NASA kosminis teleskopas „Hubble“ padarė itin ryškias kometos ISON (C 2012 S1), neretai dar vadinamos „šimtmečio kometa“, nuotraukas. Pasak astronomų, ji gali tapti viena ryškiausių Žemėje stebėtų kometų, kai šį rudenį pasieks vidinę Saulės sistemos dalį.
„Hubble“ ISON kometos nuotraukas padarė balandžio 10 dieną, kai ji buvo šiek tiek arčiau už Jupiterį, skelbia „Space.com“. Tuo metu kometa buvo už 621 mln. kilometrų nuo Saulės ir už 634 mln. km nuo Žemės, sakoma pranešime.
Šios nuotraukos astronomams padės daugiau sužinoti apie mįslingąją ISON kometą, kuri lapkričio pabaigoje danguje gali šviesti taip pat ryškiai, kaip ir Mėnulis. NASA atstovai pabrėžia, kad ši kometa nekelia Žemei jokio pavojaus.
Sprendžiant iš „Hubble“ nuotraukų, ISON kometa jau tampa gana aktyvi, nors ir yra dar toli nuo Saulės. Kometos branduolį supantis dulkių debesis yra apie 5 000 kilometrų skersmens, o uodega yra nutįsusi maždaug per 92 000 kilometrų. Tačiau pats kometos branduolys yra stebėtinai mažas: ne daugiau nei 4,8 ar 6,5 kilometrų skersmens, sakoma pranešime.
Kometa ISON yra profesionalių astronomų ir astronomijos mėgėjų dėmesio centre: jie nekantriai laukia jos priartėjimo prie Saulės. Šių metų lapkričio pabaigoje ISON kometa bus arčiausiai jos. Mažai kas abejoja, kad ISON kometos pasirodymas bus nepaprastai įspūdingas reginys, prilygstantis XVII a. pabaigoje Europoje stebėtai Didžiajai kometai. Jos pasirodymas tada sukėlė didelę baimę ir sumaištį.
ISON kometą 2012 m. atrado Rusijos astronomai Vitalijus Nevskis ir Artiomas Novičionokas. Atradimo metu ISON kometa buvo už maždaug 1 milijardo kilometrų nuo Žemės ir maždaug 939 milijonų kilometrų nuo Saulės. Ji buvo matoma blausiame Vėžio žvaigždyne. Kometos ryškis – 18,8 magnitudžių. Šiuo metu ši kometa yra maždaug 100 000 kartų blankesnė už pačią blausiausią žvaigždę, kurią tik galima įžiūrėti plika akimi, sako mokslininkai.
Tačiau kometos perihelyje, artimiausiame Saulei orbitos taške, kurį ji pasieks 2013 m. lapkričio 28 dieną, ISON kometa bus vos per 1,8 mln. kilometrų nuo Saulės ir taps ryškiu objektu. Tokiu ryškiu, kad ko gero trumpą laiką ją bus galima danguje įžiūrėti net dienos metu.
Pats įdomiausias naujosios kometos ypatumas susijęs su jos preliminaria orbita, kuri stulbinamai primena 1680 m. stebėtos vadinamosios Didžiosios kometos orbitą. Didžioji kometa, kaip ir visos kometos, anksčiau laikytos pranašingais ženklais, 1680 m. buvo matoma dienos metu, o vėliau, toldama nuo Saulės, ji išskleidė nepaprastai ilgą žėrinčią uodegą, kuri vakarinėje dangaus pusėje po saulėlydžio atrodydavo kaip tiesus ir ryškus 70 laipsnių kampo šviesos spindulys.
Pasak mokslininkų, tai, kad abiejų minėtų kometų orbitos yra tokios panašios, verčia daryti prielaidą, jog ISON kometa ir Didžioji 1680 m. kometa gali būti susijusios arba yra tas pats dangaus kūnas. Skelbiama, kad ISON kometą plika akimi bus galima įžiūrėti kitų metų spalį. Prieš aušrą ji bus matoma Liūto žvaigždyne.