emilija pliaterytė

Emilija Pliaterytė

 

Emilija Pliaterytė (1806–1831) buvo lietuvių–lenkų bajoraitė ir 1831 metų sukilimo prieš Rusijos imperiją dalyvė, laikoma viena pirmųjų moterų karių Lietuvos istorijoje. Ji gimė Vilniaus krašte kilmingoje šeimoje ir nuo mažens domėjosi kariniais dalykais bei buvo įkvėpta kovoti už tėvynės laisvę. Pliaterytė yra laikoma Lietuvos ir Lenkijos nacionaline didvyre, nes, nepaisydama tuo metu vyravusių stereotipų apie moterų vaidmenį, ryžosi tapti sukilimo dalyve.

 

1831 m. prasidėjus sukilimui prieš carinės Rusijos valdžią, Pliaterytė įstojo į sukilėlių gretas, tapo būrio vade ir parodė didžiulį drąsumą bei ryžtą mūšiuose. Jos vadovaujama grupė kovojo dabartinės Lietuvos ir Baltarusijos teritorijose, o ji pati buvo praminta „Lietuvos Žana d'Ark“ dėl savo drąsos, pasiaukojimo ir karinės dvasios. Deja, po nesėkmingo sukilimo Pliaterytė susirgo ir mirė būdama vos 25 metų amžiaus. Jos atminimas iki šiol gerbiamas Lietuvoje ir Lenkijoje, o ji laikoma moterų įkvėpimo ir pasipriešinimo simboliu.

Vilniuje nuskambėjęs karžygės Emilijos Pliaterytės muzikinis epas sujaudino žiūrovus

Penktadienį Vilniaus „Twinsbet“ arenoje užgimė didinga Emilijos Pliaterytės legenda. Į ansamblio „Lietuva“ muzikinę dramą „Emilija“ rinkosi žinomi svečiai, muzikinių spektaklių ir kviestinių atlikėjų gerbėjai, kuriuos įkvėpė batališkos mūšio scenos, didinga kino filmus primenanti muzika, netikėtuose amplua atsidūrę žinomi veidai ir įspūdingi vizualiniai sprendimai. „Begalinio grožio ir jėgos vakaras, privertęs nubraukti ne vieną ašarą. Gavom daugiau nei tikėjomės, iškelta labai aukšta kartelė.
2024-10-26

Monika Liu prabilo apie svarbią akimirką: „Mes patys sprendžiame, kas esame ir kokie norime būti“

„Stebint, kas vyksta pasaulyje, būtent šiandien Emilijos Pliaterytės labiausiai ir reikia“, – repeticijų salėse išvien kalba garsūs šalies aktoriai ir atlikėjai. Vos už kelių savaičių Vilniuje, o vėliau ir kitose šalies arenose įvyks ansamblio „Lietuva“ premjera – muzikinė drama „Emilija“. Atskleidžiamos naujos pavardės solistų, kurie su Monika Liu įkūnys istorines asmenybes: bardas Andrius Kaniava, operos dainininkai Tadas Girininkas, Žygimantas Galinis ir kiti.
2024-10-08

Artėja spektaklis apie karžygę Emiliją Pliaterytę: prie Monikos Liu jungiasi žinomi aktoriai

Artėjant muzikinės dramos „Emilija“ premjerai, skelbiama pagrindinė aktorių ir atlikėjų trijulė. Ambicingame ansamblio „Lietuva“ projekte kartu su Monika Liu dalyvaus ir istorinius herojus įkūnys Mantas Zemleckas ir Jovita Jankelaitytė. Prie jų netrukus prisijungs garsūs operos solistai ir bardas, rašoma pranešime žiniasklaidai.
2024-09-05

Monikos Liu karjeroje – pokyčiai: neįsivaizduoju, kas gali būti geriau

Lapkričio 10-ąją paaiškėjo, kas atliks pagrindinį Emilijos Pliaterytės vaidmenį naujoje muzikinėje dramoje „Emilija“. Grafaitė E. Pliaterytė – pirmoji 1830-1831 m. Lenkijos ir Lietuvos sukilimo kapitonė, pasipriešinusi Rusijos imperijai. Ją įkūnys visiems gerai žinoma atlikėja, tarptautinio dainų konkurso „Eurovizija“ finalo dalyvė Monika Liu.
58 2023-11-10

Vilniečiai priblokšti: kaimynai parduoda teises į valstybės sklypą

Vilniečiai sukruto ir skundais užvertė sostinės savivaldybę, valstybines institucijas bei Seimo narius. Gyventojų dėmesį patraukė jų kaimynystėje esantis valstybinis sklypas, kuriame turėtų išdygti sandėliai. Vilniečiai baiminasi, kad naujas projektas rengiamas neatsižvelgiant į poveikį aplinkai bei gyventojams, maža to, jie stebisi, kaip sklypą iš valstybės nuomojanti įmonė susirengė jį parduoti už beveik 600 tūkst. eurų.

Rastas iš mokyklos išėjęs ir dingęs mažametis

Trečiadienį Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariatas išplatino pranešimą dėl dingusio be žinios Aleksandro R. (gimusio 2004 m.). Ketvirtadienį trylikametis rastas ir perduotas tėvui. Primenama, kad vasario 28 d. trylikametis išėjo iš Emilijos Pliaterytės progimnazijos, Žirmūnų g., Vilniuje ir dingo.
Kriminalai 2017-03-03

Vilniaus ikimokyklinukams įsteigtos naujos 77 vietos

Keturiose sostinės bendrojo ugdymo mokyklose įsteigtos naujos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. Naujininkų mokykloje 4-6 metų amžiaus vaikų grupėse įsteigtos 32 vietos, Emilijos Pliaterytės progimnazijoje 5-6 metų amžiaus grupėje - 12 vietų. Karaliaus Mindaugo pagrindinėje mokykloje 4-5 metų amžiaus grupėje įsteigtos 6 vietos, toje pačioje mokykloje 6-7 metų amžiaus vaikams – 8 vietos.
2014-11-14

Lietuvos mokyklose – mokytojų tinklaraščių atgimimas

Lietuvos mokytojai iš naujo atranda tinklaraščius ir jų panaudojimo mokymo procese galimybes. Matematikas, KTU gimnazijos direktorius Bronislovas Burgis savo tinklaraštyje „Burgis.lt“ dalijasi geriausiais matematikos uždavinių pavyzdžiais ir džiaugiasi, kad tinklaraštis jam padeda palaikyti ryšį su mokiniais. Vienas iš tinklaraščio privalumų, kurį pastebi B.Burgis, yra tas, kad bet kuris mokinys per tinklaraštį gali pasikalbėti su gimnazijos direktoriumi neišsiduodamas, kas toks jis yra.
2014-11-06

Vilniaus mokyklų valgyklose nustatyta nemažai pažeidimų

Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai, patikrinę kai kurių sostinės mokyklų valgyklas, nustatė nemažai pažeidimų. Patikrinimų metu Baltupių, E. Pliaterytės progimnazijose ir J. Lelevelio vidurinės mokyklos valgyklose nustatyta higienos pažeidimų maisto tvarkymo patalpose, rasta neženklinto gamybos ir valymo inventoriaus, valgyklose neefektyviai veikė ventiliacijos sistemos. Savikontrolės žurnalai buvo pildomi atmestinai.
2012-09-20

1831 m. sukilimas: lenkų ir lietuvių vienybės nostalgija

Nuklyskime į tolimuosius 1831-uosius, kai antrą kartą po Žalgirio mūšio, po LDK ir ATR pergalingų šimtmečių lenkų ir lietuvių sukilėliai parodė vienybės jėgą. Tiesa, sukilimas prieš carinę patvaldystę buvo žiauriai numalšintas, o nuo to laiko tarp Lietuvos ir Lenkijos tvyro įtarumo atmosfera.
2011-03-13
REKLAMA
REKLAMA

Sostinės mokykloje stipriai sumušta trylikametė

Vienoje Vilniaus mokyklų bendraklasis stipriai sumušė trylikametę. Incidentas Emilijos Pliaterytės pagrindinėje mokykloje, Žirmūnų gatvėje, įvyko trečiadienį, apie 14.50 val. Stipriai sumušta paauglė nuvežta į ligoninę, kur jai diagnozuotas smegenų sutrenkimas. Nukentėjusioji gydoma ligoninėje. Incidento aplinkybes aiškinasi policija.

Pagerbtas grafaitės Emilijos Pliaterytės atminimas

  Gegužės 22 d. Emilijos Pliaterytės atminimo draugija lankėsi Kapčiamiestyje ir jo apylinkėse, pagerbė Lietuvos karžygės, grafaitės Emilijos Pliaterytės (1806 – 1831) atminimą.
Lietuva 2010-05-25

Vilniaus rajono savivaldybė apskundė Lietuvą Strasbūro teismui

Vilniaus rajono savivaldybė, negavusi leidimo vietos mokyklos pavadinti asmens vardu su nelietuviška galūne, apskundė Lietuvą Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT). „Į Strasbūro teismą savivaldybė kreipėsi po to, kai visas teisines priemones išnaudojo Lietuvoje“, - sakoma savivaldybės pranešime spaudai. Ji praneša ketvirtadienį gavusi EŽTT patvirtinimą, kad skundas gautas.

Sostinės moksleiviai Nepriklausomybės dienai sukūrė trispalvę

Vilniaus Emilijos Pliaterytės pagrindinės mokyklos moksleiviai Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną penktadienį paminėjo netradicine akcija - jie prie mokyklos iš spalvoto popieriaus suklijavo didžiulę trispalvę. Mokyklos direktorė Ona Subačienė pasakojo, jog šia akcija buvo siekiama ne tik ugdyti moksleivių patriotinius jausmus, bet ir stengtis, kad minėjimo šventėje galėtų dalyvauti kiekvienas. „Dažnai girdime, kad mokyklose trūksta patriotinio auklėjimo.
2008-03-07

Lenkakalbių mokykla negalės vadintis „Emilii Pliater“

Vilniaus apygardos administracinis teismas neleido suteikti Vilniaus rajono Lavoriškių vidurinei mokyklai lenkiško vardo Emilii Pliater – mokykla turėtų vadintis Emilijos Pliaterytės vardu. Emilii Pliater – tokia asmenvardžio forma prieštarauja Valstybinės kalbos įstatymui ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimams, Lietuvos radijui sakė Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pavaduotojas Arūnas Dambrauskas. Dar 1919 m. Lavoriškėse pradėjo veikti lenkiška mokykla.

Gintaras Beresnevičius: Iš gyvenimo rašytojų Lietuvos (4)

Daukantas niekaip negalėjo išmokti rašyti, jį mokė Donelaitis, mokė Rėza, na neišeina, ir tiek. Todėl jie sykį susirinkę ir praminė Daukantą “Mokytu žemaičiu”. Baranauskas su Donelaičiu ripką muša Susitarė Baranauskas su Donelaičiu vakare eiti ripkos mušti. Muša muša, ripka nė krust. Pasikvietė Strazdą, tas su lazdele šiaip, su lazdele taip - ripkai nė motais. Sėdi visi suplukę, nuvargę, kas čia yra, galvoja. Ripka ir ta nieko nesuprato.
2004-12-31
Į viršų