• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paveikslėlyje pavaizduota „pypkė“, skirta, aišku, ne rūkymui, o pūsti orui. Į piltuvėlį įdedamas lengvas plastmasinis kamuoliukas. Pučiant pro pypkę orą, kamuoliukas pakyla aukštyn ir laikosi pakibęs oro srovėje. Tačiau piltuvėlio šonai yra skylėti, tad pučiamas oras ne tik kyla aukštyn, bet ir sklaidosi į šalis. Tad galima pasiūlyti racionalizaciją: uždengti piltuvėlio šonus popieriniu gaubtu. Tada oro srovė turėtų stipriau pūsti kamuoliuką ir galbūt jis pakils dar aukščiau.

REKLAMA
REKLAMA

Deja, padarius šį patobulinimą, gaunamas priešingas rezultatas: pučiant orą, kamuoliukas visai nepakyla iš piltuvėlio. Kuo stipriau pučiame, tuo labiau kamuoliukas yra traukiamas į piltuvėlio vidų, neiškrinta, netgi nuleidus „pypkę“ žemyn.

REKLAMA

Stebimą reiškinį paaiškina Bernulio dėsnis. Nesant piltuvėlio šonuose skylių, pučiamas oras greita srove veržiasi pro kamuoliuką, tad slėgis jo pusėje, nukreiptoje į piltuvėlio vidų, tampa mažesnis, negu iš priešingos pusės kamuoliuką veikiantis atmosferos slėgis. Tas slėgių skirtumas ir įspraudžia kamuoliuką į piltuvėlio vidų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų