba baltymų kiekį, reikalingos gydytojų konsultacijos.