įšalas

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „įšalas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „įšalas“.

15 tūkst. metų senumo Tibeto ledyne aptikti dar neregėti virusai

Pasauliui šylant, tirpsta ledas ir kartais jis atveria dalykus, kurie verčiau ten ir būtų pasilikę. 15 tūkst. metų senumo Tibeto ledyno tyrinėjimas padėjo atskleisti, kad jame gali būti begalės virusų, apie kuriuos anksčiau nieko nežinojome. Kol kas atrastieji virusai greičiausiai negali paveikti žmonių, tuo labiau kelti grėsmę mūsų sveikatai, tačiau mes nežinome, kas dar ten gali tūnoti. „Šie ledynai susiformavo pamažu.
2021-08-29

Praėjus 42 000 metų mokslininkai atgaivino būtybes, buvusias po amžinuoju įšalu

Keletas nematodų, iškastų iš amžinojo šiaurės rytų Sibiro įšalo, ropinėja ir valgo Rusijos mokslų akademijos petri lėkštelėse. Tai yra stulbinantis žygdarbis, turint omenyje, kad maži organizmai, dar vadinami apvaliosiomis kirmėlėmis, buvo užšalę nuo Pleistoceno laikų. Pasak tyrėjų komandos iš Maskvos ir Prinstono, ledyno šerdies mėginyje, paimtame iš 30 metrų po amžino įšalo telkinio paviršiumi šalia Kolymos upės krantų, buvo rasta viena grupė nematodų.
2021-07-06

Mokslininkai atgaivino 24 000 metų senumo „zombius“ iš amžinojo Arkties įšalo

Vienoje Rusijos laboratorijoje neseniai buvo atgaivinti toliau sėkmingai besidauginantys maži „zombiai“, Arkties amžinajame įšale praleidę 24 000 metų. Šie ištvermingi padarai yra vadinami bdeloidinėmis verpetėmis, dėl aplinkų jų burnas augančių mažų plaukelių, primenančių ratą. Verpetės yra daugialąsčiai mikroskopiniai gyvūnai, gyvenantys gėlame vandenyje. Ši rūšis mūsų žemėje gyvuoja jau maždaug 50 mln. metų. Per tokį ilgą laiką, jos išmoko ne vieną triuką, padedantį joms išgyventi.
2021-06-19

42 tūkst. metų Sibire „miegoję“ gyviai prabudo ir ėmė ėsti

Rusijos mokslininkai, kartu su kolegomis iš Prinstono universiteto, amžinajame įšale Sibire aptiko 42 tūkst. metų „miegojusius“ nematodus. Specialistams laboratorijoje pavyko juos „atgaivinti“. Šis atradimas gali prisidėti prie donorų organų užšaldymo technologijų tobulinimo. Tačiau ekspertai taip pat ir nerimauja – ledynuose gali slypėti nesuskaičiuojamas bakterijų, grybelių, įvairių gyvių ir augalų kiekis, ir nėra aišku, kuo pasireikš jų pabudimas, jeigu ledynai ištirptų.  42 tūkst.
2020-02-21

Amžinojo įšalo sluoksnis šyla, Sibiras kenčia labiausiai

Žemės paviršiaus amžinasis įšalas po truputį tirpsta, o jo temperatūra vidutiniškai kyla 0,3 laipsnio Celsijaus per dešimtmetį, perspėja mokslininkai. Remiantis trečiadienį paskelbtais tyrimo rezultatais, didžiausias temperatūros kilimas pastebimas Sibire, kur nuo 2007 iki 2016 metų dirvožemio įšalo temperatūra pakilo 0,9 laipsnio Celsijaus.
2019-01-16

Kaip iš mokslinės fantastikos filmo: mokslininkai „atgaivino“ prieš 30 tūkst. metų užšalusius kirminus

Rusijos mokslininkai Sibiro ledynuose aptiko apvaliuosius kirminus, kuriems gali būti nuo 32 iki 40 tūkst. metų. Tai savaime nėra sensacija, tačiau mokslininkai tvirtina, kad jiems pavyko organizmus „prikelti“. Kirminus aptiko užšalusios žemės netoli Kolymos upės Šiaurės Vakarų Sibire, pavyzdžiuose, rašoma „Ridus.
2018-07-30

Užklupusios žiemos grimasos: pamario gyventojai įkalinti potvynio ir įšalo

Jau savaitė kaip kelia į Rusnę užliejo vanduo. Jis kone kasdien kilo, kol pasiekė 60 cm ant kelio ribą. Paspaudęs šaltis kelio ruožą užvertė lytimis. Užšalo ir visos užlietos teritorijos. Kaip skelbia vietinė žiniasklaida, lengvieji automobiliai apsemtu keliu keliami kiekvieną dieną nuo 6 val. iki 22 val. Nemažoje Lietuvos vakarinėje dalyje apsemtų kelių ruožų eismas taip pat yra draudžiamas.
Aktualijos 2017-01-09
Į viršų