• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nitratų sąvoka gąsdiną sveiko maisto mėgėjus. Mat nitratai organizme virsta į nitritus – kancerogenines medžiagas, skatinančias susirgimus vėžiu. Norėdami jų išvengti žmonės auginasi savo daržovės, stengiasi pirkti iš ūkininkų ir panašiai. Visgi organizacija ,,Sveikatai palankus“ išsiaiškino, jog nuo nitratų pabėgti ir ekologiški ūkiai nepadės. Šios medžiagos visiškai išvengti - neįmanoma.

Nitratų sąvoka gąsdiną sveiko maisto mėgėjus. Mat nitratai organizme virsta į nitritus – kancerogenines medžiagas, skatinančias susirgimus vėžiu. Norėdami jų išvengti žmonės auginasi savo daržovės, stengiasi pirkti iš ūkininkų ir panašiai. Visgi organizacija ,,Sveikatai palankus“ išsiaiškino, jog nuo nitratų pabėgti ir ekologiški ūkiai nepadės. Šios medžiagos visiškai išvengti - neįmanoma.

REKLAMA

Maisto saugos ir kokybės specialistės Akvilės Lekavičiūtės teigimu, klaidinga yra manyti, kad visos daržovės užteršiamos vien tik nitratus naudojant kaip trąšas. ,,Nitratai yra azoto junginiai, kurie ir natūraliai susidaro dirvožemyje, vykstant amoniako oksidacijai per bakterijas bei organinių medžiagų skaidymo metu. Augalams jie yra būtini.

Nitratai ne tik nuo tręšimo

Pasak jos, nitratų kaupimuisi įtakos turi ir augalo veislė, augimo sąlygos, dirvožemis ir kitos nuo žmogaus nepriklausančios aplinkybės. Svarbu ir apšvietimas, todėl įvairiu metų laiku, ypač auginant daržoves šiltnamiuose, nitratų kiekis labai svyruoja. Kai daržovės auga atvirame grunte ir gauna daug šviesos (liepos – rugpjūčio mėnesiais), nitratų susikaupia mažiausiai. Daugiausiai nitratų susikaupia intensyvaus augimo metu.

REKLAMA
REKLAMA

Daržovėms bręstant, jų kiekis mažėja, todėl rekomenduojama derlių nuimti laiku. Ekologiškai auginamos daržovės taip pat gali turėti nitratų.

REKLAMA

Atliko tyrimą

Maisto technologės ir mitybos specialistės R. Bogušienės teigimu, normos kai kurioms daržovėms nustatytos, o tyrimai neatliekami. Tad organizacija ,,Sveikatai palankus“ atliko tyrimą su ankstyvosiomis pavasarinėmis daržovėmis - ridikėliais ir salotomis, kurios buvo dviejų rūšių: savo darže užaugintos ir pirktos prekybos centre. Taip pat pasirinktos šviežios atvežtines bulvės ir agurkai iš prekybos centrų.

REKLAMA
REKLAMA

Daržovės tirtos trimis skirtingais būdais: nitratų juostelių matuokliu, nitratų matavimo elektroniniu buitiniu prietaisu ir tyrimas atliktas Nacionalinėje maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje (NMRVI). ,,Siekta įvertinti skirtumus tarp daržovių, užaugintų namuose, ir perkamų prekybos centruose. Taip pat norėjome patikrinti, ar buitiniai įrengimai, juostelių matuoklis ir elektroninis aparatas - patikimi. Šis tyrimas atsako į visiems rūpimą klausimą, ar verta baimintis dėl nitratų ten, kur jų kiekis net nereglamentuojamas“, - teigia R. Bogušienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REZULTATAI

Salotos:

Iš tirtų daržovių teisiškai reglamentuotas nitratų kiekis tik salotose. Leistina norma ankstyvosiose salotose, augintose nuo balandžio 1 d. – 4000 mg/kg. Ištirti salotas juostelėmis ar aparatu pakankamai sudėtinga, todėl patikimiausi laboratorijos rezultatai. Salotos, pirktos prekybos centre, nitratų turi – 1392 mg/kg, augintos savo darže – 1190 mg/ kg. Abiem atvejais leistinos normos salotos neviršija, nors prekybos centre pirktose salotose nitratų šiek tiek daugiau.

REKLAMA

Agurkai, bulvės, ridikėliai:

Šių daržovių nitratų kiekis nėra ribojamas ir kontroliuojamas. Jie tirti, kad būtų įrodyta, jog kiekviena iš tos pačios lysvės daržovė gali sukaupti skirtingus nitratų kiekius ir kad buitiniai aparatai ir jų menamos normos realaus patikimumo neturi, ypač matavimo juostelės.

Bulvių laboratoriniai rezultatai - 164 mg/kg labai panašūs kaip matuotų su aparatu – svyravo nuo 100 iki 170 mg/kg (pagal aparato ribas norma – 250 mg/kg).

REKLAMA

Agurkų laboratoriniai rezultatai - 52 mg/ kg labai panašūs kaip matuotų su aparatu – svyravo nuo 290 iki 60 mg/kg, (pagal aparato ribas norma – 400 mg/kg). Būtina pabrėžti, kad agurkų ir bulvių vertė abu matavimo kartus el. aparatu buvo skirtinga, nors matuota ta pati daržovė.

Patikimiausi - laboratorijos tyrimai

Su buitiniais įrankiais atlikti tyrimai parodė, kad jų patikimumas abejotinas: atlikus matavimą, po kelių minučių jį pakartojus rezultatai skirdavosi kardinaliai. Dėl to patikimi tik laboratorijos rezultatai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laboratorijos tyrimų rezultatai dar kartą patvirtino, kad pačių užauginti ridikėliai (1850 mg/kg) turi daugiau nitratų nei pirktiniai (688 mg/kg), bet jų kiekis nėra reglamentuojamas, todėl priimame, kad jų vartojimas saugus.

Nors Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos kartu su Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertais patvirtintas leistinas nitratų kiekis per dieną t.y. 3,65 mg vienam žmogaus kūno kilogramui. Pavyzdžiui, 60 kg sveriančiam žmogui galima suvalgyti 219 mg nitratų per dieną, tai 200 g namuose augintų ridikėlių viršytų normą faktiškai dvigubai. Pavyzdžiui, bulvės priskiriamos prie mažai nitratų kaupiančių daržovių. Skaičiuojant pagal rastą nitratų kiekį 164 mg/kg bulvėse, žmogus, sveriantis 60 kg, turi suvalgyti beveik 1,5 kg bulvių, kad viršytų nustatytą leistiną nitratų paros kiekį.

REKLAMA

Pagrindinė išvada

R. Bogušienė pastebi, kad PSO rekomenduojamos normos tarsi prieštarauja leistinoms ir reglamentuotoms Europos Komisijos. Tačiau sako, kad geriau suvalgyti kiekvieno valgymo metu bent žiupsnelį šviežių daržovių nei jų nevalgyti išvis. Beje, žmonės gali imtis tam tikrų veiksmų ir šiek tiek nitratų sumažinti.

Kaip sumažinti nitratų kiekį?

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai primena, kaip bent iš dalies sumažinti su daržovėmis ir vaisiais gaunamų nitratų kiekį:

REKLAMA

• prieš vartojimą vaisius ir daržoves kruopščiai nuplaukite, o dar geriau – nulupkite.

• nitratų ir nitritų sumažėja daržoves verdant vandenyje.

• lapines daržoves, kuriose, manoma, yra didžiausias nitratų kiekis, galite keletą minučių palaikyti verdančiame vandenyje.

• daugiau valgykite daržovių sezono metu, kai jos auga lauke, nes tokios daržovės kaupia mažiau nitratų nei auginamos šiltnamyje. Auginantiems daržoves rekomenduotina nepertręšti jų nei mineralinėmis, nei organinėmis. trąšomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų