nobelio premija
Nobelio taikos premija
Tai prestižinis apdovanojimas, skiriamas asmenims, organizacijoms ar judėjimams už ypatingus nuopelnus siekiant taikos, sprendžiant konfliktus ar skatinant dialogą tarp tautų. Ši premija buvo įsteigta Alfredo Nobelio, žinomo išradėjo ir filantropo, testamentu. Ji įteikiama kasmet Norvegijos sostinėje Osle, vadovaujantis Nobelio komiteto sprendimu. Laureatai pagerbiami už reikšmingą indėlį į tarptautinę santarvę, žmogaus teisių gynimą, nusiginklavimą ar kitas iniciatyvas, skatinančias taiką pasaulyje.
Nobelio taikos premijos laureatai ragina eliminuoti branduolinį ginklą
Japonijoje atominės bombos sprogimus išgyvenusių žmonių organizacija „Nihon Hidankyo“ antradienį, kai jos atstovams Osle buvo įteikta Nobelio taikos premija, pasisakė už branduolinių ginklų išnaikinimą.
Nobelio taikos premiją Osle atsiims atominę bombą išgyvenę japonai
Šių metų Nobelio taikos premija antradienį bus įteikta Japonijos žmonių, išgyvenusių atomines bombas, organizacijai „Nihon Hidankyo“, kuri pasisako prieš ginklus, keliančius grėsmę net ir praėjus 80-čiai metų po Hirosimos ir Nagasakio bombardavimo.
Trys „Nihon Hidankyo“ pirmininkai atsiims prestižinį apdovanojimą per ceremoniją, kuri prasidės 13 val. (14 val. Lietuvos laiku) Oslo rotušėje.
Nobelio ekonomikos premija – mokslininkams, padėjusiems suprasti tautų gerovės skirtumus
Šių metų Nobelio ekonomikos premija atiteko JAV dirbantiems Daronui Acemoglu (Daronui Adžemohlui), Simonui Johnsonui (Saimonui Džonsonui) ir Jamesui A. Robinsonui (Džeimsui A. Robinsonui) „už tyrimus apie tai, kaip formuojasi institucijos ir daro įtaką gerovei“, pirmadienį paskelbė premiją skiriantis komitetas.
„Jie padėjo mums suprasti tautų gerovės skirtumus“, – nurodoma komiteto pranešime žiniasklaidai.
Laureatai gaus po aukso medalį, diplomą ir pasidalins 11 mln.
Nobelio taikos premija – japonų organizacijai, pasisakančiai prieš branduolinius ginklus
Šių metų Nobelio taikos premija atiteko Japonijos organizacijai „Nihon Hidankyo“, penktadienį paskelbė Nobelio komitetas.
Šiam judėjimui, vienijančiam branduolinių bombų sprogimus Hirošimoje ir Nagasakyje išgyvenusius žmones, taikos premija paskirta už „pastangas sukurti pasaulį be branduolinių ginklų ir už tai, kad jie įrodė, jog branduoliniai ginklai daugiau niekada neturi būti naudojami“, nurodė komitetas.
2024-ųjų Nobelio literatūros premija paskirta Pietų Korėjos autorei Han Kang
2024 metų Nobelio literatūros premija buvo paskirta Pietų Korėjos autorei Han Kang „už intensyvią poetišką prozą, kurioje susiduriama su istorinėmis traumomis ir atskleidžiamas žmogaus gyvenimo trapumas“, ketvirtadienį pranešė Švedijos akademija.
Laureatė gaus aukso medalį, diplomą ir 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) piniginę premiją.
Han Kang yra pirmoji Pietų Korėjos rašytoja, pelniusi Nobelio literatūros premiją.
Nobelio chemijos premiją pasidalijo JAV ir JK mokslininkai
Šių metų Nobelio chemijos premija paskirta Davidui Bakeriui iš JAV už kompiuterinį baltymų projektavimą bei Jungtinės Karalystėje dirbantiems Demisui Hassabi ir Johnui M. Jumperiui už baltymų struktūros nuspėjimą, trečiadienį paskelbė Švedijos karališkoji mokslų akademija.
Laureatai gaus po aukso medalį, diplomą ir pasidalins 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) piniginę premiją.
Nobelio fizikos premija skirta mokslininkams už atradimus, įgalinančius mašininį mokymąsi
Šių metų Nobelio fizikos premija paskirta JAV mokslininkui Johnui J. Hopfieldui ir Geoffrey E. Hintonui Hintonui iš Kanados už atradimus ir išradimus, įgalinančius mašininį mokymąsi naudojant dirbtinius neuronų tinklus, antradienį paskelbė Švedijos karališkoji mokslų akademija.
Laureatai gaus po aukso medalį, diplomą ir pasidalins 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) piniginę premiją.
Genetikas paaiškino, už ką šiemet paskirta Nobelio premija: galėtų sustabdyti ne tik ligas, bet ir virusus
Šį pirmadienį Stokholme veikiančiame Karolio institute Nobelio komitetas pradėjo 2024 m. Nobelio premijų sezoną. Nobelio medicinos premija šiemet paskirta amerikiečiams prof. Victorui Ambrosui ir prof. Gary Ruvkunui už mikro-RNR atradimą ir jos vaidmens potranskripciniame genų reguliavime nustatymą.
Nobelio medicinos premija paskirta amerikiečiams už mikro-RNR atradimą
Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje paskirta amerikiečiams Victorui Ambrosui ir Gary Ruvkunui už mikro-RNR atradimą ir jos vaidmenį potranskripciniame genų reguliavime, pirmadienį paskelbė Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolio institute.
Volodymyras Zelenskis nominuotas 2024 m. Nobelio taikos premijai
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nominuotas 2024 m. Nobelio taikos premijai, praneša „Reuters“.
Iš viso premijai gauti buvo nominuoti 286 kandidatai.
Favoritai premijai gauti
Tarp favoritų yra JT Palestinos pabėgėlių agentūra (UNRWA), Tarptautinis Teisingumo Teismas ir JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas. Apdovanojimui buvo nominuotas ir popiežius Pranciškus.
REKLAMA
REKLAMA
Įteiktos „Šnobelio“ premijos: įvertintas ir tyrimas apie negyvų žuvų plaukimo gebėjimus
Šių metų humoristinių „Ig Nobelio“ (dar vadinamų „Šnobelio“) premijų laureatais už komiškus mokslo pasiekimus laureatais ketvirtadienį tapo tyrimas, kuriame nagrinėjamos balandžių panaudojimo raketoms valdyti galimybės, ir tyrimas, kuriame vertinami negyvų žuvų plaukimo gebėjimai.
27 Nobelio premijos laureatai reikalauja paleisti visus Baltarusijos politinius kalinius
Atvirame laiške 27 Nobelio premijos laureatai pareikalavo paleisti visus politinius kalinius Baltarusijoje, įskaitant 2022 metų Nobelio taikos premijos laureatą Alesį Bialiackį.
Nobelio premijos laureatai dabartinę padėtį Baltarusijoje vadina humanitarine katastrofa ir ragina nutraukti politines represijas šalyje.
„Per pastaruosius ketverius metus Baltarusijoje daugiau kaip 50 tūkst.
Užtemdytas Navalno mirties Rusijoje vyksta kito karo kritiko Orlovo teismo procesas
Užtemdytas Kremliaus oponento Aleksejaus Navalno mirties Rusijoje prasidėjo naujas teismo procesas prieš kitą karo priešininką – Olegą Orlovą iš Nobelio taikos premiją pelniusios žmogaus teisių gynimo organizacijos „Memorial“, kuri Rusijoje yra uždrausta.
O. Orlovo teismas prasidėjo penktadienį Maskvos Golovinskio apygardos teisme. Šeštadienį jo organizacija pagerbė mirusį žmogaus teisių aktyvistą.
„Aleksejaus Navalno mirtis yra tragedija.
Įkalintos Narges Mohammadi vaikai atsiėmė iraniečių aktyvistei skirtą Nobelio taikos premiją
Norvegijos sostinėje sekmadienį vykusioje ceremonijoje įkalintos Irano aktyvistės Narges Mohammadi vaikai jos vardu atsiėmė šių metų Nobelio taikos premiją.
N. Mohammadi išgarsėjo kaip kovotoja už moterų teises ir demokratiją savo šalyje. Ji taip pat pasisako prieš mirties bausmę.
Skaudi netektis: užgeso Nobelio literatūros premijos laureatės gyvybė
Mirė Nobelio literatūros premijos laureatė Louise Gluck, penktadienį pranešė jos redaktorius Jonathanas Galassi.
Jai buvo 80 metų.
Apie jos mirties priežastį kol kas neskelbiama.
Nobelio ekonomikos premijos laureatė: lyčių nelygybė tebėra opi problema
Šių metų Nobelio ekonomikos premiją gavusi Harvardo universiteto profesorė Claudia Goldin nurodė, kad tai yra svarbus pripažinimas moterims ekonomistėms, studijuojančioms darbo jėgą, tačiau atkreipė dėmesį, kad lyčių nelygybė tebėra opi problema.
Nobelio ekonomikos premija atiteko Harvardo universiteto profesorei Claudiai Goldin
Šių metų Nobelio ekonomikos premija atiteko Harvardo universiteto profesorei Claudiai Goldin (Klaudijai Goldin) už darbus, padėjusius suprasti moterų vaidmenį darbo rinkoje, pirmadienį paskelbė premiją skiriantis komitetas.
Amerikiečių ekonomistė C. Goldin yra trečia moteris, gavusi šį prestižinį apdovanojimą.
„Moterų vaidmens darbo rinkoje supratimas yra svarbus visuomenei.
Iranas smerkia „politinę“ Nobelio taikos premiją
Iranas penktadienį pasmerkė Nobelio komiteto sprendimą Nobelio taikos premiją skirti kalinamai teisių gynėjai Narges Mohammadi, kurį pavadino šališku ir politiniu.
„Atkreipiame dėmesį, kad Nobelio taikos komitetas taikos premiją skyrė asmeniui, kuris buvo nuteistas už daugkartinius įstatymų pažeidimus ir nusikalstamas veikas“, – sakoma užsienio reikalų ministerijos atstovo spaudai Nassero Kanani paskelbtame pareiškime.
„Mes smerkiame šį šališką ir politinį žingsnį“, – pabrėžiama pareiškime.
Nobelio taikos premijos laureatės šeima: tai istorinis momentas Irano kovoje dėl laisvės
Sprendimas Nobelio taikos premiją skirti kalinamai Irano teisių gynėjai Narges Mohammadi yra „istorinis ir gilus momentas Irano kovai už laisvę“, penktadienį teigė jos šeima.
Nobelio taikos premija paskirta Mohammadi už kovą prieš moterų priespaudą Irane
Šių metų Nobelio taikos premija atiteko Narges Mohammadi už jos „kovą prieš moterų priespaudą Irane ir kovą už žmogaus teises ir laisvę visiems“, penktadienį paskelbė Norvegijos Nobelio komitetas.
Laureatė gaus aukso medalį, diplomą ir 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) piniginę premiją.
Šiais metais Norvegijos Nobelio komitetas gavo 351 nominaciją – 259 asmenų ir 92 organizacijų kandidatūras.
2023-iųjų Nobelio literatūros premija paskirta norvegui Jonui Fosse
2023 metų Nobelio literatūros premija buvo paskirta norvegui Jonui Fosse„už inovatyvias pjeses ir prozą, suteikiančią balsą tam, kas neišsakoma“, ketvirtadienį pranešė Švedijos akademija.
Laureatas gaus aukso medalį, diplomą ir 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) piniginę premiją.
Pelnyta premija šokiravo mokslininkę: „Paskutinis mano paskaitos pusvalandis buvo ganėtinai sudėtingas“
Nobelio premijų dalybos tęsiasi. Paskelbti laureatai fizikos srityje. Tai – trys mokslininkai – atofizikai, suteikę žmonijai galimybę tirti procesus atomuose, kurių anskčiau nebuvo įmanoma stebėti.
Vengrų ir austrų mokslininkas Ferencas Krauszas kviečia pasinerti į atosekundžių pasaulį. Tai – itin trumpi šviesos impulsai, skirti elektronų „elgesiui“ įvairiose medžiagose tirti. Atosekundė yra tokia trumpa, kad viena sekundė jų turi tiek, kiek sekundžių būta nuo visatos atsiradimo.
Nobelio premiją skirianti institucija apgailestauja dėl laureatų vardų nutekinimo
Nobelio chemijos premiją skirianti Švedijos karališkoji mokslų akademija trečiadienį atsiprašė už klaidą, dėl kurios švedų žiniasklaidai kelios valandos prieš oficialų laureatų paskelbimą buvo nutekinti jų vardai.
„Tai, žinoma, labai netinkama. Labai apgailestaujame dėl to, kas nutiko“, – spaudos konferencijoje sakė Švedijos karališkosios mokslų akademijos generalinis sekretorius Hansas Ellegrenas.
Nobelio chemijos premija atiteko 3 mokslininkams už kvantinių taškų atradimą ir sintezę
Šių metų Nobelio chemijos premija paskirta JAV dirbantiems mokslininkams Moungi G. Bawendi, Louisui E. Brusui ir Aleksejui I. Jekimovui „už kvantinių taškų atradimą ir sintezę“, trečiadienį paskelbė Švedijos karališkoji mokslų akademija.
Laureatai gaus po aukso medalį, diplomą ir pasidalins 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) piniginę premiją.
Švedų žiniasklaida skelbia apie galimą Nobelio chemijos premijos laureatų nutekinimą
Švedijos žiniasklaida trečiadienį, likus kelioms valandoms iki šių metų Nobelio chemijos premijos laimėtojų paskelbimo, paskelbė apie galimą šių metų laureatų nutekinimą
Nobelio premijų laureatų nutekinimas yra retas reiškinys. Premijas skiriančios akademijos labai stengiasi, kad laimėtojų vardai būtų slepiami iki pat jų paskelbimo akimirkos.
Nobelio fizikos premiją pelnė mokslininkai už metodus elektronų dinamikai materijoje tirti
Šių metų Nobelio fizikos premija paskirta JAV mokslininkui Pierre'ui Agostini, Ferencui Krauszui iš Vokietijos ir Švedijos mokslininkei Anne L'Huillier „už eksperimentinius metodus, kuriais generuojami atosekundiniai šviesos impulsai, skirti elektronų dinamikai materijoje tirti“, antradienį paskelbė Švedijos karališkoji mokslų akademija.
Laureatai gaus po aukso medalį, diplomą ir pasidalins 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) piniginę premiją.
Nobelio medicinos premija skirta už atradimus, leidusius sukurti vakcinas nuo COVID-19
Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje paskirta vengrų biochemikei Katalin Kariko ir amerikiečių imunologui Drew Weissmanui už atradimus, susijusius su nukleozidų bazių modifikacijomis, leidusius sukurti veiksmingas iRNR vakcinas nuo COVID-19, pirmadienį paskelbė Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolio institute.
Kyjivas: sprendimas nekviesti rusų ambasadoriaus į Nobelio ceremoniją – humanizmo pergalė
Ukraina šeštadienį sveikino Nobelio fondo sprendimą atšaukti kvietimą Rusijos ir Baltarusijos ambasadoriams dalyvauti šiemetinėje Nobelio premijų įteikimo ceremonijoje Stokholme.
„Humanizmo pergalė“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas Olehas Nikolenka.
„Dėkojame visiems, kas reikalavo atkurti teisingumą. Esame įsitikinę, kad panašus sprendimas turėtų būti priimtas dėl Rusijos ir Baltarusijos ambasadorių Osle“, – pridūrė jis.
Nobelio komitetas: Rusija bando nutildyti Nobelio taikos premijos laureatą Dmitrijų Muratovą
Nobelio taikos premijos laureatus renkantis Nobelio komitetas šeštadienį pareiškė, kad Rusijos valdžia, įtraukdama garsų žurnalistą Dmitrijų Muratovą į savo „užsienio agentų“ sąrašą, bando jį nutildyti.
„Dmitrijui Muratovui Nobelio taikos premija 2021-aisiais buvo paskirta už jo pastangas skatinti žodžio laisvę, informacijos laisvę ir nepriklausomą žurnalistiką. Liūdna, kad Rusijos valdžia dabar bando jį nutildyti.
Nobelio fondas atšaukė kvietimą Rusijos ambasadoriui į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją
Nobelio fondas, organizuojantis kasmetinę Nobelio premijų įteikimo ceremoniją ir banketą Stokholme, šeštadienį paskelbė atšaukiantis pasipiktinimą sukėlusį savo sprendimą į šiemetinį pokylį pakviesti Rusijos ir Baltarusijos ambasadorius.
„Renkamės pakartoti praėjusių metų išimtį (...) Tai yra, nepakviesti Rusijos, Baltarusijos ir Irano ambasadorių į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme“, – sakoma fondo pareiškime.
Lietuvoje veikianti baltarusių organizacija „Mūsų namai“ nominuota Nobelio taikos premijai
Lietuvoje veikianti Baltarusijos žmogaus teisių organizacija tremtyje „Mūsų namai“ nominuota Nobelio taikos premijai, pirmadienį informavo organizacija.
Apie nominaciją praėjusią savaitę pranešė Tarptautinis taikos biuras.
Pasak pranešimo, „Mūsų namai“ premijai siūlomi už organizacijos vykdomą veiklą, paramą baltarusiams, esantiems šioje šalyje ir Europos Sąjungos valstybėse.
Šiuo metu vyksta visų nominacijai reikalingų dokumentų rengimo procesas.
Nobelio premijos laureatės žinia P. Afrikai: neįsileiskite Putino
Ukrainos Nobelio taikos premijos laureatė trečiadienį paragino Pietų Afrikos Respubliką neleisti Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui dalyvauti rugpjūtį šalyje vyksiančiame BRICS bloko, kurį sudaro Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrika, aukščiausiojo lygio susitikime.
Sulaukęs 88 metų mirė Nobelio premijos laureatas Kenzaburo Oe
Sulaukęs 88 metų mirė Nobelio literatūros premijos laureatas Kenzaburo Oe, pagrindinis liberalų atstovas, gynęs nuskriaustuosius ir kvestionavęs šiuolaikinės visuomenės konformizmą.
„Jis mirė nuo senatvės ankstyvosiomis kovo 3-iosios valandomis“, – pirmadienį pareiškė leidykla „Kodansha“ ir pridūrė, kad laidotuvės, kurias surengė šeima, jau įvyko.
Nobelio taikos premijai pateiktos 305 kandidatūros: tarp jų gali būti ir Navalnas su Thunberg
Norvegijos Nobelio institutas trečiadienį pranešė, kad šių metų Nobelio taikos premijai gauti iš viso pateiktos 305 kandidatūros, tačiau apie šiame sąraše esančius asmenis išsamesnės informacijos nepateikė.
Norvegijos sostinėje Osle įsikūręs institutas savo interneto svetainėje nurodė, kad iš viso nominacijoms gauti buvo pateikta 212 asmenų ir 93 organizacijos, o tai yra mažiau nei 2016-aisiais, kai buvo užregistruoti rekordinis 376 kandidatų skaičius.
Ukraina vėl dominuoja Nobelio taikos premijos laureatų sąraše
Nuo NATO generalinio sekretoriaus iki Ukrainos prezidento – karas Ukrainoje dominuoja tarp iki šiol žinomų pavardžių, kurios iki antradienio turėjo būti pateiktos 2023 metų Nobelio taikos premijai gauti.
Pagal Nobelio statutą komitetui pateiktas kandidatų sąrašas laikomas paslaptyje mažiausiai 50 metų.
Nobelio premijos laureatė tikisi daugiau pastangų tiriant Rusijos karo nusikaltimus
Ukrainos žmogaus teisių advokatė, praėjusiais metais apdovanota Nobelio taikos premija, ketvirtadienį paragino sutelkti daugiau tarptautinės tyrėjų ir teisininkų pagalbos, kad būtų išnagrinėta daugybė karo nusikaltimų bylų nuo to laiko, kai Rusija beveik prieš metus įsiveržė į kaimyninę šalį.
Nobelio taikos premijos laureatė Ressa išteisinta dėl mokesčių vengimo
Nobelio taikos premijos laureatė iš Filipinų Maria Ressa trečiadienį buvo išteisinta dėl vengimo mokėti mokesčius bei dėl daugybės kitų kaltinimų, kuriuos ji ilgą laiką laikė politiškai motyvuotais, ir nuosprendį pavadino „tiesos“ pergale.
Berlynas smerkia politiškai motyvuotą aktyvisto Bialiackio teismo procesą
Vokietija penktadienį pasmerkė Baltarusiją už tai, kad ji teisia įkalintą Nobelio premijos laureatą Alesį Bialiackį ir du jo bendražygius.
Išvakarėse prasidėjęs teismas, A. Bialiackio šalininkų nuomone, yra bandymas susidoroti su jo įkurta pagrindine šalies teisių gynimo grupe „Viasna“.
„Federalinė vyriausybė griežtai smerkia politiškai motyvuotą parodomąjį teismo procesą Baltarusijoje prieš Bialiackį, taip pat Valianciną Stefanovičių bei Uladzį Labkovičių“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pra...
Nobelio taikos premijos laureatė iš Ukrainos: negalima pasiekti taikos „sudedant ginklus“
Nobelio taikos premijos laureatė iš Ukrainos šeštadienį atsiimdama apdovanojimą per ceremoniją Osle pareiškė, kad jos šalis negali pasiekti taikos „sudėdama ginklus“ prieš Rusiją.
„Ukrainos žmonės labiau nei bet kas kitas pasaulyje nori taikos. Tačiau taikos negalima pasiekti užpultai šaliai sudedant ginklus, – sakė Ukrainos „Pilietinių laisvių centro“ (CCL) vadovė Oleksandra Matvijčuk. – Tai būtų ne taika, o okupacija.“
Plataus masto karą prieš Ukrainą Rusija pradėjo vasario 24-ąją.
Nobelio permijos laureatė: Ukrainos karas „neturi diplomatinio sprendimo“
Perspektyvos susiderėti dėl karo Ukrainoje užbaigimo nėra, pareiškė Irina Ščerbakova, padėjusi įkurti Nobelio taikos premiją gavusią Rusijos žmogaus teisių gynimo grupę „Memorial“.
„Esu absoliučiai įsitikinusi, kad nėra diplomatinio sprendimo su [Vladimiro] Putino režimu, kol jis vis dar čia“, – sekmadienį Vokietijos Hamburgo mieste sakė I. Ščerbakova.
Tai ji sakė atsiimdama kitą apdovanojimą už savo daugelio metų darbą kataloguojant stalinizmo nusikaltimus ir ginant teises Rusijoje.
„Viasna“: Nobelio premijos laureatui Bialiackiui gresia įkalinimas dėl „kontrabandos“
Kalinamam baltarusių aktyvistui Alesiui Bialiackiui, vienam iš šių metų Nobelio taikos premijos laureatų, gresia iki 12 metų laisvės atėmimas dėl kaltinimų kontrabanda, pirmadienį pranešė teisių gynimo grupė „Viasna“.
Vienas „Viasna“ įkūrėjų A. Bialiackis ir keli kiti politiniai aktyvistai kaltinami kontrabanda įvežę į Baltarusiją „didelę grynųjų pinigų sumą“, tariamai skirtą opozicijos grupėms finansuoti, sakoma organizacijos pranešime.
Irano ambasadorius nelaukiamas Nobelio premijų iškilmėse – organizatoriai
Irano ambasadorius nebus laukiamas gruodį vyksiančioje Nobelio premijų įteikimo ceremonijoje, penktadienį paskelbė šio iškilmingo renginio organizatoriai, praėjus kelioms dienoms po to, kai analogišką sprendimą priėmė rusų ir baltarusių diplomatų atžvilgiu.
„Atsižvelgiant į rimtą ir aštrėjančią padėtį.
Švedų kraštutinių dešiniųjų lyderis, rusų atstovas nelaukiami Nobelio premijos iškilmėse
Švedijos kraštutinių dešiniųjų partijos, pagrindinės naujosios dešiniųjų vyriausybės sąjungininkės, vadovas yra vienintelis šalies partijų lyderis, nepakviestas į šių metų iškilmingą Nobelio premijos įteikimo ceremoniją, antradienį pranešė organizatoriai.
Jimmie Akessono antiimigracinė ir nacionalistinė Švedijos demokratų (SD) partija ilgą laiką buvo laikoma politiniu pariju, bet per rugsėjį įvykusius visuotinius rinkimus surinko 20,5 proc. balsų ir tapo antra pagal dydį šalies partija.
Nobelio premijos laureatei gresia kalėjimas: teiks apeliaciją teismui
Nobelio taikos premijos laureatė iš Filipinų Maria Ressa šalies Aukščiausiajam Teismui apskųs apkaltinamąjį nuosprendį dėl kibernetinio šmeižto, antradienį pranešė jos advokatas, žurnalistei veteranei kovojant už tai, kad nebūtų įkalinta.
Nobelio ekonomikos premija atiteko bankus ir finansų krizes tyrinėjantiems mokslininkams
JAV mokslininkai Benas S. Bernanke, Douglasas W. Diamondas ir Philipas H. Dybvigas pirmadienį pelnė 2022-ųjų vadinamąją Nobelio ekonomikos premiją už bankų ir finansų krizių tyrimus.
Šių metų laureatai „labai pagerino mūsų supratimą apie bankų vaidmenį ekonomikoje, ypač finansų krizių metu, ir apie tai, kaip reguliuoti finansų rinkas“, sakoma pranešime.
„Pilietinių laisvių centras“ – pirmasis Nobelio taikos premijos laureatas iš Ukrainos
Kyjive įsikūręs „Pilietinių laisvių centras“ sėkmingai vykdo politinių kalinių gynimo kampanijas, seka priverstinių dingimų atvejus ir daug dėmesio skiria Rusijos karo nusikaltimams, tačiau Nobelio taikos premijos jo atstovai sako nesitikėję.
Ši organizacija penktadienį tapo pirmuoju Nobelio taikos premijos laureatu iš Ukrainos.
Joe Bidenas sveikina Nobelio taikos premijos laureatus, „susiduriančius su bauginimu“
JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pasveikino Nobelio taikos premijos laureatus iš Baltarusijos, Rusijos ir Ukrainos, ginančius žmogaus teises nepaisant „bauginimo ir priespaudos“.
„Šiemetinės Nobelio taikos premijos laimėtojai primena mums, kad net tamsiomis karo dienomis, susiduriant su bauginimu ir priespauda, bendražmogiško teisių ir orumo troškimo negalima nuslopinti“, – sakoma J. Bideno pareiškime.
JT vadovas Antonio Guterresas: Nobelio taikos premijos laureatai – demokratijos deguonis
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas penktadienį pasveikino Nobelio taikos premijos laureatus – teisių gynimo grupes iš Ukrainos ir Rusijos bei Baltarusijos žmogaus teisių aktyvistą – teigdamas, kad laimėjimas „atkreipia dėmesį į pilietinės visuomenės galią kovojant už taiką“.
„Pilietinės visuomenės grupės yra demokratijos deguonis ir yra taikos, socialinės pažangos bei ekonomikos augimo katalizatoriai“, – sakė A. Guterresas.
„Viasna“ atstovas Lietuvoje: viliamės, kad Nobelio premija padės įkalintiems žmonėms
Lietuvoje gyvenantis žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ atstovas Pavelas Sapelko sako, kad šios organizacijos vadovui, baltarusiui Alesiui Bialiackiui skirta Nobelio taikos premija yra didžiulis jo nuopelnų žmogaus teisėms ir kovai už demokratiją pripažinimas.
Ukrainiečiai džiaugiasi Nobelio taikos premijos laureatais: „Tai padeda atkreipti dėmesį į Ukrainą“
Paskelbti labiausiai lauktos šių metų Nobelio taikos premijos laureatai. Jais tapo Ukrainos ir Rusijos žmogaus teisių organizacijos ir baltarusių žmogaus teisių gynėjas Alesius Beliackis. Norvegijos Nobelio komitetas, skyręs premiją, tikino, kad būtent šios organizacijos ir Beliackis savo darbais atgaivino ir pagerbė Alfredo Nobelio taikos ir tautų brolybės viziją.
„Norvegijos komitetas nusprendė, kad 2022-ųjų Nobelio taikos premija atitenka vienam asmeniui ir dviem organizacijom.