Sveikatos apsaugos ministerija atšauna, kad registruojantis internetu neva vizitą galima gauti greičiau.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Vilnietei Eglei gydytojai dėl apgamo rekomenduoja pasitikrinti kas pusmetį, mat odos darinį būtina stebėti. Tačiau Santaros klinikų Dermatovenerologijos centre pabandžiusi užsiregistruoti vizitui, moteris apstulbo.
„Man buvo pasakyta, kad eilė yra pusantrų metų ir aš pati eilėj esu 2 tūkstančiai devyni šimtai kažkelinta“, – dalijasi vilnietė Eglė.
Ir išties, TV3 žurnalistai patys įsitikino, kad vizito bent artimiausius metus ten galima nesitikėti. Žurnalistei pabandžius užsiregistruoti vizitui į Santaros klinikas, artimiausia vieta buvo pasiūlyta po pusantrų metų.
Kad situacija išties sudėtinga, norint užsiregistruoti pas odos specialistą Santaros klinikose, patvirtina ir nutįsusios eilės vykdant prevencinę patikrą. Dar gegužę žmonės nemokamai pasitikrinti dėl melanomos laukė eilėse prie Vilniaus savivaldybės po kelias valandas.
Priežastis – specialistų trūkumas
Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas Tadas Raudonis sako, kad problema išties didžiulė. Tikina, kad pagrindinė milžiniškų eilių priežastis – specialistų trūkumas.
„Lietuvoje dirbantys 200 su virš gydytojų dermatologų nėra pajėgūs aptarnauti visą Lietuvos populiaciją“, – teigia Dermatovenerologijos centro vadovas Tadas Raudonis.
Sveikatos apsaugos viceministras tikina, kad ministerija specialistų problemą jau sprendžia – ruoš daugiau trūkstamų rezidentų. Tiesa, juos pilnai paruošti gali užtrukti iki septynerių metų, o eilės per tą laiką tik didės.
„Truputėlį keitėm apskritai valstybės politiką, kaip yra rengiami rezidentai, kad būtų tas didesnis prioritetas ir būtų labiau atsižvelgiama į tų specialistų, kurių trūksta“, – tikina sveikatos apsaugos viceministras Edgaras Diržius.
Milžiniškos eilės pas dermatovenerologus – visoje Lietuvoje. Sveikatos apsaugos ministerija, siekiant išvengti eilių, nurodo registruotis ne telefonu, o naudojantis išankstine pacientų registravimo sistema – e.Sveikata. Sako, laukti teks vos kelias dienas.
„Tos eilės pas dermatovenerologą pakliūti yra dienų skaičiuojamos atstumais“, – tikina E. Diržius.
Siūlo įdarbinti šeimos gydytojus
TV3 žurnalistai pabandė rasti laisvų vietų artimiausiam vizitui pas odos gydytoją ir Santaros klinikų Dermatovenerologijos centre, ir kitose Vilniaus miesto gydymo įstaigose. Visgi, nei vienos laisvos vietos neatsirado. Vizitą galima gauti tik privačiose klinikose, kad ir po kelių dienų. Tiesa, tokios konsultacijos kainuoja apie 100 eurų.
Visgi mokėti didžiulius pinigus ar laukti metus sau gali leisti ne kiekvienas, tad kai kurie pacientai stengiasi gauti siuntimą iš gydytojų.
„Pacientai, kurie turi siuntimą iš kito specialisto ar šeimos gydytojo, tai pat patenka greičiau – per 1–3 mėnesius“, – aiškina Tadas Raudonis.
Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas svarsto, kaip būtų galima spręsti tokią eilių problemą ir siūlo įdarbinti šeimos gydytojus.
„Dalis šitos darinių apžiūros turėtų būti deleguojama šeimos gydytojams. Turime pradedamą projektą su registrų centru, kuriuo ir sieksime skatinti mokyti šeimos gydytojus vertinti odos darinius“, – kalba dermatovenerologas Tadas Raudonis.
Planuoja nuotolines apžiūras
Tiesa, sveikatos apsaugos viceministras prabyla ir apie kitokius planus – iki 2025 m. planuoja konsultacijas, kurių metų gydytojai apžiūrėtų apgamus nuotoliniu būdu.
„Padės aptikti, kad kažkas negerai ir nereikės tiems visiems žmonėms, kuriems patikra būtų reikalinga, gyvai eiti, registruotis, žiūrėti pas gydytoją, sėdėti. Jeigu jam kils tik menkiausias įtarimas, kviesis atvykti papildomam įvertinimui“, – aiškina sveikatos apsaugos viceministras.
Vien pernai, Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, melanoma susirgo 491 lietuvis, o tai – 14 procentų daugiau nei užpernai. Dažniausiai ši klastinga liga diagnozuojama moterims.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.