geoinžinerija
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „geoinžinerija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „geoinžinerija“.
Geoinžinerija: klimato keitimo planas B
Tarp pirmųjų bandymų atvėsinti planetą yra debesų šviesinimas ir aerozolių purškimas į ozono sluoksnį. Jie gali prasidėti vos po poros metų. Jei negalime pakankamai sumažinti emisijų, kaip dar galime atvėsinti planetą? Reikia nedelsiant išsiaiškinti ar geoinžinerija veikia, teigia grupė atmosferą tyrinėjančių mokslininkų. Planetos orų ir klimato inžinerija yra labai kontroversiška idėja. Todėl ir reikia vykdyti eksperimentus, sako grupė, ir nori pirmuosius atlikti jau po dviejų metų.
Tariasi „gaivinti“ Negyvąją jūrą
Izraelio, Jordanijos ir palestiniečių atstovai pirmadienį pasirašys „istorinę“ sutartį atgaivinti senkančią Negyvąją jūrą vandeniu, kuris bus pumpuojamas iš Raudonosios jūros. Energetikos ir regioninės plėtros ministras Silvanas Shalomas armijos radijui sakė, kad pagal susitarimą, kuris bus pasirašytas Pasaulio banko būstinėje Vašingtone, vanduo bus imamas iš Akabos įlankos Raudonosios jūros šiauriniame gale.
Misija „Užšaldyti Arktį“: nesunkiai įmanoma, bet ar reikia?
„Galėtume iš naujo užšaldyti Arktį – tai nesunkiai įmanoma ir net kainuotų ne itin daug, - pareiškė Harvardo universiteto taikomosios fizikos mokslininkai. – Tai pajėgtų bet kuri turtingesnė valstybė. Vienintelis klausimas – ar to tikrai reikia?“ Arkties ledynai pasiekė rekordines „žemumas“ – šios vasaros pabaigoje susitraukė iki neregėtai mažos teritorijos. Dabar šiaurinio poliaus ledo kepurė prilygsta tik pusei devintame dešimtmetyje Arktį gaubusios ledo kepurės.
Kovos su klimato kaita pavojai
Mokslininkai pradeda žengti kitu keliu, ieškodami, kaip sustabdyti klimato atšilimą. Vietoj to, kad toliau žiūrėtų, kaip galima sumažinti į atmosferą išmetamo anglies dvideginio kiekį, jie ieško Plano B, rašo „Foreign Policy“.
Yra svarstomi du požiūriai. Vienas iš jų – bandyti iš atmosferos pašalinti anglies perteklių, kitas – sukurti Žemės planetai dirbtinį skydą nuo Saulės.
Ar Irano priešai iš tiesų galėtų sunaikinti jo lietaus debesis?
Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas neseniai apkaltino šalies priešus naikinant ar sulaikant lietaus debesis ir taip sukeliant šalyje sausrą.
„Priešas naikina debesis, kurie keliauja mūsų šalies link, o tai yra karas, kurį Iranas laimės“, – M. Ahmadinejadą cituoja žiniasklaida.
Irano pareigūnai tokiais kaltinimais pastaraisiais metais svaidėsi jau ne kartą.
Ar galima sulėtinti pasaulinį atšilimą vandenynus papildžius geležimi?
Garsus okeanografas yra pasakęs, kad turėdamas puspilnę cisterną geležies galėtų sugrąžinti ledynmetį. Juokas juokais, bet iš dalies šis pokštas – pusiau tiesa. Vandenyno papildymas geležimi priverstų žydėti dumblius, o šie surinktų didžiulius anglies dioksido kiekius iš oro ir taip vėsintų planetą.
Straipsnis, pasirodęs „Nature“ žurnale, remia tokią idėją, rašo npr.org.
Kosminiai veidrodžiai išdžiovintų JAV ir Euraziją
Pasaulinį klimato atšilimą galima būtų galima stabdyti gigantiškais kosminiais veidrodžiais, informuoja „Newscientist.com“. Tiesa, kaina už tokią priemonę – taip pat gigantiška: sausros abiejuose Amerikos žemynuose ir Eurazijos šiaurėje.
Ankstesnių tyrimų metu buvo įsitikinta, jog geoinžinerija negali į ankstesnius lygmenis grąžinti ir planetos atmosferos temperatūrą, ir kritulių kiekį.
Dėl geoinžinerijos dangus taps baltas?
Jei siekdami išvengti planetos atšilimo, nuspręstume išmėginti geoinžinerinius metodus, tikėtina, kad dangaus mėlynė pabaltų.
Mokslininkai jau kurį laiką įtarė, kad vienas geoinžinerinis kovos su atšilimu metodas, apie kurį dažnai diskutuojama – mažyčių sulfato dalelių paleidimas į atmosferą tam, kad šios numuštų saulės spindulių kryptį, – gali dangaus mėlynę paversti balsvas.
Gamta iš esmės jau įrodė tokį efektą realybėje.
Kinija 10 proc. padidins kritulių gamybą
Kinijos vyriausybė užsibrėžė iki 2015 metų 10 proc. padidinti kritulių kiekį šalyje ir taip užsitikrinti gausesnį derlių.
Vykdant Kinijos XII penkmečio (2011 – 2015 m.) raidos planą šalyje pradedama vykdyti didelio masto geoinžinerijos programa. Šalies vyriausybė inicijavo keturias regionines kritulių kiekio didinimo programas, pranešė Kinijos valstybinis dienraštis „China Daily“. Pasak leidinio, „Orų intervencija“ gali kritulių kiekį šalyje padidinti 230 milijardų kubinių metrų per metus.
Mongolijoje miestą planuojama vėsinti ledo luitu
Geoinžinieriai siekia „išlaikyti“ žiemos šaltį milžiniškame ledo luite, kuris turėtų šaldyti ir drėkinti Ulan Batoro miestą vasaros laikotarpiu.
Mongolija šį mėnesį ruošiasi atlikti vieną didžiausių eksperimentų su ledu tam, kad galėtų kovoti su neigiamais globalinio atšilimo padariniais, rašo guardian.co.uk.
Ulan Batoro vyriausybės remiami geoinžinieriai siekia „išlaikyti“ žiemos šaltį milžiniškame ledo luite, kuris vasaros metu lėtai tirpdamas padėtų vėsinti ir drėkinti miestą.
REKLAMA
REKLAMA
B. Gateso debesų mašinos
Vienas iš būdų pakeisti (atstatyti) aplinką arba klimatą – naudoti geoinžinerijos metodus. Ar tai iš tiesų geriausias kelias, dar ginčijamasi.
Tačiau kai kurie žmonės su fantazija jau imasi konkrečios veiklos.
„Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas nusprendė skirti 300 tūkstančių dolerių sukurti specialiems laivams, kurie purkštų jūros vandenį į atmosferą, taip formuodami saulės spindulius atspindinčius debesis.
Klimatą vėsinti siūlo imituojant ugnikalnių išsiveržimus
Toks geoinžinerinis projektas būtų 100 kartų pigesnis nei šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimas.
Globalus planas, kurį įgyvendinant į atmosferą būtų paleidžiamos žmogaus sukurtos ir Saulės šilumą atspindinčios dalelės, greitai sumažintų oro temperatūrą.
Tai būtų veiksminga priemonė, kol rezultatų duotų išmetamo anglies dvideginio kiekio mažinimas, teigia klimato pokyčius tiriantys mokslininkai, rašo „Telegraph.co.