fizikai
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „fizikai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „fizikai“.
Pelnyta premija šokiravo mokslininkę: „Paskutinis mano paskaitos pusvalandis buvo ganėtinai sudėtingas“
Nobelio premijų dalybos tęsiasi. Paskelbti laureatai fizikos srityje. Tai – trys mokslininkai – atofizikai, suteikę žmonijai galimybę tirti procesus atomuose, kurių anskčiau nebuvo įmanoma stebėti.
Vengrų ir austrų mokslininkas Ferencas Krauszas kviečia pasinerti į atosekundžių pasaulį. Tai – itin trumpi šviesos impulsai, skirti elektronų „elgesiui“ įvairiose medžiagose tirti. Atosekundė yra tokia trumpa, kad viena sekundė jų turi tiek, kiek sekundžių būta nuo visatos atsiradimo.
Nobelio fizikos premiją pelnė mokslininkai už metodus elektronų dinamikai materijoje tirti
Šių metų Nobelio fizikos premija paskirta JAV mokslininkui Pierre'ui Agostini, Ferencui Krauszui iš Vokietijos ir Švedijos mokslininkei Anne L'Huillier „už eksperimentinius metodus, kuriais generuojami atosekundiniai šviesos impulsai, skirti elektronų dinamikai materijoje tirti“, antradienį paskelbė Švedijos karališkoji mokslų akademija.
Laureatai gaus po aukso medalį, diplomą ir pasidalins 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) piniginę premiją.
„Lietuvos talentuose“ – dėmesį kaustantis fizikų pasirodymas: išvydęs ugnį Mikutavičius ėmė baimintis dėl gaisro
Nutrūktgalviai fizikai, užsiimantys moksline demonstracine veikla, grįžo į populiarųjį TV3 šou „Lietuvos talentai“. Pijus Vaškevičius projekte yra dalyvavęs ir anksčiau, o šį kartą su savimi į sceną atsivedė ir dar vieną užkietėjusį fizikos eksperimentų mėgėją.
Mokslo populiarintojai N2 scenoje sekė pasaką apie Eglę ir Žilviną, o pasirodymo metu netrūko efektingų akimirkų su ugnimi.
50-ojoje „FiDi“ – atnaujintas Dinas Zauras ir politiniai debatai
Sostinėje šeštadienį vyks 50-oji Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto šventė. Per renginį žmonės tradiciškai galės linksmintis fizikų sukurtuose atrakcionuose ar dalyvauti koncerte. Jubiliejaus proga Lietuvos bankas išleido proginę 1,5 euro monetą, o Lietuvos paštas – specialų pašto ženklą.
LEU nerengs fizikos ir chemijos mokytojų
Lietuvos edukologijos universitetui (LEU) vėl nepavyko pritraukti būsimųjų fizikos ir chemijos mokytojų. Stojantieji šios srities pedagogikos studijų LEU nesirenka ne pirmus metus. Šiemet pirmakursius bandyta pritraukti pasiūlius tikslinį finansavimą, bet norinčiųjų studijuoti vis tiek neatsirado. „Nepriėmėm nė vieno studento į chemijos ir fizikos mokymą“, - BNS nurodė LEU Ryšių su visuomene skyrius. Į ne jungtines fizikos ar chemijos mokymo programas LEU stojančiųjų nepriėmė.
Išskirtinė galimybė fizikams – pirmasis šalyje dvigubas KTU ir Al-Farabi magistro diplomas
Nuo naujų mokslo metų Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (KTU MGMF) Taikomosios fizikos magistrantai turės galimybę per dvejus metus įgyti dviejų universitetų diplomus. Tai pirmoji tokia galimybė tiksliųjų mokslų magistrantams Lietuvos universitetuose.
Dino Zauro vedini fizikai atsiprašė kadaise skriaustų filologių
Metai bėga, laikai keičiasi, o fizikai išlieka tokie patys. Šie pamišėliai dėl mokslo toliau dievina pačius keisčiausius išradimus ir, žinoma, filologes. O juk kažkada nedorėlis Dinas Zauras suvalgė vieną gražią filologę ir pasmerkė save amžinai kančiai (ar tikrai?) kasmet vykti į Vilniaus centre esančią filologių tvirtovę bei maldauti atleidimo už tą nedovanotiną klaidą. Ir taip legendinis Dinas Zauras šio šeštadienio popietę pas filologes keliaus jau 36-ąjį kartą.
Fizikui A. P. Piskarskui skirta Baltijos Asamblėjos premija
Rygoje vykusiame Baltijos Asamblėjos tarptautinės apdovanojimų komisijos posėdyje paskelbti Baltijos Asamblėjos premijos lauretai.
Komisija nusprendė Baltijos Asamblėjos mokslo premiją skirti Lietuvos fizikui Algiui Petrui Piskarskui už tyrimus lazerių ir netiesinės optikos srityse.
Mirė įžymus Rusijos mokslo populiarintojas S. Kapica
Maskvoje mirė vienas žymiausių šios šalies mokslo populiarintojų, TV laidos „Akivaizdu, bet neįtikėtina“ vedėjas, žymios Rusijos mokslininkų dinastijos atstovas, fizikas Sergejus Kapica.
1935 metais S. Kapica baigė Maskvos aviacijos institutą. Būdamas 33 metų tapo fizikos–matematikos mokslų daktaru.
Fizikai išmoko slėpti įvykius laike
Kornelio universiteto (JAV) fizikams pavyko sukurti vadinamąją „laiko skylę“, kurioje nuo pašalinių žvilgsnių galima visiškai paslėpti kokį nors įvykį.
Kokias praktinio pritaikymo galimybes atveria šis atradimas, kol kas per anksti kalbėti, tačiau jau neabejojama, kad jis gali būti labai svarbus kuriant itin saugias ryšių sistemas.
REKLAMA
REKLAMA
Lietuva netenka fizikų ir humanitarų
Šiemet Šiaulių universitetas studentams pasiūlė 44 studijų programas. Dešimt iš jų studentai „išbrokavo“ – nepasirinko arba pasirinko vos keli studentai. ŠU studijų prorektorius Juozas Pabrėža įsitikinęs, kad jei šalies valdžia nesiims protingai skatinti nepopuliarių, tačiau reikalingų profesijų, greitai liksime be fizikų ir humanitarų.
Studentai renkasi populiarumą
Net 67 studijų programos šalies universitetuose ir kolegijose nesurinko reikiamo studentų kiekio.
Užuot ištuštėjęs Vilniaus mažasis teatras pažers premjerų
Režisieriaus Rimo Tumino auklėtiniai rengia debiutų festivalį, kuriame savo sukurtus spektaklius pristatys dešimt jaunųjų menininkų bei jų mokytojas.
Muzikos ir teatro akademiją šiemet baigiantys studentai ateinančias dvi savaites vyksiančiame festivalyje „Tylos!“ iš viso parodys dešimt naujų pastatymų.