osvaldas rukšėnas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „osvaldas rukšėnas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „osvaldas rukšėnas“.
Rūko, geria, bet gyvena ilgai, o sveikuolis „užsilenkia“ nuo ligų: nuo ko priklauso, kaip greitai senstame?
Kad ir kaip uoliai šiais laikais vaikomasi ilgaamžiškumo – kiek įmanoma sveikesnio ir ilgesnio gyvenimo – idėjos, mokslininkai konstatuoja, jog nuo senatvės nepabėgsi. Tiesa, vieni sensta greičiau, kiti be didesnių pastangų džiaugiasi ilga jaunyste. Kodėl taip yra?
Smegenis tyrinėjantis Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro neuromokslininkas prof.
Moterys ir vyrai – vienodi? Smegenys rodo kitaip: štai kodėl moterys skiria daugiau spalvų, o vyrai rečiau serga Alzheimeriu
Nors žmogaus teisių gynėjai teigia, kad socialiniu požiūriu moterys ir vyrai yra lygūs, mokslininkai pažymi, kad biologiškai vyrai ir moterys skiriasi, o tai pirmiausia atsispindi smegenyse. Tačiau skirtumai nereiškia, kad kažkuri lytis yra geresnė už kitą – vienos savybės geriau išreikštos vienoje lytyje, kitos – kitoje, sako neuromokslininkas prof. Osvaldas Rukšėnas.
Mokslininkas atsakė, kuo skiriasi vyrų ir moterų smegenys: gera žinia – senėjant blogėja ne viskas
Sulaukus 30–35 m. smegenyse jau fiksuojami su senėjimu susiję procesai, tačiau kai kurios funkcijos gali ir pagerėti. „Pavyzdžiui, kalbiniai gebėjimai arba nemažėja, arba net ir stiprėja. Laikui bėgant, žmogus įgauna daugiau gyvenimiškos patirties, todėl plečiasi ir žodynas“, – sako Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro neuromokslininkas prof. Osvaldas Rukšėnas.
Kokią neuronų klaidą nusikaltėliams visada atleistų neurobiologai?
Lietuvos mokslų akademijos (LMA) paruoštame trumpame mokslo populiarinimo vaizdo reportaže „Smegenų architektūra. Ant klaidos ribos“ pasakojama, kaip žmogaus smegenys priima sprendimus. Biomedicinos mokslų srityje už tyrimus nervų sistemos veiklos tyrimus 2012 metais apdovanoti Vilniaus universiteto mokslininkai Aidas Alaburda ir Osvaldas Rukšėnas vaizdo reportaže pasakoja, kodėl neuronai gali klysti ir kaip tai apsaugo nuo pavojų.
Iš neuronų – apie mūsų mintis ir moralę?
Pasak prof. Osvaldo Rukšėno, smegenų veikla yra tokia sudėtinga, kad kuo daugiau sužinai, tuo daugiau klausimų iškyla.
„Vegetarams ateina juodos dienos“, - juokavo Vilniaus universiteto profesorius dr. Osvaldas Rukšėnas, turėdamas omenyje pastarąjį dešimtmetį mokslo pasaulyje įvykusią kone revoliuciją, kai buvo nustatyta, kad augalai, kaip ir gyvūnai, generuoja elektrinius potencialus, valdančius juose įvairius procesus.