Rasa (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) portalui tv3.lt piktinosi, kad eilėje operacijai jau greit stovės metus, ir tai – dar ne pabaiga.
Eilėje operacijai – jau arti metų
Moteris pasakojo, kad dar pernai balandžio mėnesį Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (RVUL) paskyrus stipinkaulio osteotomijos operaciją, panašu, eilėje ji stovės dar ne vieną mėnesį.
„Nebegaliu daugiau tylėti. Mūsų valdžios atstovai giriasi, kaip mažėja eilės pas specialistus. Noriu pasidalinti savo patirtimi. 2023 m. gruodžio mėnesį gavau siuntimą pas plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoją. Ne šiaip sau – dėl didelių rankos skausmų. Ir, valio, – kitų metų balandžio pabaigoje aš pas jį pakliuvau“, – dėstė Rasa.
Kaip teigė ji, apžiūrėjęs ir atlikęs tyrimus gydytojas pasakė, kad reikalinga operacija ir užrašė moterį į eilę.
„Šių metų sausį paskambinau paklausti, kada tikėtis operacijos. Atsakymas – po 3–4 mėn. Bet kažkas nedavė ramybės, vasario 12 d. paskambinau vėl, atsakymas buvo – po 8–9 mėnesių!
Tai kaip suprasti? Tokiais tempais ir per visą gyvenimą nesulauksiu operacijos. O skausmus kenčiu kiekvieną dieną, dirbti kokybiškai negaliu. Ir ką tokiu atveju daryti?“ – nusivylimo neslėpė vilnietė.
Planinės operacijos turi būti atliktos per 60 dienų
Paklausta, ar tokia situacija atrodo normali, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patikino, kad planines operacijas pacientai turėtų gauti per 60 dienų.
„Asmens sveikatos priežiūros įstaigos turi suteikti planines stacionarines, dienos stacionaro ar dienos chirurgijos paslaugas per ne ilgesnį nei 60 kalendorinių dienų terminą. Operacijos datą nustato pacientą konsultavęs gydytojas, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę ir atliktus tyrimus ir kt. ypatumus.
„Tai kaip suprasti? Tokiais tempais ir per visą gyvenimą nesulauksiu operacijos. O skausmus kenčiu kiekvieną dieną, dirbti kokybiškai negaliu“, – skundėsi pacientė.
Visa informacija apie paciento gydymą, diagnozę ir būklę yra konfidenciali, todėl ministerija negali komentuoti konkretaus atvejo“, – rašoma portalui tv3.lt atsiųstame atsakyme.
SAM pažymėjo, jog jei pacientas mano, kad jo teisės buvo pažeistos, jis turi teisę pateikti skundą gydymo įstaigai, kuri privalo jį išnagrinėti ir atsakymą pateikti per 20 darbo dienų.
Jei skundo nagrinėjimo rezultatai paciento netenkina, jis gali kreiptis:
- Į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos – dėl sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo ir kokybės;
- Į Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos – dėl privalomojo sveikatos draudimo klausimų;
- Į Lietuvos bioetikos komitetą – dėl paslaugų atitikties bioetikos reikalavimams.
„Taigi, dėl planinės operacijos atidėjimo, pacientė pirmiausia turėtų kreiptis į gydymo įstaigą ir išsiaiškinti, atidėjimą sąlygojusias aplinkybes“, – nurodo SAM specialistai.
Operaciją gali atlikti ne kiekvienas
RVUL tuo metu paaiškino, kad stipinkaulio osteotomijos operaciją gali atlikti ne kiekvienas gydytojas, dėl to jos laukti prireikia.
„Tai yra planinė vidutinės apimties operacija, kurią atlikti gali ne kiekvienas gydytojas ortopedas traumatologas – reikalingi specialūs įgūdžiai ir patirtis.
Operuoti nedelsiant nebūtina, nebent gydytojas nuspręstų kitaip. Situaciją reikėtų vertinti kiekvienu atveju individualiai ir atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę bei gretutines ligas“, – administracijos komentarą perdavė ligoninės atstovė Dalia Smagurauskaitė.
Pažymima, kad RVUL yra didžiausias šalies Ortopedijos ir traumatologijos centras, į kurį pacientai atvažiuoja iš visos Lietuvos, todėl įvykdyti 60 dienų reikalavimą planinėms operacijoms įmanoma ne visais atvejais:
„Taip yra ir dėl didelio pacientų skaičiaus, pacientų pageidavimo operuotis tik pas konkretų specialistą, ir ypač riboto kai kurias specifines operacijas galinčių atlikti specialistų skaičiaus. Tačiau RVUL daro viską, kad laukimo eilės trumpėtų, o paslaugų kokybė kiltų.“
Portalas tv3.lt primena, kad, be kita ko, eilės pas specialistus susidaro ir dėl ligonių kasų skiriamų kvotų atitinkamoms paslaugoms.
„Tai yra planinė vidutinės apimties operacija, kurią atlikti gali ne kiekvienas gydytojas ortopedas traumatologas – reikalingi specialūs įgūdžiai ir patirtis“, – nurodė ligoninė.
RVUL taip pat patikino, kad operacijų laukimo trukmė visose didžiosiose Lietuvos ligoninėse yra panaši ir ligoninė šiuo požiūriu bendrame kontekste ilgesnėmis eilėmis neišsiskiria.
„Operacijos laukimo laikas priklauso nuo operacijos pobūdžio, pasirinkto operuojančio gydytojo darbo krūvio ir paklausos, pacientų kiekio. Tos pačios operacijos pas vieną specialistą gali tekti laukti ilgiau nei pas kitą, todėl visiems pacientams suteikiame galimybę pasirinkti tą specialistą, pas kurį laukimo eilė yra trumpesnė.
Tokia galimybė buvo pasiūlyta ir šiuo atveju. Be to, eilėje esantys pacientai atėjus jų eilei ne visada sutinka operuotis – tokiais atvejais į jų vietą siūlomi toliau eilėje laukiantys pacientai. Taigi yra galimybė, kad laukimo laikas eigoje sutrumpės“, – komentavo įstaiga.
Ji pridūrė, kad nors infrastruktūra ir darbuotojų skaičius liko mažai pasikeitęs, pastaraisiais metais ligoninėje atliekama daugiau operacijų: „Iš viso per 2024 m. atlikome 25 tūkstančius operacijų, 900 operacijų daugiau nei 2023 m.. Lyginant 5 metų statistiką – operacijų kiekis nuo 2019 m. išaugo net 2800.“
Naujoji valdžia žada skaidrinti sistemą
Portalas tv3.lt primena, kad naujoji SAM vadovybė žada imtis įvairių priemonių eilėms mažinti – tiek skaidrinti pacientų registracijos sistemą, tiek sudaryti galimybę tam tikriems pacientams pas medikus patekti greičiau.
Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Jelenos Čelutkienės, eilių mažinimas – vienas svarbiausių programos prioritetų.
„Matome daug veiksmų, kurie turi būti įgyvendinti. Jie priklauso nuo specifinių eilių, nes yra įvairioms priežastys joms. Vienas globalių dalykų – pacientų registracijos skaidrumas.
Tą žadame užtikrinti ir sieksime, kad pacientų registracija į gydytojų vizitus būtų 90 proc. matoma, prieinama, dėl to atsiras galimybės reguliuoti ir mažinti eiles“, – neseniai kalbėjo ji Seimo Sveikatos reikalų komitete.
Pasak jos, eilės turi būti tvarkomos tiek kalbant apie tai, kiek jos yra matomos, tiek pakankamo specialistų skaičiaus užtikrinimą: „Kalbant apie ambulatorine konsultacijas, kas didžiajai visuomenės daliai kelia didelių problemų, manome, kad įpareigojimas parodyti tikrąją eilę, kurios šiandien nematome, turės labai didelės reikšmės – tiek eilių pajudėjimui, atskaitomybei ir galimybei reguliuoti eiles.“
Portalas tv3.lt primena, kad jau skelbta, jog gydymo įstaigas norima įpareigoti skelbti keturių mėnesių medikų darbo grafikus. „Įpareigojimą pateikti keturių mėnesių talonus, manau, turėsime greitu metu – 2–3 mėnesių laikotarpiu. O kontrolės mechanizmai galės atsirasti kiek vėliau – nuo kitų metų pradžios“, – pridūrė viceministrė.
Ji atkreipė dėmesį, kad taip pat labai svarbus pacientų srautų diferencijavimas. Tai turi būti padaryta atsižvelgiant į pacientų rizikas: „Kai kurie pacientai turi patekti greitai ir turime tam pavyzdžių, priklausomai nuo būklės ypatumo, specifikos ir priežiūros poreikio greitumo.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!