įdomioji fizika
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „įdomioji fizika“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „įdomioji fizika“.
Kas bus, jei stalo teniso kamuoliukus užpiltume skystu azotu?
Plimuto universiteto (D. Britanija) studentai, kuriems fiziką dėsto profesorius Roy'us Lowry, tikrai nenuobodžiauja. Tai patvirtina ir šis per praktinio darbo užsiėmimus nufilmuotas siužetas, prilygstantis tikriems TV šou.
Kad studentai visam gyvenimui įsimintų skysto azoto savybes, profesorius R. Lowry surengė bandymą su skystu azotu ir stalo teniso kamuoliukais, rašo „Dailymail.co.
Verdantis šaltis
Šis bandymas – iš įdomiosios, arba praktinės, fizikos srities. Kaip manote, kas atsitiks, jei verdantį vandenį šliūkštelėsite į orą spaudžiant 30 laipsnių speigui? Jis paprasčiausiai išnyks. Va taip.
Įdomioji fizika: paukščiukas, pasirodantis iš kiaušinio
Matome egzotišką paukščiuką, iškišusį galvą iš kiaušinio. Spaudant rankenėlę, esančią žaisliuko apačioje, ji per krumpliaračius įsuka kiaušinį su paukščiuku.
Sukimosi greičiui didėjant, lukštas, kuris sudarytas iš keturių atskirų dalių, išsiskleidžia į šalis ir pasirodo visas kiaušinio viduje esantis paukščiukas. Kai sukimosi greitis ima lėtėti, lukšto dalys, spaudžiamos apačioje esančios gumos, vėl susiskliaudžia paslėpdamos paukščiuką.
Įdomioji fizika: svarelis, kuris negali nukristi
Šį įdomų bandymą gali pademonstruoti kiekvienas. Reikia tik metro ilgio virvutės ir dviejų metalinių žiedų – sunkaus ir gerokai lengvesnio (tinka ir dvi įvairaus svorio veržlės). Žiedai pririšami virvutės galuose. Virvutę persveriame per horizontaliai laikomą pagaliuką taip, kad sunkesnysis žiedas kabotų prie pagaliuko, o lengvesnįjį žiedą laikome ranka, ištempę virvutę, kaip tai demonstruojama vaizdo klipe.
Įdomioji fizika: vartiklis
Šį žaislą, pagamintą vietinių meistrų, galima nusipirkti per kasmet vykstančią Kaziuko mugę Vilniuje. Ant siūlų, kurie įtempti tarp dviejų pagaliukų, kybo gimnastas. Spaudant pagaliukų galus, gimnastas vartosi per galvą – pakaitom į vieną ir į kitą pusę.
Įsižiūrėję matome, kad siūlai, ant kurių kybo gimnastas, yra persukti ir perkišti per žmogučio rankas dviejose vietose. Spaudžiant pagaliukus, siūlai įsitempia ir susidaro jėgų dvejetas, kurio veikiamas gimnastas verčiasi per galvą.
Įdomioji fizika: neišpučiamas kamuoliukas
Paveikslėlyje pavaizduota „pypkė“, skirta, aišku, ne rūkymui, o pūsti orui. Į piltuvėlį įdedamas lengvas plastmasinis kamuoliukas. Pučiant pro pypkę orą, kamuoliukas pakyla aukštyn ir laikosi pakibęs oro srovėje. Tačiau piltuvėlio šonai yra skylėti, tad pučiamas oras ne tik kyla aukštyn, bet ir sklaidosi į šalis. Tad galima pasiūlyti racionalizaciją: uždengti piltuvėlio šonus popieriniu gaubtu. Tada oro srovė turėtų stipriau pūsti kamuoliuką ir galbūt jis pakils dar aukščiau.
Įdomioji fizika: geriantis paukščiukas
Mes visi žinome, kad amžinasis variklis, kuris atliktų darbą nenaudodamas energijos, nėra galimas, tai draudžia energijos tvermės dėsnis. Tačiau šis paukščiukas, neturintis savo viduje jokio energijos šaltinio, valandų valandas lankstosi prie vandens. Jį net galima sujungti su mažu keltuvėliu, ir paukščiukas lankstydamasis kels lengvą krovinį.
Paukščiukas specialiai padarytas iš skaidraus stiklo, kad būtų galima įžiūrėti jo sandarą bei vykstančius reiškinius ir įspėti paslaptį.
Įdomioji fizika: elektromagnetinis „amžinasis variklis“
Šis įdomiai besivartantis žaislas traukia akį. Svyruoja ant stovelių padėtas metalinis žiedas, o jo viduje chaotiškai, bet grakščiai sukiojasi du virbu sujungti tuščiaviduriai rutuliai. Užtenka tik pajudinti žiedą ir prasideda judėjimas, kuris nesustoja ištisas valandas.
Žaislo pagrindo dėžutėje yra, aišku, paslėptas energijos šaltinis – elektros elementas. Įsižiūrėkite – ant lanko dar yra įtaisyti du magnetukai: didesnis – apačioje ir mažesnis – rutulių sukimosi plokštumoje.
Įdomioji fizika: plazmos rutulys
Šis neseniai sukurtas žaislas tapo gana populiarus užsienyje, jį iš karto panaudojo netgi burtininkai savo triukams demonstruoti.
Prijungus žaislą prie elektros šaltinio, stiklinio baliono viduje visa laiką iš mažo centrinio rutulio į išorinį gaubtą šoka išlydžio gijos, vadinamos strimeriais. Jos nuolat keičiasi, vinguriuoja. Ypač gražus vaizdas būna tamsoje. Elektros išlydžiui gauti reikalinga aukšta įtampa.
Įdomioji fizika: ore kabantys daiktai
Norint stebėti, kaip daiktai laisvai kabo ore, nebūtina tapti astronautu ir skristi aplink Žemę. Tą reiškinį įmanoma stebėti ir namuose, įsigijus žaislą, vadinamą levitronu. Juo naudojantis, galima pakabinti ore Žemės rutulio modelį ar net kosminį lėktuvą – „Space Shuttle“.
Levitrone Žemės trauka, aišku, nėra panaikinama, o atsveriama kita – magnetine jėga. Idant pusiausvyra būtų stabili, kabantį kūną turi veikti ne vienas, o keli magnetai.
REKLAMA
REKLAMA