varpas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „varpas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „varpas“.
Antanas Smetona apie „Tautišką giesmę“: ilgiau nei himnas tai buvo protesto forma
Daugiau nei šimtmetį lietuvių širdyse nugulusi „Tautiška giesmė“, nors ir jauna, lyginant su kitų šalių himnais, bet ypatinga. Svarbu tai, kad kur kas ilgiau nei pats gyvuoja, himnas buvo uždraustas, žmonės už jo giedojimą persekioti, todėl „Tautiška giesmė“ žmonių lūpose įgavo protesto formą. Portalas tv3.lt su Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto docentu, kalbininku Antanu Smetona pasikalbėjo apie tai, kuo ypatingas dar XIX a. sukurtas Lietuvos himnas.
Ypatinga tradicija Panevėžiuko bendruomenėje: varpų gaudesys dažną sustabdo net gatvėje
Pakaunėje gyvuojančio Panevėžiuko bendruomenė kiekvieną vakarą dabar pasitinka varpo dūžiais. Jie priverčia žmones stabtelėti ir susimąstyti. Tai šiame kaime vyksta nuo pat karantino pradžios. Taip skambinant kviesti žmones susitelkimui paragintos visos Lietuvos bažnyčios, tačiau ne visos tai daro. O štai Panevėžiuke šios iniciatyvos ėmėsi jaunas vaikinas.
Zubovų dvaro paslaptys kraštotyrininko Viliaus Purono akimis
Kiekvienas besidomintis Šiaulių miesto istorija privalo gyvai apžiūrėti Zubovų vasaros rezidenciją – vieną seniausių išlikusių pastatų Šiauliuose. XIX a. iškilęs ankstyvojo klasicizmo statinys yra svarbus grafų Zubovų giminės palikimas. Šalimais taip pat išlikęs senasis parkas bei kaštonų alėja. Kas slypi už šio dvaro sienų, skaitytojams pasakoja dizaineris, kraštotyrininkas Vilius Puronas.
Tautinė lietuvių tapatybė: kaip netapti Šiaurės Korėja?
1918 metų vasario 16 diena yra viena svarbiausių Lietuvos istorijos datų. Tada 20 Nepriklausomybės akto signatarų pasirašė dokumentą, kuris nurodo, kad yra atsižadama nuo visų valstybinių ryšių su kitomis šalimis.
Istorikas: parodykite nors vieną kitą valstybę, kuri iš naujo kėlėsi net tris kartus
Mindaugas LAURINAITIS Istorikas Šiaulių universiteto profesorius Arūnas Gumuliauskas sako, kad Vasario 16-oji yra tarsi Lietuvos gimtadienis, kurį kaip gimtadienį reikėtų ir švęsti. Lietuvos istorija paženklinta karų ir okupacijų, tačiau net tris kartus lietuviai vis iš naujo kėlėsi. „Parodykite nors vieną kitą tokią valstybę“, - ragina istorikas.
Minime V. Kudirkos gimimo ir „Tautiškos giesmės“ sukūrimo metines
2013 m. gruodžio 6 d., penktadienį, 13 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Vinco Kudirkos muziejuje, Kudirkos Naumiestyje (V. Kudirkos g. 29), vyks Vinco Kudirkos 155-ųjų gimimo ir „Tautiškos giesmės“ sukūrimo 115-ųjų metinių paminėjimas. Meninę programą atliks Vinco Kudirkos gimnazijos moksleiviai. Vincas Kudirka gimė 1858 m. gruodžio 31 d. Paežeriuose, Vilkaviškio apskrityje. V. Kudirkos asmenybė turėjo ypatingą reikšmę XIX a. pabaigoje kilusiam lietuvių tautiniam atgimimui.
10 pačių įdomiausių ir galbūt netikėčiausių faktų apie nusipelniusius Lietuvos gydytojus
Paminklais, memorialinėmis lentomis ir kitais atminimo ženklais įamžinta įvairių Lietuvos gydytojų kartų profesinė ir visuomeninė veikla, siekiai gerinti šalies sveikatos apsaugą. Tokių paminklų mūsų šalyje galima suskaičiuoti šimtus, tačiau retas Lietuvos pilietis žino, už kokius nuopelnus jie skirti šiems gydytojams.
Šakių rajone iš koplyčios pavogtas XIX amžiaus varpas
Šakių rajone iš koplyčios pavogtas žalvarinis XIX amžiaus varpas.
Anot Policijos departamento pranešimo, vagystė Gražiškių kaime pastebėta Vėlinių dieną. Varpas iš koplyčios pavogtas, išstūmus antrojo aukšto medines dureles.
Pastate nebuvo įrengta apsaugos sistema. Nuostolis nustatinėjamas.
Varpą Eliją laiko tik Dievo pirštelis
Linkuvos (Pakruojo r.) bažnyčios varpinės didysis varpas Elijas nukrito ir jau beveik pusmetį guli ant sutrešusios sijos. Po toną sveriančiu Eliju beveik kasdien praeina varpininkė, kad, palypėjusi siūbuojančiais laipteliais, paskambintų mažuoju varpu. Įspūdis – varpą Eliją pats Dievas piršteliu prilaiko.
Ragainė – artimas užsienis?
Iki XIX a. ketvirtojo dešimtmečio, kol nutiestas naujas plentas į Tilžę, Ragainė buvo artimiausias Tauragei užsienio miestas. Ragainiškiai irgi dažnai lankydavosi Tauragėje – greičiausiai pasiekiamame LDK miestelyje – prekybos ir kitais reikalais. Nuo XVI a. iki XIX a. pradžios, bent tris šimtmečius, Tauragę ir Ragainę jungė išties glaudūs ryšiai. To pakaktų teiginiui, kad prisiminti šio miesto istoriją verta.
REKLAMA
REKLAMA
Bus minimas Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos 70-metis
Šeštadienį Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovėje bus minimas Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos 70-metis.
Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga įkurta 1940 m. Joje susibūrę liberalai ir tautininkai priešinosi iš pradžių sovietų, vėliau ir vokiečių okupacijoms, siekė atkurti Lietuvos valstybės nepriklausomybę, leido laikraščius „Laisvės kovotojas“, „Varpas“.
Sąjungos vadovybė rūpinosi sukurti visą Lietuvą apimantį sąjungos tinklą.
Profsąjungos ragino valdžią netarnauti oligarchams
Šeštadienį vidurdienį protesto akciją surengusios profsąjungos ir nevyriausybinės organizacijos valdžią reikalavo naikinti LEO LT, nedidinti „Sodros“ mokesčio ir netarnauti oligarchams bei ginti visuomenės interesus.
Gedulo ir vilties dienos išvakarėse surengtoje protesto akcijoje buvo pagerbtos ir stalininės deportacijos aukos bei įspėjama valdžia, kad dabartiniai jos veiksmai taip pat ištremia lietuvius - verčia važiuoti iš šalies bei geresnio gyvenimo ieškoti svetur.
Atstovauti politikams mitinge bus laukiama tik Dalia Grybauskaitė
Garbę atstovauti valdžiai Gedulo ir vilties dienos išvakarėse, birželio 13-ąją, rengiame mitinge didžiausios šalies profesinės sąjungos kol kas suteikia tik išrinktajai prezidentei Daliai Grybauskaitei.
Antradienį Vilniaus savivaldybei įteiktas pranešimas dėl rengiamo mitingo prie Vyriausybės rūmų ir prie paminklo Tautinės giesmės kūrėjui Vincui Kudirkai.
V.Kudirkos skulptūra pakeliui į liejyklą
Užtrukę Lietuvos himno autoriaus Vinco Kudirkos skulptūros kūrimo darbai pajudėjo -menininkas Arūnas Sakalauskas tikina, kad putoplaste skulptūros formos jau yra, o kovo pradžioje ji bus atiduota į liejyklą.
„Šią savaitę - gal ne, kitą savaitę, bet jau atiduodu (skulptūrą - BNS) į tą liejyklą. Mat liejykla dabar užimta ir mes pačioje kovo pradžioje susitarėme, kad jau pradėsime lieti“, - BNS sakė skulptorius A.Sakalauskas.
Apie istorinę sąmonę
„Važinėdamas šią vasarą po Lietuvą, užtėmijau, kad piemenukai (paleisti ant vasaros iš pirmamokslinyčių mokintiniai1) stengiasi kaip įmanydami kalbėti tarp savęs maskoliškai ir noriai rašinėja ant sienų ir tvorų maskoliškai taipgi, bet tokius žodžius, kuriuos galima išgirsti vien tikt nuo maskoliškų kareivių. Tėvai, nesuprasdami nieko, džiaugiasi, kad jų vaikeliai „mokinti“, nes jau moka ir kalbėti kitoniškai, ir da rašyti.
9 gramai į širdį – palauk, nekviesk...
„Aš ne rašytojas. Statybininkas“, - taip visai be jokios ironijos prisistatė jau antrąją serijos „Pūtėme prieš vėją“ dalį „Sukilimas“ išleidęs Edvardas Burokas. Ištisus dešimtmečius dirbęs lageriuose, kalėjęs Vladimiro kalėjime, kūrėjas sako, kad ir dabar gyvena vien tuo. Tik šįkart rankose ne granatos. Plunksna.
Surakintos buvo tik rankos „Ne tokie buvome, kad sugaudyti į lagerius laikytume save atlikusiais pareigą Tėvynei.
Kauniečiai susitiko su režisieriumi A.Stoniu
Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje spalio 22 d. svečiavosi Nacionalinės premijos laureatas, filmų autorius, režisierius Audrius Stonys.
Salė pasitiko režisierių džiaugsmingais šūksniais ir garsiais aplodismentais. Gausiai susirinkę autoriaus gerbėjai ir kiti smalsautojai norėjo iš arčiau susipažinti su garsiu šiuolaikinio Lietuvos kino kūrėju.
Ketverius metus kuriamą paminklą V. Kudirkai tikimasi atidengti gegužę
Lietuvos himno autoriaus Vinco Kudirkos paminklą Vilniuje, kurio kūrėjai paaiškėjo prieš ketverius metus, o baigtas jis turėjo būti 2006-aisiais, dabar tikimasi atidengti 2009-ųjų gegužę.
Sostinės savivaldybė pranešė, jog pavasarį turėtų būti baigtas visas V.Kudirkos paminklo projektas - ir jau įrengto fontano apšvietimo sistema, ir bronzinė skulptūra ant jau sumontuoto pjedestalo.
Paskutinis „Kaukių balius“ – chorvedžio A. Krogerto atminimui
Lietuvos operos ir baleto teatre spalio 18 dieną paskutinį kartą bus rodomas G. Verdi operos „Kaukių balius“ spektaklis. Jį teatras skiria ilgamečio choro vadovo Adolfo Krogerto (1928-1988) gimimo 80-mečio sukakčiai paminėti.
„Sidabrinė gervė“: geriausias vaidybinis filmas – K. Buožytės „Kolekcionierė“
Lietuvos kino ir televizijos kūrėjams ketvirtadienį pirmą kartą įteikti „Sidabrinės gervės“ apdovanojimai.
Lietuvos nacionaliniame dramos teatre vykusioje ceremonijoje paaiškėjo keturiolikos pasidabruotų gervės statulėlių laureatai.
„Sidabrinės gervės“ komisija nesutinka su kino garso kūrėjų kritika
Pirmųjų Lietuvos kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ vertinimo komisija įvertino Garso gildijos pareikštus priekaištus dėl „Geriausio garso“ kategorijos nominacijos ir paskelbė savo atsakymą.
„Geriausio garso“ nominantai „Sidabrinės gervės“ apdovanojimų ceremonijoje nedalyvaus
Antradienį, gegužės 27 d., kino garso kūrėjai Artūras Pugačiauskas, Viktoras Juzonis, Jonas Maksvytis, Andrius Mamontovas ir Vytautas Žekonis, nominuoti „Sidabrinės gervės“ apdovanojimams už geriausią garsą, išplatino pareiškimą, kuriame išreiškė savo abejones dėl apdovanojimų komisijos kompetencijos šioje nominacijoje ir pareiškė apdovanojimų ceremonijoje nedalyvausiantys.
Paskelbti Lietuvos kino apdovanojimų nominantai
Ketvirtadienį Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje vykusiame renginyje buvo paskelbti pretendentai į kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ apdovanojimus.
Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena paminėta Biržų tvirtovės rūmuose
Gegužės 7 dieną Lietuvos žurnalistų sąjunga kartu su Biržų rajono savivaldybe Biržų tvirtovės rūmų salėje surengė Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos, žurnalistų profesinės šventės, minėjimą. Šventinį renginį vedė Juozas Šalkauskas, pradėjęs šventę Bernardo Brazdžionio eilėmis apie lietuvišką žodį.
„Skalvija“ pristato šiandienos lietuvių kino dokumentiką
Vilniuje esantis „Skalvijos“ kino centras visiems dokumentikos mėgėjams vasario mėnesį suteiks progą dar kartą išvysti naujausius lietuvių režisierių darbus.
Audrius Stonys skaitys paskaitą Satyajit Ray Institute Kalkutoje
Sausio 7-14 dienomis dokumentinio kino režisierius Audrius Stonys yra pakviestas dalyvauti Indijoje, Kalkutoje vyksiančiame Azijos Dokumentikos Forume „Docedge’8“.Forumo metu Audrius Stonys skaitys paskaitą Satyajit Ray Kino ir televizijos Institute.Forumo tikslas sukurti platformą Azijos politinės-socialinės realybės analizei dokumentiniame kine, bei pristatyti kino kalbos galimybes ir įdomiausias pasaulinės dokumentikos tendencijas.
„Skalvijoje“ – naujausio A. Stonio dokumentinio filmo premjera
Lapkričio 8 dieną 20.00 ir 21.30val. „Skalvijos“ kino centre įvyks režisieriaus Audriaus Stonio naujo dokumentinio filmo „Varpas“ premjera.Sekdama vienos legendos pėdsakais, filmavimo grupė ir narų komanda leidosi paieškų ekspedicijon. Vieno skaidriausio ir paslaptingiausio Lietuvos ežero dugne jau keli šimtmečiai guli paskendęs varpas, atsiliepiantis iš gelmės...Filmą sukūrė „Studija 2“ bendradarbiaudama su Ekstremalaus nardymo klubu ir Lietuvos nacionaline televizija.
Gediminas Kulikauskas: Kontrabandos karai XIX a. Lietuvoje
„Trys vežimai, lydimi septyniasdešimties valstiečių, sumušė pasienio sargybą ir perėjo sieną“, – šitaip apie 1831 m. įvykius Raseinių apskrityje savo vadovybei pranešė carinės Rusijos muitininkai.
Sostinės Savivaldybės aikštė taps V. Kudirkos
Sostinės centre esančios Savivaldybės aikštės pavadinimas bus keičiamas į Vinco Kudirkos. Tokiam siūlymui pritarė Vilniaus miesto taryba, pranešė sostinės savivaldybė.Pasak pranešimo, savivaldybės pastatui persikėlus į Konstitucijos prospektą, dabartinis aikštės pavadinimas neteko informatyvumo.V. Kudirkai Savivaldybės aikštėje šiuo metu kyla bronzos ir granito paminklas.XIX amžiuje gyvenęs V. Kudirka buvo prozininkas, poetas, publicistas, vienas iš lietuvių tautinio sąjūdžio ideologų.