31–ų Sandrai medikai žadėjo sūnų. Tačiau į pasaulį atėjo pustrečio kilogramo sverianti Amelija. Dabar ji augina dvi atžalas. Abu vaikai planuoti ir labai laukti, tačiau marijampolietė Sandra sako puikiai suprantanti, kodėl vis mažiau lietuvių ryžtasi turėti vaikų.
„Reikia atkreipt dėmesį susikūrus šeimą, kaip tu ją išlaikysi ir visa kita – nėra taip paprasta. O savo atveju, nežinau, mokslai visi baigti, karjera kažkokia padaryta, vaikam laikas yra tinkamiausias dabar ir taip viskas klostosi. Pagal planą“, – sako Sandra Jonkė.
Praėjusiais metais Lietuvoje gimė 29 600 kūdikių – tai net tūkstančiu mažiau nei 2016 metais. Vilniaus universiteto docentas Rolandas Tučas paskaičiavo, kad šiemet gims mažiausiai kūdikių per pastaruosius 60 metų. Ir kasmet situacija esą tik prastės.
„Kiekvienais metais gimusių vaikų skaičius turėtų sumažėti apie 800–1000 vaikų. Tai, tarkim, šiais metais prognozuočiau apie 29 tūkstančius“, – sako jis.
„Europos Komisija prognozuoja, kad gimusiųjų skaičius nuo 30 tūkstančių sumažės praktiškai per pusę – iki 15 tūkstančių. Tai iš tikrųjų ateitis yra gąsdinanti“, – prideda Lietuvos banko ekonomistas Tomas Šiaudvytis.
Blogiausia Visaginui, geriausia Kaunui ir Klaipėdai
Liūdniausia ateitis piešiama Visaginui. Gimusių vaikų skaičius čia per penketą metų turėtų sumažėti maždaug trečdaliu.
Kiek geresnė situacija prognozuojama Kauno ir Klaipėdos savivaldybėms. Teoriškai vaikų turėtų daugėti ir kituose didmiesčiuose, tačiau mokslininkas tuo labai abejoja.
Vilniaus gimdymo namuose kasmet gimsta per 3 tūkst. mažylių. Tai rekordiškai daug, palyginti su kitų miestų ligoninėmis. Tačiau itin patyrusią moterų gydytoją Korneliją Mačiulienę neramina tai, kad moterys apie vaikus pradeda galvoti vis vėliau, taigi ir susilaukia jų kur kas mažiau, nei galėtų.
Paskutiniais duomenimis, lietuvės vidutiniškai pagimdo kiek daugiau nei pusantro vaiko. Taigi norint užtikrinti kartų kaitą Lietuvoje, moterys turėtų susilaukti bent dviejų. Keturis vaikus turinti vilnietė Skaidrė tvirtina, kad dėl tokios situacijos kalta ir šeimai nepalanki valstybinė sistema, ir pačios visuomenės požiūris.
„Kai aš pradėjau lauktis ketvirto kūdikio, tai net iš pačių artimiausių šeimos rato žmonių, sakykim, iš mano mamos buvo tik santūrus pasveikinimas, nors aš pati esu iš trijų vaikų šeimos. Tai tas ketvirtas buvo, na, kažkas tokio, kas nėra būtina ir suvokiama kaip iššūkis, našta, juo labiau, kad ir amžius buvo mano vyresnis“, – sako Verslimama.lt redaktorė Skaidrė Vainikauskaitė–Tomaševičienė.
Ir štai sostinės centre kalbinti jauni vilniečiai apie vaikus sako dar negalvojantys, o vyresni teigia juos netgi suprantantys, mat auginti vaikus esą vienas vargas.
Jei emigracija toliau dramatiškai didės, o gimstamumas mažės, kad situacija pasitaisytų, ekspertų teigimu, Lietuvai neliks nieko kito, kaip per penkerius metus įsileisti bent 160 000 užsieniečių.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.