ISON kometa
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „ISON kometa“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „ISON kometa“.
Per Kalėdas kometos ISON nuolaužų debesis kirs Žemės orbitą
Rusijos Pulkovo astronominės observatorijos atstovai pirmadienį pareiškė, kad po priartėjimo prie Saulės subyrėjusios kometos ISON fragmentai kitų metų sausio 2-4 dienomis gali nukristi į Žemę. Jie mūsų planetą turėtų pasiekti vadinamojo meteoritų lietaus pavidalu. Pulkovo observatorijos atstovo spaudai S. Smirnovo teigimu, šis reiškinys turėtų būti panašus į ryškius blyksnius danguje, kuriuos sukelia į Žemės atmosferą pataikę meteoritai.
„Šimtmečio kometa“ jau įžiūrima plika akimi
ISON kometa, neretai vadinama „Šimtmečio kometa“ dėl galimo jos panašumo į 1680 m. danguje matytą ir Europai siaubą kėlusią kometą, dabar jau matoma ir plika akimi, praneša „Space.com“. Apie tai praneša astronomijos mėgėjai iš įvairių šalių. Skelbiama, kad ISON kometa, kurią iki šiol dangaus skliaute buvo galima įžiūrėti tik mėgėjiškais teleskopais, artėdama prie Saulės staiga pradėjo smarkiai ryškėti.
„Šimtmečio kometa“ priartėjo prie Marso
ISON kometa, kartais vadinama Šimtmečio kometa, šiandien pasieks Marsui artimiausią savo orbitos tašką. Spalio 1 dieną ši kometa pralėks pro Marsą 0,07 astronominio vieneto atstumu, maždaug 6 kartus arčiau, nei didžiausio savo priartėjimo prie Žemės metu. Pasak J. Hopkinso universiteto (JAV) Taikomosios fizikos laboratorijos astronomo Carey M. Lisse, didžiausio priartėjimo prie Marso metu ISON kometą nuo jo skirs maždaug 10,4 mln. kilometrų atstumas.
ISON kometa pasirodė ir astronomijos mėgėjų teleskopuose
Prie Saulės artėjančią kometą ISON, kartais vadinamą „Šimtmečio kometa“, savo teleskopuose jau gali pamatyti ir astronomai - mėgėjai. Manoma, kad lapkričio 28 dieną prie Saulės pačiu mažiausiu atstumu atlėkusi ISON kometa gali tapti vienu ryškiausių objektų šių metų nakties danguje. Pasak NASA atstovų, galima tikėtis, kad kiekvienas astronomijos mėgėjų teleskopas spalio ir lapkričio mėnesiais bus nukreiptas į ISON kometą, kuri gali tapti pačia ryškiausia kometa per daugelį metų.
„Šimtmečio kometa“ artėja prie Marso
ISON kometa, neretai vadinama „Šimtmečio kometa“, jau artėja prie Marso. „Spalio 1 dieną ši kometa pralėks pro Marsą 0,07 astronominio vieneto atstumu, maždaug 6 kartus arčiau, nei didžiausio savo priartėjimo prie Žemės metu“, – pareiškė J. Hopkinso universiteto (JAV) Taikomosios fizikos laboratorijos astronomas Carey M. Lisse. Pasak jo, didžiausio priartėjimo prie Marso metu ISON kometą nuo jo skirs maždaug 10,4 mln. kilometrų atstumas.
Teleskopas „Hubble“ nufotografavo artėjančią „šimtmečio kometą“
NASA kosminis teleskopas „Hubble“ padarė itin ryškias kometos ISON (C 2012 S1), neretai dar vadinamos „šimtmečio kometa“, nuotraukas. Pasak astronomų, ji gali tapti viena ryškiausių Žemėje stebėtų kometų, kai šį rudenį pasieks vidinę Saulės sistemos dalį. „Hubble“ ISON kometos nuotraukas padarė balandžio 10 dieną, kai ji buvo šiek tiek arčiau už Jupiterį, skelbia „Space.com“. Tuo metu kometa buvo už 621 mln. kilometrų nuo Saulės ir už 634 mln. km nuo Žemės, sakoma pranešime.
Kitąmet danguje vėl pasirodys Didžioji kometa?
2013 m. danguje pasirodys dienos metu matoma kometa, kurią kai kurie laiko 1680 m. Europą išgąsdinusios Didžiosios kometos sugrįžimu.
Kitų metų pabaigoje dangaus skliaute bus galima stebėti įspūdingą reginį – visai neseniai atrastą naują ISON kometą, apie kurios atradimą pirmadienį pranešė Rusijos astronomai Vitalijus Nevskis ir Artiomas Novičionokas.