Anot pašnekovų, vis dar labai daug pėsčiųjų žūsta tamsoje, taip pat daugelis nežino, kur tiksliai atšvaitas turi būti uždėtas ar pakabintas, o taip pat ir nemažai suaugusiųjų atšvaitų visai nenešioja dėl stiliaus.
Kaip reikia nešioti atšvaitus?
Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė įspėja, kad pavojingiausias laikas pėstiesiems yra nuo lapkričio iki kovo mėnesio.
Kadangi šiuo laikotarpiu didesnę paros dalį yra tamsu, dažnai būna darganota, keliai – slidūs, šlapia, o eismo ir važiavimo sąlygas sunkina šlapdriba, sniegas, dulksna, lietus.
„Nepamirškite, kad tamsoje ar esant blogam matomumui ir dar tamsiai apsirengę būsite beveik nepastebimi.
Efektyviausia priemonė yra arba atšvaitai, arba šviesą atspindintys drabužiai. Reikėtų įsisąmoninti, kad juos dėvėti tamsiuoju paros metu yra pėsčiųjų pareiga“, – primena J. Liutkienė.
Jos aiškinimu, atšvaitai patys nešviečia – jie tik atspindi šviesą, todėl prie drabužių atšvaitą reikia tvirtinti taip, kad jis būtų gerai matomas kitiems eismo dalyviams, t. y. jo neuždengtų drabužių detalės, krepšys ar kiti daiktai:
„Atšvaitas, prisegtas dešinėje drabužių pusėje ir būtent automobilio žibintų aukštyje, bus gerai matomas iš priekio atvažiuojančių transporto priemonių vairuotojams.“
Pašnekovė išskyrė – jeigu atšvaitai yra juostiniai, einant keliu užmiestyje juos reikia užsidėti ant dešinės rankos, kiek aukščiau rankos riešo arba ant kojos, blauzdos srityje, ir naudoti keletą atšvaitų.
Jei atšvaitas yra pakabinamas, jį reikėtų segti prie palto ar striukės kišenės taip, kad kabėtų suaugusio žmogaus kelių aukštyje, t. y. būtų maždaug automobilio žibintų šviesų aukštyje.
„Jeigu atšvaitas – ant rankinės, neškite ją ne ant peties, o taip, kad atšvaitas būtų ties keliais ir būtinai kabėtų išorėje“, – vardijo policijos atstovė.
Štai kiek žūsta ir kokios baudos gresia
J. Liutkienė neslėpė, kad, deja, į tamsą dar labai dažnai išeiname nepasirūpinę savo saugumu.
Ji vardijo, kad 2020 m. įvykiuose žuvo net 52 pėstieji (36 iš jų – tamsoje). 669 pėstieji buvo sužeisti (213 iš jų – būtent tamsoje).
2021 m. žuvusių pėsčiųjų buvo kone dvigubai mažiau – 28 (iš kurių 15 žuvo tamsoje). Vis tik sužeistų buvo panašiai – 633 (143 iš jų – tamsoje).
2022 m. jų žuvo daugiau – 31 (19 iš jų – tamsoje), sužeistų taip pat buvo daugiau – 702 (bet tik vos 156 iš jų buvo sužeisti tamsoje).
Pernai eismo įvykiuose žuvo 33 pėstieji (iš kurių 21 žuvo tamsoje), o net 714 buvo sužeisti (195 iš jų – tamsoje).
„Svarbiausia – atšvaitai. Juos turėti dėvėti tamsiuoju paros metu. Tai yra pėsčiųjų pareiga.
Eidami tamsoje ar esant blogam matomumui, visada su savimi turėkite taisyklingai pritvirtintus atšvaitus arba vilkėkite ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Jeigu jų neturite, neškitės su savimi šviečiantį žibintą“, – akcentavo Policijos departamento atstovė.
Ji atskleidė, kad 2023 m. buvo išaiškinti 768 atvejai, kuomet pėstieji nesilaikė nustatytų saugaus elgesio tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui reikalavimų.
Pašnekovė primena, kad už šį Kelių eismo taisyklių pažeidimą yra taikoma administracinė atsakomybė – bauda iki 40 eurų.
Įspėja apie atšvaitų kokybę ir kainas
Internetinės parduotuvės „Saugusatsvaitai.lt“ atstovė nurodė, kad atšvaitų kaina priklauso nuo perkamo kiekio, tad perkant didesnį kiekį atšvaitų kainos prasideda nuo 0,25 euro už 1 vnt.
Anot jos, brangiausi šiuo metu yra naujesni atšvaitai, kurie yra tinkami tiek suaugusiems, tiek vaikams, atrodo stilingai ir nekrenta į akis.
Taip pat – ekologiški mediniai atšvaitai arba minkšti atšvaitai. Jų kaina – nuo 2–4 eurų už 1 vnt.
„Žaliavų kainos išaugo, bet, kadangi nuolat turime konkuruoti su kiniškais ar lenkiškais nekokybiškais atšvaitais, kurie net neatitinka standartų, kainų nekėlėme.
Norime, kad pestieji būtų saugūs, o ne pirkdami pigų nekokybišką atšvaitą manytų, kad jis juos apsaugos, kai iš tikro tai – tik ryškus aksesuaras ir jis visiškai neatitinka standartų.
Dažnu atveju tokio atšvaito tamsiu paros metu net nesimato“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.
Stengiasi, kad atšvaitus dėvėtų ir suaugusieji
„Saugusatsvaitai.lt“ atstovė pripažino, kad jos klientai nėra labai išlaidūs, bet ji pastebi tendenciją, kad dažnai yra perkami 3–5 vnt. atšvaitų visai šeimai.
Pašnekovė nurodė, kad tamsus paros metas yra pagrindinis kriterijus, kuomet prasideda intensyvus atšvaitų pirkimo sezonas.
Kaip pagrindinius mėnesius ji įvardijo rugsėjį–sausį, tačiau pridūrė, kad darbo turi ir vasarą.
Ji pastebi, kad labai padaugėjo mokyklų ir darželių šviesą atspindinčių liemenių pirkimai.
Anot pašnekovės, visi vis daugiau galvoja apie saugumą, tad kiekvienais metais norims pasiūlyti kažką naujo, labiau traukiančio akį.
Esą dažnu atveju tėvai pakabina atšvaitą vaikams, bet apie save pamiršta, nes negražu, nestilinga.
„Tad vis bandome atrasti naujų formų, spalvų, struktūrų, kad tiktų ir patiktų visiems, kad atšvaitą nešioti būtų taip pat įprasta, kaip ir užsidėti striukę žiemą.
Taip atsirado mūsų mediniai atšvaitai, kurie yra ne tik stilingi, bet ir ekologiški“, – komentavo parduotuvės atstovė.
Šiuo metu karu negrąsina,tai kažkui kitu reikia bauginti!
Visų pirma ne baudą skirti,o maloniai priminti ir padovanoti atšvaitą ir palinkėti sėkmės!
Žurnalistai,bent švenčių laikotarpį susiturėkit nuo grąsinančių straipsnių(gal atlygį nesumažins?)
Gražių Šventų Kalėdų ir Naujųjų Metų!